Zavrieť

Porady

darovacia zmluva na pozemok a neskolaudovany dom

dobry den, viete mi prosim niekto poradit ci je mozne darovat pozemok aj s domom, ktory je sice dokonceny ale este neskolaudovany? dakujem za pomoc!
arizona Bol na ten dom, ci kupu pozemku brany uver?
ludmila zenikova je bez tarchy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Darujete pozemok a rozostavanú stavbu. Zúradovať treba to, že staviteľ bol iný a kolaudovať bude iný.
    ludmila zenikova dobry den maria, dakujem za odpoved, no celkom jej nerozumiem... cize staci jedna darovacia zmluva kde bude uvedeny pozemok aj neskolaudovany dom, ak rozumiem spravne, ale nerozumiem, ze treba "zuradovat" to ze dom bude kolaudovat niekto iny... este som sa niekde docitala ze k darovacej zmluve je potrebne dolozit znalecky posudok na dom, neviete prosim aj o tom nieco? D, ludmila

    meha je offline (nepripojený) meha

    meha
    Je potrebné vychádzať zo zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (ďalej len „Katastrálny zákon“), v zmysle ktorého je rozostavanou stavbou pre účely Katastrálneho zákona stavba, na ktorú nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie a pridelené súpisné číslo a je aspoň v takom stupni rozostavanosti, že už z predloženého znaleckého posudku je zrejmé stavebnotechnické a funkčné usporiadanie jej prvého nadzemného podlažia.
    V takomto prípade je na to, aby mohli byť zapísané práva k rozostavanej stavbe, potrebné predloženie znaleckého posudku o rozostavanosti. Nehnuteľnosť je možné darovať aj keď ešte nebola skolaudovaná a vlastnícke právo k nej nebolo ešte zapísané v katastri nehnuteľností, v prípade, ak spĺňa spomínané požiadavky rozostavanej stavby.
    V takomto prípade nie je nutné najskôr podať návrh na zápis do katastra nehnuteľností a následne na základe darovacej zmluvy toto vlastnícke právo previesť, ale postačuje, ak sa návrh na zápis vlastníckeho práva k rozostavanej nehnuteľnosti podáva spolu s darovacou zmluvou.
    K návrhu na zápis vlastníckeho práva k takejto nehnuteľnosti je potom potrebné predložiť právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán, uvedený znalecký posudok a darovaciu zmluvu, v ktorej je potrebné darovanú rozostavanú nehnuteľnosť špecifikovať v súlade so stavebným povolením a geometrickým plánom. Ak budeš darovaciu zmluvu písať pri právnikovi,určite ti to všetko vysvetlí a pomôže s dokladmi potrebnými k tomu.
    Naposledy upravil meha : 23.09.13 at 05:22
    ludmila zenikova srdecna vdaka za vycerpavajucu odpoved, myslela som si, ze to zvladnem sama, chcela som usetrit nemale peniaze za to co si pyta pravnik, ale budem sa musiet na neho obratit, zda sa mi to na mna komplikovane :-). este raz DAKUJEM!

    darovacia zmluva na pozemok a neskolaudovany dom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.