Zavrieť

Porady

Ako podať námietku voči spracúvaniu, využívaniu a poskytovaniu osobných údajov?

Otravujú ma neustále telefonáty, ktoré mi ponúkajú nezmyselné produkty a služby, nebodaj aj zadarmo. Viem, že môžem podať námietku voči spracúvaniu, využívaniu a poskytovaniu osobných údajov, ale ťažko sa zisťuje, komu tú námietku vlastne podať. Po telefóne sa im do toho moc nechce a názov firmy odrapkajú tak rýchlo, že vlastne nič nezachytíte.
Dnes som to skúšala. Keď zavolal "môj objekt" a chcel po mne minútku času, hneď som sa opýtala na IČO firmy, ktorú zastupuje. Vraj sprostredkuje len katalógy firmy... a názov zopakoval. Super, názov už viem, IČO sa nedozviem, povedala som si, môžme prejsť aspoň na adresu. Nedozvedela som sa zase nic. Chcel zas to svoje, tak som povedala, že si práve vyčerpal minútu. Ja si námietku na základe názvu podám, ale ako viem, že sa obrátim na správne miesto? Ak sa to zopakuje, viem sa na základe podanej námietky brániť? Môžem vôbec žiadať ich adresu a IČO? Máte s tým niekto skúsenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ja viem, že to chceš riešiť oficiálne, ale mne sa veľmi páčila jedna rada, čo som si prečítala presne tu na porade.
    Keď niekto taký zavolá, proste položiť telefon na stôl a nech si rozprávajú koľko chcú. Napodiv, odkedy som to použila - počet telefonátov sa znížil. Načo sa rozčuľovať - proste treba proti nim používať ich vlastné zbrane.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Existuje slovo nie. A voči komu podáš námietku? Keď si s niekým z tých telefonických otráv pokecáš, povedia, že údaje majú vygenerované z počítača, napr. mobil je začiatok 0918 a zvyšok majú od 000 001- až do... . Nevedia, koho volajú. Druhá možnosť je, že volajú podľa telefónneho zoznamu, alebo zoznamu tej slovenskej výpalníckej databázy firiem, čo posiela zápis do registra firiem deň po vzniku firmy. Dakedy mi ich je ľúto, lebo vlastne oni si takto zarábajú - ponúkajú výrobky, služby, robia prieskumy pre svojich zamestnávateľov, tak im tie prieskumy osladím - vami položená otázka nemá zmysel, alebo pýtate sa na niečo, čo nie je ošetrené v zákonoch.... A zbavujem sa ich - všetky paušály odbijem "mám u toho operátora exekúciu" - zabrzdí ich to . Firemné - "pošlite nám ponuku na na e-mal" a tých, čo chcú KONATEĽA!!! posielam na relax do vlastného rodiska s tým, že ak majú pre nás takú skvelú ponuku, ktorou chcú obťažovať konateľa, nech nám láskavo nevolajú na faxové číslo, ale na riadny firemný kontakt. Nikto z nich sa neozval na e-mail.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    labutienka Však to, viem, že je to ťažké... Už na niekoľkých miestach mi povedali, že zákony síce máme, no v praxi často nepoužiteľné... Ale keď mi už po x-ty krát volajú z rovnakej firmy a ponúkajú mi volania zadarmo, tak mi to vážne lezie na nervy a asi v nejakej ich databáze som. Neverím, že pravdepodobnosť, že zavolajú na to isté telefónne číslo z telefónneho zoznamu, je taká veľká.... Odteraz si budem dôsledne značiť všetky názvy firiem a nejaký kontakt na nich si nájdem... Na jednej strane mi je ľúto tých volajúcich, lebo sú to asi väčšinou zúfalci, ktorí nemajú štastie na prácu.. ale na druhej strane, prečo sa máme zahlcovať nezmyselnosťami?
    misoft Podobné bolo u mňa - i napriek tomu, že som ich upozornil, že moje číslo je utajené, volali ako najatí. Pri poslednom ich hovore som im len povedal, že ich číslo mám uložené a v prípade ďalšieho volania sa im následne ozve polícia. Zatiaľ je ticho.
    labutienka uf, takže ak nefunguje utajenie čísla, tak je to v p....i... čo sa čudujem, opäť som sa presvedčila, že v tejto krajine nefunguje nič....
      zbaliť

    marion je offline (nepripojený) marion

    szčo účtovníčka marion
    Asi jedina rada. Nikde sa neregistrovat, neodpovedat na ankety, nesutazit, nemat klubove a zakaznicke karty lebo vsetky tieto databazy sa predavaju callcentram. Najhorsie je, ze jedno callcentrum robi pre x zakaznikov. kazdy si doda svoju databazu alebo sa to robi tymi nahodnymi cislami. Aj ked dotazany povie, ze vyhodte si ma z databazy, tak agent callcentra ho oznaci ze nema zaujem byt kontaktovany, ale len v tej jednej databaze. Na druhy den robit iny projekt a tam uz sa ten isty clovek (to iste cislo) moze dostat znovu. Neexistuje jedna databaza, kde by sa kontakt vyhodil a bol by pokoj. Takze slusne povedat neprajem si byt kontaktovany a pomoze to aspon v jednom callcentre a na jeden projekt.

    labutienka je offline (nepripojený) labutienka

    labutienka
    áno, skôr by som to chcela riešiť oficiálne... toto presne robí môj kolega, ale mne sa zdá, že takto obmedzujem zas hlavne seba... veď chcem prijímať ďalšie hovory.... no nič, skúsim podať žiadosť

    Mariana B. je offline (nepripojený) Mariana B.

    Mariana B.
    Otazne je, či si svoje osobne udaje neposkytla v ramci nejakej sutaze, ankety..., v danom pripade mohla prist firma ktora Ta kontaktuje k Tvojim udajom legalne - a ak ta neoslovila priamo tato firma, tak mohla kupit databazu od inej firmy...
    Ak nechces, aby Ta dalej kontaktovali, treba o to pisomne poziadat... takze asi najlepsie vypytat si adresu... (Zakon o ochrane osobnych udajov §28 ods.3)
    Ja minimalne pri telefonickom rozhovore poviem, ze si nezelam aby ma kontaktovali, ale na zaklade telefonickej ziadosti nie su povinni to urobit... A zlozit telefon sa da vzdy.... :-)
    Naposledy upravil Mariana B. : 11.09.13 at 11:03
    labutienka myslím, že nie... ja si na toto dosť dávam pozor a do mailu, mi nechodia takmer žiadne spamy....
    asi najlepšia cesta je vymazať sa zo všetkých verejne dostupných telefónnych zoznamov

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Veď nikomu neudávaj svoje osobné údaje. Ak ich dáš, tak sa sťažuj sama na seba.
    A nevieš sa zbaviť nejakých dotieravých telefonistov? Veď im pusti naplno vŕtačku alebo vysávač. Uvidíš, že sami položia. Možno si ťa dajú do databázy(to je tá so zbíjačkou) a už ti nebude nikto volať.
    labutienka ja nikomu svoje údaje nedávam, čítam všetky malé písmenká a dávam bacha čo zaškrtávam... aj tak to nestačí.... vŕtačka a vysávač sú síce fajn, ale mstila by som sa asi na nesprávnych ľuďoch, čo tiež nie je riešenie... ja viem, že som naivná, keď chcem ísť legálnou cestou, ale nezmením sa... ale bohužial ani tí ostatní už asi nie... no nič, toto je môj posledný príspevok na túto tému, lebo akákoľvek iniciatíva je, zdá sa, hovadina, pokiaľ budem žiť na Slovensku... smutné...
    marjankaj A nemáš na telefóne tlačítko zrušenie hovoru? Keď ten na druhom konci nerozumie po slovensky?

    Ako podať námietku voči spracúvaniu, využívaniu a poskytovaniu osobných údajov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.