Zavrieť

Porady

Tarifný plat

Dobrý deň,
som štátny zamestnanec a dostal som rozhodnutie o plate, kde sa uvádza výška tarifného platu, ktorá je 694,5, ale podľa 553/2003 a podľa platovej triedy a platového stupňa by som mal dostávať 687,5. Tento rozdiel nie až tak dôležitý. Skôr by ma zaujímalo, či sú tieto hodnoty v "hrubom", alebo v "čistom". Vždy som si myslel, že výška platu je uvádzaná v hrubom, ale za prvý odpracovaný týždeň som dostal presne 1/4 platu, ktorý je uvedený v zákone. Mohol by mi prosím niekto vysvetliť, ako to je?Za odpovede vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    plat sa uvádza v hrubom, pokiaľ nie je uvedené inak. V Tvojom prípade je to ale na 100% v hrubom. Určite si nedostal presne štvrtinu. Minimálne odovody do Sp a ZP vo výške 13,4 % Ti bolo strhnutých.... Iba ak, máš ešte nejaké príplatky, ktoré si tu neuviedol,,,, a výplatnú pásku si nedostal? Tam máš všetko rozpísané.
    Vladko1985 Mne je to tiež celkom divné. Pásku som ešte nedostal. Ono na účet mi poslali 171,87 eur, čo je presne 1/4 zo 687,5, preto tomu nerozumiem. Nie, nemám žiadne príplatky...

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    rozhodnutie si dostal v hrubom

    statny zamestnanec? - nie nahodou zamestnanec pri vykone prace vo verejnom zaujme?
    vyplatnu pasku si dostal?

    doplnenie:
    pozeras do stareho zakona

    platne znenie zakona 553/2003 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-553
    tvoja tabulka je v nariadeni vlady 578/2009 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-578

    suma 694,50 je spravna
    Naposledy upravil avalik : 10.10.13 at 20:26
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Vladko1985 No vieš, ja sa v tých pojmoch nejako neorientujem, preto som vlastne napísal sem. Ano, malo by to byť amestnanec pri vykone prace vo verejnom zaujme. Nie, pásku som ešte nedostal.
    avalik este daj zdroj, odkial mas sumu 687,5 ... si na VS alebo zdrav. zamestnanec? 12 trieda, 2 plat. stupen?
    Vladko1985 Ano, 12. trieda a 2. platovy stupeň. Som na VŠ a táto suma je uvedená v Osobitnej stupnici platových taríf
    učiteľov vysokých škol, výskumných a vývojových zamestnancov a zdravotníckych zamestnancov.
    avalik tu je 694,5 ... http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-578
    Vladko1985 Ano, je to 12. trieda a 2. stupeň. Je to príloha č. 5 - OSOBITNÁ STUPNICA PLATOVÝCH TARÍF
    UČITEĽOV VYSOKÝCH ŠKÔL, VÝSKUMNÝCH
    A VÝVOJOVÝCH ZAMESTNANCOV A ZDRAVOTNÍCKYCH ZAMESTNANCOV
    Vladko1985 Ano, mas pravdu... Aj ja to tam vidim. Pozeral som asi inu verziu, ale aj tak nerozumiem tej sume 171,87.
    avalik doplnila som odpoved ... vyckaj na vyplatnu pasku
    avalik daj datum kedy si nastupil
    Vladko1985 Nastúpil som 23.9.2013
      zbaliť
    cize je to vsetko popisane v hrubom co sa tyka zakona 553/2003? Tak tomu nechapem ved tam najnizsie sumy v 1.platovej triede a 1.platovej skupine su dvesto niečo eur to ma akoze niekto napr. 230 eur v hrubom?? Nechapem tomu ste si isti ze to je v hrubom?
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Papierniková zákon 553/2003 hovorí len o sumách v hrubom ...
    tralabuli cize niektori zamestnanci podla tohto zakona ktori su v 1. platovej triede a skupine maju v hrubom napr. 230e? ved to je menej ako minimalna mzda ovela.
    Papierniková Robím v samospráve viac ako 10 rokov, ale zatiaľ som sa nestretla s takým prípadom, že by bol zaradený do 1. platovej triedy s prvým platovým stupňom ... okrem toho sa dá vnútorným predpisom upraviť systém odmeňovania
    tralabuli cize ak ma organizacia dana svoje vnutorne platove predpisy tak teoreticky mozu dat aj vyssi nastupny plat ako by vychadzal podla tabulky ak by mi to bolo velmi nizke?
    Papierniková dá sa napríklad v mzdovom predpise upraviť, že napr. upratovačka v škole, ktorá by mala byť zaradená v 3 triede a dákom tom platovom stupni bude automaticky zaradená do 3 triedy a 12 platového stupňa bez ohľadu na počet rokov započítanej praxe ... toto sa dá upraviť kolektívnou zmluvou ...
    tralabuli Ide tu totiz o to ze mam ist na pohovor do jednej st. prispevkovej organizacie ktora patri pod ministerstvo a vo vyrocnej sprave tejto organizacie som si pozrel priemerne platy zamestnancov na useku kde by som nastupil aj ja boli 890 v hrubom, ale zaroven som aj zistil ze odmenovanie v organizacii je podla z.553 kde by mi vychadzal nastupny plat v hrubom menej ako 600e co je malo nato ze by som vykonaval tie iste veci na počitačoch ako kolegovia
    Papierniková Všetko záleží od interného predpisu odmeňovania ako aj prístupu nadriadených ... platové nezrovnalosti sa dajú riešiť viacerými možnosťami ... existuje aj osobné ohodnotenie, ktoré môže byť max 100 tarifného platu ako aj iné príplatky ... avšak v zásade platí, čím starší pracovník resp. dlhšia prax tým vyšší plat ...
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.