Zavrieť

Porady

Mozu mi urady zakazat stavat na stavebnom pozemku len preto ze si zmysleli ze patri odrazu do zaplavovej zony?

este donedavna to bol normalny stavebny pozemok az pred par rokmi po tych zaplavach vyhlasili urady ze sa tam stavat nesmie lebo
tam bude zaplavova zona.V podstate mi znehodnotili pozemok zo dna na den.Od tych zaplav ,ktore boli vlastne 50 rocna voda sa rieka uz nevyliala.Podotykam ze od rieky je pozemok vzdialeny dobrych 60 -100 metrov a medzi nami a riekou su uz postavene asi 4 rodinne domy.Takze otazka znie maju na to pravo len tak znehodnotit stavebny pozemok pochybnymi vyhlaseniami a ci mi nemozu dat povolenie ked vyhlasim ze beriem na seba plnu zodpovednost v pripade zaplav dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nech ti ukážu podrobnú mapu záplavových území - musí to mať aj obec. Prípadne sa informuj o takýchto územiach aj u hydrometeorológov (tuším).
    Je totiž už (čiastočne) spracovaná mapa zápúlavových území (dokonca poisťovne ich majú!). Ak pozemok nebude v tomto území, je to zavádzajúce tvrdenie stavebného úradu (vo vašej obci) a môžeš sa voči nemu ohradiť, podať odpor na vyššiu inštanciu s tým, že úrady svojvoľne označujú rizikovosť územia.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Je to ochrana vlatníka. Keď si tam postavíš a vytopí ťa - čo je veľmi pravdepodobné - tak tu budeš riešiť témy ako vymôcť plnenie poistky... Do záplavových uzemí sa pridávajú nové územia, keď sa časom ukáže že to má zmysel. Kúpa pozemku "pri vode" má aj takéto riziká
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Píše - od rieky 60-100m a už tam obydlia sú.
    TomasHC Niekedy to záplavové územie zjavne nebolo
    warde super som rada ze sa o mna ako vlastnika tak stat stara...ale nech mi teda daju nahradu pozemku ,ktory mal cenu desiatok tisic eur ....a vdaka super ochrane statu je jeho hodnota nulova...nehovoriac o tom ze 30 rokov mame postavenu chatku v byvalom mociari..je sice na pilieroch ale stoji a tam su zaplavy fakt pravidelne ako hodinky a nie raz za 50 rokov
    TomasHC Náhradu pozemku? To nemyslíš vážne...
    marjankaj Aj ja mám kvetináč v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur. Aj mne by teda mal štát vyplatiť náhradu.: Tiež to nikto nechce kúpiť.Ani zadarmo.
    duves Presne! Potom štát pomôž.
      zbaliť

    Candi je offline (nepripojený) Candi

    Candi
    Raz za 50 rokov ? neviem, poznam situaciu v jednom meste, kde sa rieka tiez vylieva tak raz za 20 rokov, pritom po jej jednom brehu stoji snad 50 domov, ktore su asi 20-30 m vzdialene od rieky. Neviem, ci je to zaplavove uzemie, nikde na nete som podobne mapy nenasiel, ale povazovat za zaplavove uzemie oblast, kde sa voda vyleje raz za 50 rokov je prehnane...
    Pritom rieka dalej pokracuje husto zastavanym uzemim, kde su jednak domy, technologicke prevadzky, obchody a podobne.. tam sa zrejme nevylieva, kdeze stoja tesne vedla rieky... zrejme su tam terenne upravy, ktore jej to znemoznuju... takze by stacilo ich urobit po celom jej toku a je po zaplavovej oblasti... odhadovany usek je asi 200 metrov, navysist breh rieky o 0,5 metra...
    Naposledy upravil Candi : 25.11.13 at 13:22
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lubko6394 Ja veru raz za 50 rokov beriem ako totálne riziko. Lebo poisťovňa buď nepoistí, alebo poistí za zvýšené poistné ( aj to možno len po prvú ŠU). A nerovnováha počasia sa zvyšuje, takže čo bolo kedysi raz za 100 môže byť každých 10 a začínať každú chvíľu pomaly od nuly asi nie je to pravé orechové.
    Candi ano, mas pravdu, ale asi by sa ani namalo plytvat vhodnou podou na stavebne pozemky. Mesta vascinou vznikali vedla riek a drtiva vacsina je postavena po oboch stranach riek.. Su to vacsinou najlukrativnejsie pozemky v meste, svojou polohou... Cize podla mna, by mali mesta samozrejme s podporou vlady robit terenne upravy, ktore by tomu zamedzili... vyludnit tieto uzemia a nechat tam "mrtvu zonu" by asi nebolo rozumne ani vhodne, cisto aj z urbanistickeho hladiska... alebo tam aspom umiestnit sportoviska...
    TomasHC Štát má zveľaďovať súkromné pozemky? To je veľa aj na súdruha Fica!
    Candi nie sukromne pozemky, ale regulaciu vodnych tokov, tam kde este nie je a kde moze dochadzat k zaplavovaniu uzemi... Nieco na sposb tokov ako je Nitra, ci Vah v Trenčine...
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    určite nemajú právo znehodnotiť stavebný pozemok pochybnosťami, ale v záplavovej oblasti s poukazom na zákony zakázať výstavbu asi môžu, pozri tu http://www.zmos.sk/?id_menu=49905&mo...1553__id_op=87

    Mozu mi urady zakazat stavat na stavebnom pozemku len preto ze si zmysleli ze patri odrazu do zaplavovej zony?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.