Zavrieť

Porady

Prihlásiť sa na dobrovoľné soc. poistenie?

Dobrý deň,

som SZČO a súčasne som zamestnaný v štát. sektore (vraj súbeh).
Informoval som sa v SP, či a ako sa mi mení výška odvodu od 1.7.2013.
Pracovníčka SP ma informovala, že som z dôvodu nízkeho prjmu SZČO povinný sa odhlásiť z poistenia, a to do 8 prac. dní. Čokoľvek však pozerám na stránke SP, u všetkých ich lehôt sa spomína termín 8 dní, nie pracovných. Ako je to?

Jadro problému ale mám:
Neviem sa rozhodnúť, či sa po odhlásení dobrovoľne prihlásiť na poistenie, či nie.
Mám 50r., ako živnostník fungujem na minime (aj reálne).
Na účet mi od zamestnávateľa prichádza cca 350 mesačne (čiže v hrubom napr.450?).
Pracovníčka SP mi hovorila, že ak sa neprihlásim, nebudú sa mi započítavať roky do dôchodku. Ja to vidím ale tak, že keď som zamestnaný, zamestnávateľ za mňa odvádzať platby do SP bude, teda roky by sa mi do dôchodku započítavať mali. Ako je to?

Predstava, že nebudem musieť zo živnosti odvádzať mesačne 130€ (výmer od 1.jan.2013) je v mojej momentálnej finančnej situácii lákavá. Súčasne mám však starosť o svoju budúcnosť - vyžitie v dôchodku.
Dozvedel som sa, že môj odvod SZČO do SP a odvod zamestnávateľa do SP na určenie dôchodku sa spočítava. Pri tom všetkom to bola vtedy pre mňa potešujúca správa, pretože som sa tým zaradil medzi "normálne zarábajúcich ľudí". Teraz, keď by som sa ako SZČO dobrovoľne nepoistil, zostal by mi do SP iba odvod zamestnávateľa (podľa mňa).
Neviem napríklad ani, ako je to so systémom "započítavania rokov" - totiž ak by mi aj prestať platiť výhodné bolo, aby som si napríklad nevhodným načasovaním prestania platenia nepokazil jeden z "najlepších rokov" započítavania do dôchodku...
A urobí mi vôbec tá moja (ne)odvedená čiastka cca 130€ taký "podiel" na dôchodku? Nie je lepšie si ju dávať na vlastný účet a potom vyberať?

Pomohli by ste mi, prosím, sa zorientovať, a prípadne ľudskou radou?
Pekne vopred ďakujem.
Naposledy upravil gufy : 04.07.13 at 10:33
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Nepočítajú sa "najlepšie roky", dôchodok sa vypočítava ako súčet súčin doby dôchodkového poistenia, priemerného osobného bodu (od r.1984) a aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Ak si budeš platiť dobrovolné poistenie, "prilepšíš" si nielen na výške SD, ale aj príp. nemocenskom (dostával by si nemocenské zo zamestnania aj ako dobr.poistená osoba). Rozhodnutie teda závisí aj od tvojho súčasného zdravotného stavu. Počas poberania nemocenského odvody ako dobr.poist.osoba neplatíš.
  18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Katy a R - kôli dôchodku mu netreba platiť nemocenské poistenie (zaujímal sa o dôchodok) - kalkulačku má priloženú ... choroba - to už je "iné kafé" ??????
  veronikasad To máš síce pravdu, ale pri jeho veku môže mať nem.poistenie vplyv na rozhodnutie, či sa dobrovolne poistí (nem.poistenie je súčasťou dobr.poistenia - o čom možno vôbec nevie)
  gufy Zatiaľ to rozhodnutie nemocenským komplikovať nemusím (chvalabohu! ale ďakujem za upozornenie!).

  Taktiež ďakujem za užitočné odkazy.

  Žiaľ, nemám pri sebe žiadne podklady pre výpočet (ak by som ho aj zvládol), nie som teda v stave si to korektne vypočítať.. Do revolúcie som v bežnom zamestnaní slušne, ale bežne, zarábal, od revolúcie idem stále na minime (a pomaly a iste dolu vodou,
  súbežne zamestnaný som dva roky..

  Zišla by sa mi rada: môj zlatý, v tvojom prípade to teraz vychádza tak na dôchodkové minimum, čo je dnes xy€, a nejaký príplatok 130 do SP ťa nezachráni, pretože ti to navýši dôchodok z terajšieho pohľadu tak o 20€ mesačne. O započítané roky do dôchodku neprichádzaš, pretože si nateraz súbežne zamestnaný.

  A bolo by mi zasa jasnejšie (aj vďaka predchádzajúcim odpovediam) čo urobiť. Pomohlo by mi to, nešlo by to tak nejako?
  veronikasad Skús doma pohladať výpis zo SP, aké si mal priemerné osobné mzdové body z predch. zamestnaní. SP ho posielala cca pred 5 rokmi. Ak nenájdeš, vyžiadaj si nový výpis z ústredia SP (adresu nájdeš na www.socpoist.sk). Ťažko predpokladať, čo bude s dôchodkami o 12 rokov, keď dovršiš dôchodkový vek. Možno by bolo vhodnejšie odkladať si cez stavebné sporenie, kde je zatial (vrátane štátnej prémie), najvýhodnejšie zhodnotenie. V prípade nepredvídanej dlhodobejšej PN-ky stačí sa prihlásiť deň vopred a vznikne ti nárok na nemocenské.
  veronikasad Ešte k tomu dôchodkovému minimum - žiadne neexistuje. Ak ti vyjde dôchodok 100€ (pritiahnuté za vlasy), budeš dostávať 100. Ak rodina žiadny iný príjem nemá, doplatia ti dávku v hmotnej núdzi (nie do životného minima - to je podstatne vyššie ako dávka v HN).
  veronikasad V tomto príspevku nájdeš všeobecný vymeriavací základ. Daj si do pomeru svoj hrubý ročný príjem a všeobecný VZ v konkrétnom roku. Dostaneš osobný mzdový bod za konkrétny rok. A potom dosaď do vzorca pre výpočet SD, ktorý som na začiatku písala

  http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.ZWU&cad=rja
  gufy Myslím že pamätám (našťastie sa v tomto prípade jedná ešte o tú dlhodobú pamäť) na tú obálku, a pri hľadaní som narazil na toto:
  totiž popri žiadosti do terajšieho zamestnania som nenašiel zápočtový list, tak som bol v SP pre "informáciu o zmenách stavu individuálneho účtu" - mohlo by to napomôcť, alebo je to dokonca onen potrebný doklad?
  gufy Dľa toho som to vyplnil až po rok 2010.
  Koncom 2011 som sa už zamestnal - od toho roku už takú súpisku v rukách zo SP nemám, takže musím tvoriť:

  Takže do OVZ zrejme vpisujem súčet OVZ SZČO a OVZ zo zamestnania? (ND mám nula)
  Ak áno,
  akú hodnotu by bolo vhodné napísať ako SZČO? (keď som na minime)
  Ktorú hodnotu k tomu pripočítam z potvrdenia z učtárne?
  "Rok splnenia podmienok nároku na dôchodok" a "Počet rokov dôchodkového poistenia" v kalkulačke dám ku dnešnému dňu? (2013 a 29? - t.j. od 1984?) (ja si myslím že áno, pretože dopredu neviem vyplniť OVZ jednotlivých ďaľších rokov a preto by bol výpočet nekorektný. Akurát za 2013 si môžem doplniť pokusne OVZ bez tých sporných 130€ alebo s nimi - čiže tak získam to, čo potrebujem pre to moje rozhodnutie?) Alebo dám 2025 (t.j. odchod do dôchodku) a 41? Dobre to vôbec počítam?
  gufy Od včera mi ide PC aby som kalkulačku nevymazal, nevie nikto, aspoň niečo z toho neporadí?
  veronikasad Zadávaš počet rokov dôch.poistenia za celú dobu zamestnania ku dňu dovršenia dôch.veku , vrátane náhradných dôb (štúdium, vojenská služba a pod), nielen od roku 1984 (odvtedy sa počíta len priemerný osobný mzdový bod). Všeobecný VZ si vypočítaj nejakým medziročným koeficientom (napr. porovnaním roku 2011 a 2012. Zákon o soc.poistení bol v minulosti toľkokrát menený, že riadiť sa touto kalkulačkou je ako pozrieť sa do sklenenej gule ...
  veronikasad Jedno je však isté, ak si mal v minulosti (po roku 1984) vysoký osobný mzdový bod, dlhodobým nízkym príjmom si priemerný osobný mzdový bod podstatne znížiš, čo bude mať vplyv na výšku tvojho star.dôchodku.
  gufy [Zadávaš.......ku dňu dovŕšenia dôch. veku]
  Spolieham sa na to aj keď práve toto sa mi nezdalo - z dôvodu, že sa nevie, aký osobný mzdový bod dosiahnem jednotlivé nasledujúce roky a teda vypočítaná predpokladaná výška dôchodku sa mi vidí zavádzajúca...

  [Všeobecný VZ si vypočítaj.......]
  Ten OVZ za 2011 a 2012 si musím v jednotlivých rokoch zrejme zložiť z odvodu SZČO a zo zamestnania? SZČO by som niečo odhadol (ale pomohlo by mi to sem uviesť - iste to majú všetci SZČO idúci na minime rovnaké). A výšku odvodu zo zamestnania by niekto skúsený iste vedel sem uviesť - koľko to robí pri mesačnom čistom príjme napr. 350€..... Pomohlo by mi to v prípade, keby som to chcel mať čo najpresnejšie.... ale snáď to už pre účel tejto témy ani nebude potrebné? (viď potom záver tohto príspevku)

  Ak som strelill skusmo OVZ za 2011 4500€ (t.j. SZČO plus zam. - nebol som zamestnaný celý rok) a za 2012 9000€,
  1. pri zadaní r.2013 a 32r. vyšiel dôch. 200€ (čiže ak by sa predsa len mali zadávať roky ku "dnešnému dňu")
  2. pri zadaní r.2025 a 44r. vyšiel dôch. 290€ (ak sa zadávajú roky tak, ako si uviedla)
  Je to dúfam približný reálny výsledok - aj keď nie potešujúci
  Apropo, mám šancu sa ešte oženiť?

  Ale to dôležité nakoniec:
  Ak som skusmo v roku 2012 vyhodil odvod SZČO, čiže OVZ znížil z tých nastrelených 9000€ na napr. 4500€, dôchodok sa mi zmenil o nejaké 3€ !!! Je to reálne? Ak áno, niet čo riešiť!
  marjankaj To sa vyplatí.
  Za takých 50 rokov je to 1800 euri.
  gufy 62 + 50 > budem ich ešte vnímať?
  gufy Zabudol som uviesť, že som v 2. pilieri. Platí tá výsledná cifra dôchodku, alebo dostanem k tomu mesačne balík ešte aj z 2. piliera?
  Andyke Gufy tá kalkulačka nevypočíta Tvoj dôchodok na ktorý máš nárok o 12 rokov.(lepšie povedané asi o 13,5 roka, však Ti už pridali...). Pri dnešnej výške dôchodku čo si uviedol vo svojom príspevku Ti vychádza nízky POMB , ale je to následkom Tvojich minimálnych odvodov z pozície SZČO, čo máš 20 príp. ešte viac rokov.

  Samozrejme pokiaľ máš aj II.pilier, tak dôchodok z SP Ti budú krátiť. A dostaneš aj z II.piliera niečo.
  Mal by si nájsť lepšie platené zamestnanie.
  marjankaj Najlepšie europoslanca v Bruseli. A môže sa aj dobrovoľne poistiť z maxima. Za tých 12 rokov snáď niečo doženie.
  Pred rokom 2004 boli iné pravidlá na výpočet dôchodku. Ako mal vedieť, že po roku 2004 sa mu budú počítať aj roky od 1984 až 2004? To čo Kaník zaviedol, nebola náhodou retroaktivita?
  gufy Nakoniec som sa pred návštevou SP cestou zastavil doporadiť na dôchodkovom,
  z rozpravy vyplynulo, že kalkulačka je predsa len určená pre 60 - 62 ročných = na orientačný výpočet dôchodku, nie na akékoľvek predbežné výpočty, pretože chýbajú údaje medzi vekom obsluhy kalkulačky a vekom dôchodkovým.
  *
  Keďže som v 2. pilieri, áno, ako potom dodatočne napísala Andyke, dôchodok od štátu budem dostávať iba v určitej pomernej časti "kalkulačkou vypočítanej" výšky dôchodku a zbytok mi bude vyplácať 2.pilier.
  Alebo nebude. Prípadne ani štát.
  *
  Mne kalkulačka ale pri zorientovaní sa veľmi pomohla, pri hrátkach s ňou sa mi všeličo vyjasnilo, aj to, že do toho parlamentu sa skutočne už hrabať nemusím, takže za ňu, aj všetky Vaše príspevky, veľmi pekne ďakujem
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Sám sa rozhodni .. však vieš si zrátať, či na to máš, alebo nie .. a či sa ti to oplatí.. do pozornosti dávam: http://www.socpoist.sk/aktuality-ziv...e/48411s55635c
  http://www.socpoist.sk/2134-menu/55432s
  http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na...dku-lhm/55347s
  Katy a R - a nezaškodilo by aj nakuknúť do zák o SP

  a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

  a_je_to
  ... v pondelok ešte stíhaš odhlásiť sa v lehote, dovtedy sa môžeš ešte rozhodúť. To uvažuješ, že z tých 350, čo dostávaš od zamestnávateľa si budeš 130 investovať do svetlej budúcnosti ? Myslíš, že o tých 130 budeš mať vyšší dôchodok ? Zostáva Ti ísť iba k veštici, či dožiješ ešte viac, než 20 rokov, aby si si stihol užiť vylepšeného dôchodku. Ak dožiješ viac, tak sa oplatí priplatiť si, ak nie, tak asi preplatíš. Sú tam ale aj ďalšie nádeje a ďalšie neistoty. Ja by som tie peniaze vrazil radšej do stavebného sporenia. Tam máš aspoň 2% úrok a štátnu prémiu k tomu. A úsporu na dôchodok. Sám neviem, ako by som sa rozhodol ... ale asi by som nepriplácal. Lepší holub v hrsti, ako vrabec na streche ... nie naopak !
  gufy Rozhodnutie mi ponáhľa, čítam/píšem ale až teraz, bol som odcestovaný, ďakujem za odpoveď.

  [Myslíš, že o tých 130 budeš mať vyšší dôchodok ?]

  Jasné že 130 je odvod, nie cifra, o ktorú sa zvýši dôchodok..

  Z takého odvodu, aký mi odvádza zamestnávteľ, budem mať zrejme dôchodok nízky. Ak nie najnižší (na dnešné pomery typujem 200€?). V princípe s akým zvýšením sa dá počítať pri priplácaní tých 130€?

  Stále neviem, ako sa počítajú tie "najlepšie roky". Nebolo by napríklad lepšie sa teraz prihlásiť a odhlásiť sa až k 1.1.2014?
  veronikasad Spätne k 1.7.2013 sa už neprihlásiš, najskôr ododňa doručenia prihlášky, t.j. od 8.7.2013. Pozor aj na odhlášku, aby si si nevyrobil sekeru. Z dobr.poistenia sa nedá odhlásiť späť, najskôr dňom doručenia písomnej dohlášky na reg.liste FO.

  Prihlásiť sa na dobrovoľné soc. poistenie?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.