Zavrieť

Porady

štátna prémia zo stavebného sporenia


robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    elizabet100

    robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.
    Nekomplikuj si to zbytočne, ak nemusíš. Tých 2500 nepodlieha zdaneniu preto sa do základu príjmu nezahŕňa, nemá to ako príjem. Resp. v DP sa uvádza len príjem, ktorý podlieha zdaneniu, príjmy nepodliehajúce zdaneniu sa v DP vôbec nuvádzajú (napr. náhrady za SC, príspevky na stravovanie,...).

    Tie úroky zdaniteľným príjmom sú.

    Máš 2 možnosti: Podá si aj on daňové priznanie, kde si uvedie zdaniteľný príjem 1644 úroky, zároveň si to uplatní ako nezdaniteľný základ a daň z úrokov dostane späť. Ty si v daňovom priznaní potom uvedieš nedzaniteľný základ na manžela 87.936 - 1644 = 86.292.

    Alebo druhá možnosť - manžel nepodá daňové priznanie (pretože nemal iný príjem a príjmy z kapitálového majetku sú zdaňované zrážkou, teda nemusia sa uvádzať do DP, pokiaľ si neuplatňuješ vrátenie dane) a Ty si na nehu uplatníš plnú čiastku - 87.936.

    V konečnom dôsledku sa v súčte uplatní v oboch prípadoch celá nezdaniteľná čiastka, len v druhom prípade tomáte jednoduchšie, lebo podáte len jedno DP.
    Naposledy upravil Chobot : 21.03.06 at 09:44

    elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

    elizabet100
    ďakujem za odpoveď ale pozri si článok od pána Mihála porada blog-odbornké články Daň z príjmu-nezdaniteľná časť na manžela zo dňa 9.2.2006

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    elizabet100

    robím si DP typ B. chcem si uplatniť odpočítateľnú položku na manžela. v roku 2005 mu bola pripísaná štátna prémia zo stavebného sporenia vo výške 2.500,- Sk. Viem , že je to oslobodené od dane z príjmu ale jemu sa to počíta do príjmu však? čiže ja si mám uplatniť 87.936 - 2.500 - 1.644 úroky zo stavebného sporenia? čiže ja si uplatním 83.792. Iné príjmy nemal. a následne aj jemu podám DP typ B a vráti sa mu dň z úrokov , ktoré mu zrazili.
    Podľa mňa je to takto správne. (Aj keď som sa v praxi nestretla s nikým, kto by uvádzal úroky, štátnu prémiu..... do príjmu manžela.)

    štátna prémia zo stavebného sporenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.