Zavrieť

Porady

Kladenka vs. Potvrdenie o dočasnej PN

Mám nejaký ten rôčik odžitý, bola som aj asi 6-krát PN, nejaký ten rôčik robím aj mzdy....avšak len tu na Porade sa stretávam s výrazom "kladenka". Prosím, odkiaľ sa tento výraz vzal? Pýtala som sa ja mamy, robila mzdárku x rokov, ale tiež toto nepozná. To tlačivo má predsa svoj názov - ""Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti". Neviem, ako sa to volalo v minulosti, ale minimálne 25 rokov dozadu to určite akási kladenka nebola.
Naposledy upravil tictac7 : 11.08.13 at 20:01
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

no uz od r. 1948 platilo toto

Zákon o národním pojištění
§ 42

Nemocenské se vyplácí nejdříve ode dne, kdy bylo pojišťovně předloženo potvrzení o pracovní neschopnosti způsobem předepsaným v léčebném řádu. Počala-li pracovní neschopnost podle tohoto průkazu dříve, než byla nemoc hlášena pojišťovně nebo příslušnému lékaři, a prokáže-li se, že včasné hlášení nebo předložení průkazu bylo znemožněno, vyplatí se nemocenské nejdéle za dobu čtrnácti dnů před předložením průkazu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1948-99
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

ja neviem,ale keď som začala pracovať,a bola som chorá,tak odo mňa pýtali kladenku....a to je tak dozadu..........už.........xx rokov,a možno aj viac.....ženy staršie ako ja,cca teraz by mali 70-80 rokov .......ale mladé hovoria potvrdenie. Kladenke som ani ja nerozumela .....asi preto,že sa to kládlo,predkladalo.....
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

... Tento najnovší počin z našej (ruko)dielne vám pootvorí dvere do sveta kladenia, objasní vám podstatu kladenia a spoznáte pravý význam slova kladenie.
V tomto prvom vreckovom výkladovom slovníku nájdete 35 najdôležitejších slov týkajúcich sa samotného kladenia ktoré vám pomôžu žiť váš život plnohodnotnejšie. Rád by som pokračoval v tomto proglase, ale kladiem...

1.DOKLAD -úradné potvrdenie o zavŕšení kladenia
3.KLADENKA -úradný doklad potvrdzujúci kladenie danej povinnosti (školskej dochádzky, práce)

http://masaker.kvalitne.cz/slovnik.htm
4 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

kopretinka
no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť
ale konaj svedomito
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

avalik
kopretinka
no prosím,šak hovorím,kladenka je úradný doklad,že si konám práceneschopnosť
ale konaj svedomito
tak to áno,ja som vždy poctivo chorá......dodržujem liečebný režim....
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Názov "kladenka" poznám viac ako 30 rokov - a poznajú ho aj na MPSVaR

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...,d.ZWU&cad=rja
1 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
kopretinka
ja neviem,ale keď som začala pracovať,a bola som chorá,tak odo mňa pýtali kladenku....a to je tak dozadu..........už.........xx rokov,a možno aj viac.....ženy staršie ako ja,cca teraz by mali 70-80 rokov .......ale mladé hovoria potvrdenie. Kladenke som ani ja nerozumela .....asi preto,že sa to kládlo,predkladalo.....
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
0 0
kremienok76 kremienok76

kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

ja som to počula prvý krát od pracovníka, ktorý sa prisťahoval z východu SR k nám na stredné Slovensko, a najprv som veru nevidela čo mi nesie, aj som sa zľakla..... ale napokon to bola PN-ka, u nich sa to vraj len tak volá ... učíme sa stále...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Excise Duty
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
Pokiaľ sa predtým aj zobudíš a vstaneš,tak je to OK
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Určite kladenka pochádza od toho, akým spôsobom bola vyplácaná. Spomínate si na film U pokladny stál?
1 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

tictac7
Mám nejaký ten rôčik odžitý, bola som aj asi 6-krát PN, nejaký ten rôčik robím aj mzdy....avšak len tu na Porade sa stretávam s výrazom "kladenka". Prosím, odkiaľ sa tento výraz vzal? Pýtala som sa ja mamy, robila mzdárku x rokov, ale tiež toto nepozná. To tlačivo má predsa svoj názov - ""Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti". Neviem, ako sa to volalo v minulosti, ale minimálne 25 rokov dozadu to určite akási kladenka nebola.
Ja to minimálne 45 rokov poznám aj pod názvom kladenka a tiež pochádzam z ekonomickej rodiny.Na strednom a východnom Slovensku je to bežné pomenovanie. Mimochodom, nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v slovensko-maďarských oblastiach sa vyjadrí slovným spojením "chodí mu paragraf"
3 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
marjankaj
Excise Duty
Ja každé ráno "kladiem" a výsledok by som nenazval kladenka. Má to oveľa prozaickejší názov...
Pokiaľ sa predtým aj zobudíš a vstaneš,tak je to OK
Nie, vždy zájdem, kde treba, tam si pomyslím, v akom štáte žijem a už to ide samé...
1 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

ďakujem všetkým za názory - ako vidím nie je v tom úplne jasno.Takže pre mňa to bude aj naďalej potvrdenie :-)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ale už budeš vedieť, že je to jedno a to isté. Jeden je archaizmus a to druhé nové pomenovanie, oba sú v kurze.
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
tictac7
ďakujem všetkým za názory - ako vidím nie je v tom úplne jasno.Takže pre mňa to bude aj naďalej potvrdenie :-)
No učiť sa "cudzie" reči nezaškodí
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mne napr. pri výraze kladenka , neviem prečo, príde na um Kladno.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

však jedno, ako si nazveme ... len nech je dávka vyplatená
ja som používala asi najviac PN-ka... ale teraz sa snažím podľa platného zákona DPN resp presne: Potvrdenie o DPN
ale "počujem" aj na kladenka, či PNka, či potvrdenie, dokonca aj "papier na peniaze"
2 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

...papier na peniaze, to je Potvrdenie o trvaní DPN, ak sa PN prelína cez mesiace :-)
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aj prechodka tomu hovoria.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať