Zavrieť

Porady

Dane a odvody zo zivnosti (nezdanitelna ciastka)

Dobry den,

potreboval by som znizit dan z prijmu. Napadla ma preto takato vec:
Sestra by si zalozila do konca roka 2013 zivnost a vyfakturovala by mi ciastku napriklad 4000 eur za sluzby a v januari by zivnost zrusila (v blizkej dobe neplanuje podnikat)
Momentalne ma prijem iba z brigad par stoviek eur.

Ak sa nemylim tak by to malo byt nasledovne:
- ZP neplati, lebo je student
- SP neplati, lebo nepresiahne minimalnu ciastku (4 716eur - rataju sa do toho aj brigady alebo len prijem zo zovnosti)
- DPH neplati, pretoze bude neplatca
- dan z prijmu neplati, pretoze bude mat pausalne naklady 40 percent a teda 60 percent z prijmu 4000 je len 2400 takze to je menej ako odpocitatelna polozka.
- zaplati len za zivnost 5 eur


Otazky:
1. je niekde hacik, ktory som neobjavil?
2. nezdanitelna cast prijmu sa skutocne rata cela a nie len jej pomerna cast za obdobie v ktorom podnikala?
3. moze fakturovat bez DIC, nakolko je mozne ze do konca roka jej ho nestihnu pridelit?

Dakujem krasne.
Matej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    ZP platí, príde jej v septembri 2014 liebes brieff zo ZP .. zaplatí odvody z príjmu v skutočnej výške.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matkod7 menilo sa to teraz niekedy? Bol som v tom, ze student je poistenec statu a odvody ZP neplati.
    Xanti Nemusí platiť preddavky ale zo skutočného príjmu odvody zaplatí.
    Ester plus Znamená to že ak nebude platiť preddavky na ZP a bude mať základ dane 2400 Eur tak potom jej v RZZP výjde doplatiť 2400+odvody(žiadne neplatila)/1,9=1263,15*14%=176,84 doplatiť.
    veronikasad Ano, a ak by v budúcnosti (1.1.-31.12.2015) chcela začať podnikať, bude platiť vysoké mesačné preddavky do ZP aj keď je študent
      zbaliť

    Dane a odvody zo zivnosti (nezdanitelna ciastka)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.