Zavrieť

Porady

Nakup ojazdeneho automobilu zo zahranicia a DPH

Kupil som ako fyzicka osoba ojazdeny automobil od platcu DPH z CR. Povodna faktura bola bez DPH a ja som DPH doplatil na Slovensku samozdanenim.
Avsak firma v CR neskor za vozidlo sama odviedla DPH a informovali ma o tom. Je teda mozne poziadat o vratenie tejto mnou odvedenej DPH? Nemam v tom moc jasno.. co sa tyka novych, ojazenych vozidiel atd..

Velmi pekne dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Tvoja otázka nemá logiku. Ak si uplatnil DPH samozdanením, tak si nákup auta zdanil na riadkoch 07 a 08 a na riadku 21 si DPH odpočítal, nezaplatil si nič. Tak, čo vlastne by ti mali vrátiť ? Ak by na samozdanenie nebol dôvod, podal by si ddp, kde by si samozdanenie aj odpočet odmínusoval. Ale podľa opisu samozdanenie bolo dôvodné a neviem aké pohnútky mal český predávajúci k odvodu DPH doma, keď spotreba auta bola na území iného štátu a kupujúci bol platiteľom DPH.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žabinka ja v zadaní nevidím, že kupujúci je platiteľom DPH.. píše len, že kúpil ako fyzická osoba.. aj ojazdené vozidlo (z tvojho pohľadu-myslím tým zadávateľa ) môže byť brané ako nové vozidlo, vtedy platenie DPH u teba pripadá do úvahy.. skús tvoj problém presnejšie popísať, či si platiteľ DPH, o aké vozidlo sa jednalo (km, vek vozidla)..
    a_je_to Žabinka, je fakt, že aj nezdaniteľná osoba podáva priznanie a zdaňuje nákup, ale iba nového auta z iného štátu EU. Ibaže ... aj ojazdené auto do 6000 km a 6 mesiacov sa považuje za nové a zdaňuje sa v krajine kupujúceho - môže ísť o tento prípad. Ale samozdanenie, faktúra a to že dodávateľ nedofakturoval DPH, ale ju sám odviedol mi prehodilo výhybku na to, že kupujúci asi konal, ako platiteľ. Zbytok vysvetlenia som čakal ako reakciu od zadávateľa. Ale inak - ok pripomienka, upresní hádam zadávateľ. Nie je vylúčené ani to, že šlo o osobitný režim DPH k použitému tovaru. Vtedy by bolo aktuálne aj vrátenie zaplatenej DPH, ak ju priznal a zaplatil kupujúci ako fyzická nezdaniteľná osoba.
    halúzka Tak si to zhrnieme podľa zadania a informácií čo napísal zadávateľ otázky:

    kúpa automobilu v CZ, jazdené

    kupujúci: FO (čiže nepodnikateľ, bežný občan)

    pôvodná faktúra bez DPH (ak by išlo o nové vozidlo, alebo jazdené a považovalo by sa za nové podľa zákon, tak správne FO podala DP z DPH, čo na začiatku aj vypadalo tak)

    predávajúci vystavil novú faktúru, kde je ZD a DPH ( takže môžme konštatovať, že nešlo o nové vozidlo) ale potom ty máš nedoplatok za vozidlo, lebo si uviedol, že pôvodná faktúra bola bez DPH

    Ty len podaj DDP k DPH, nakoľko Tebe nevznikla povinnosť podať DP z DPH, keby dodávateľ (predajca) vystavil správny doklad hneď na začiatku, ja osobne by som napísala list na DÚ, kde by som uviedla všetky skutočnosti a poprípade uviedla účet, kde Ti majú peniaze poukázať
      zbaliť

    Nakup ojazdeneho automobilu zo zahranicia a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.