Zavrieť

Porady

Premlčaná pohľadávka - uznanie dlhu

Obraciame sa na Vás s prosbou o radu.
Máme pohľadávku z roku 08/2007, ktorú sme dali na vymoženie 08/2013 na súd prostredníctvom platobného rozkazu. Odporca sa odvolal s vyjadrením citujem: Je pravdou, že som s navrhovateľom uzavrel dňa 19.7.2007 obchod (kúpnu zmluvu) na ktorú mi vystavil faktúru a v zmysle ktorej mi navrhovateľ odovzdal predmet kúpy z ktorého časť som vrátila spať navrhovateľovi. Predmetnú faktúru som nemohla uhradiť nakoľko moja firma nevykazovala potrebné príjmy. Atď.... ďalej sa odvoláva na premlčanie pohľadávky.

V obchodnom zákonníku§ 407 sa uvádza:

(1) Ak dlžník písomne uzná svoj záväzok, plynie nová štvorročná premlčacia doba od tohto uznania. Ak sa uznanie týka iba časti záväzku, plynie nová premlčacia doba ohľadne tejto časti.

(4) Účinky uznania záväzku spôsobom uvedeným v odseku 1 nastávajú aj v prípade, keď jemu zodpovedajúce právo bolo v čase uznania už premlčané.

Otázka: Neuznal danou vetou v podanom odpore vlastne svoj záväzok a tým mu nezačala plynúť nová 4ročná premlčacia doba?

O 5 dní sa koná pojednávanie, na ktoré sme pozvaní. Aký výsledok môžeme očakávať? Odporca sa zriekol účasti, že súd môže rozhodnúť bez jeho prítomnosti.


Prosím o radu - SÚRNE !
AmmiS Prosím vás, VEĽMI dôležité informácie na posúdenie začiatku behu premlčacej doby... Kedy bola splatná pohľadávka podľa faktúry? Kedy naposledy plnil váš dlžník? Hovoríte, že máte splátkový kalendár - s akým dátumom? Prečo bola časť tovaru vrátená? Tieto všetky a aj iné informácie sú podstatné pri posúdenie premlčaného alebo nepremlčaného nároku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Uznanie dlhu je jednostranný právny úkon dlžníka adresovaný veriteľovi.

    Vo vyjadrení dlžníka súdu je priznanie, že pohľadávka existuje, ale zárveň dovolanie sa jej premlčania. Súd musí na premlčanie v tomto prípade prihliadnuť.

    Ak by pohľadávku dlžník nepriznal, nemohol by sa dovlávať premlčania, ale by musel dokazovať jej neexistenciu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    superpetus Veľmi pekne ďakujeme za odpoveď. Keď je výsledok taký jednoznačný, môžeme sa aj my zrieknuť účasti súdneho konania a požiadať nech súd rozhodne bez našej prítomnosti? Ak áno akou formou a dokedy?

    A ešte jedna otázka, bol by podpísaný splátkový kalendár relevantný dôkaz pre súd na uznanie dlhu a začala by tým plynúť nová 4 ročná premlčacia lehota?
    Mária27 Podpísaný splátkový kalendár je jednoznačne uznanie dlhu, ak je jednoznačné, o ktorý dlh ide a v akej sume.
    AmmiS Kedy je splatná posledná splátka podľa SK? Bolo plnené podľa SK?
      zbaliť

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    V obchodnom zákonníku existuje inštitút "prerušenie premlčacej doby" znamená prerušenie jej plynutia, v dôsledku ktorého premlčacia doba začne plynúť znovu.

    Prerušenie premlčacej doby spôsobuje uznanie záväzku. Uznanie sa môže týkať len časti záväzku. Účinky písomného uznania záväzku nastanú aj v prípade, keď pohľadávka veriteľa bola v čase uznania už premlčaná.

    Za uznanie nepremlčaného záväzku sa pokladajú aj nasledujúce právne úkony:

    a) zaplatenie úrokov, ktoré má účinky uznania záväzku, len pokiaľ ide o sumu, z ktorej sa platia úroky

    b) čiastočné plnenie záväzku, ktoré má účinky uznania zvyšku dlhu vtedy, keď možno usudzovať na to, že dlžník čiastočným plnením uznáva záväzok aj čo do jeho zvyšku; vždy musí byť zrejmé, že dlžník svoj záväzok nepopiera

    Dôsledkom pretrhnutia premlčacej doby uznaním záväzku je, že začne plynúť nová štvorročná premlčacia doba od tohto uznania.

    Premlčaná pohľadávka - uznanie dlhu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.