Zavrieť

Porady

Aké povinnosti má zamestnávateľ pri odchode pracovníka na invalidný dôchodok, ak tento odmietne preradenie na inú prácu?

REALITA56
Pracovníčka, zamestnaná od 1.1.2008 bola uznaná práceneschopnu dňa 3.9.2012. Dňa 3.9.2013 začala PN po 52. týždni a vybavuje si invalidný dôchodok. Do dnešného dňa nepriniesla žiadne doklady/ukončenie PN, Rozhodnutie Sociálnej poisťovne a ani žiadosť o preradenie na inú prácu/. Chcela by som sa informovať, čo je ako zamestnávateľ povinný zo zákona tejto pracovníčke poskytnúť v prípade, ak odmietne ponúknutú prácu. Aké povinnosti mu vyplývajú z pracovného pomeru,
ktorý by mal byť ukončený, ale zo strany pracovníčky. Aký je rozdiel v uznaní pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť menej alebo viac ako 70 %. N akú dlhú dobu môže byť preradená na inú prácu bez jej súhlasu?

Ďakujem za odpoveď a teším sa na spoluprácu..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A co by mala doniest, ak jej PN stale trva?
    A preco by mala pracovnicka ukoncovat PP?

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Treba počkať na ukončenie PN. Pokiaľ PN trvá, zamestnávateľ nemá čo riešiť. Až prinesie ukončenie PN, je na zamestnankyni čo urobí ďalej. Zamestnávateľ ju môže poslať po dlhodobej PN na lekársku prehliadku, ak jej lekár potvrdí , že je schopná práce , mala by nastúpiť do práce a riadne pracovať. Zároveň môže byť invalidná, ak bude uznaná invalidnou, prinesie o tom doklad zo sociálnej poisťovne. V podstate je jedno, či bude mať 41% alebo nad 70%.

    Ak by zamestnankyňa sama chcela ukončiť pracovný pomer dohodou, tak môže. Ak by chcela končiť pracovný pomer s nárokom na odstupné zo zdravotných dôvodov, tak musí lekár vystaviť lekársky posudok , kde posúdi, akú prácu môže či nemôže vykonávať. Až potom sa zamestnávateľ môže zariadiť podľa toho, riešiť, či ju má kde preradiť, prípadne či skončí pracovný pomer.

    Aké povinnosti má zamestnávateľ pri odchode pracovníka na invalidný dôchodok, ak tento odmietne preradenie na inú prácu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.