Zavrieť

Porady

Nárok zamestnanca na daňový bonus po 1.10.2004

Prehľadal som celú Poradu a prekvapene konštatujem, že tu nikde nemáme diskusiu o tom, či zo zmeny minimálnej mzdy k 1.10.2004 na 6500 Sk vyplýva zmena podmienky nároku na daňový bonus.

Pri výpočte preddavkov na daň má zamestnanec nárok na daňový bonus vtedy, ak jeho zdaniteľný príjem zo závislej činnosti je aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy(§ 35 odsek 5 ZDP).

Minimálnu mzdu máme od októbra 6500 Sk. Takže nárok na DB má od októbra zamestnanec vtedy, ak jeho zdaniteľný príjem je aspoň 3250 Sk (do septembra 3040 Sk) - invalidní a mladiství zamestnanci alikvótne podľa im prislúchajúcej novej minimálnej mzdy.

Súhlasíte ?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vladan je offline (nepripojený) vladan

  žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
  dávam súhlas vášmu názoru - ale je zjavné, že zákonodárci zabudli na slovíčka "... platnej k prvému dňu zdaňovacieho obdobia" alebo niečo podobné - alebo to robia náročky?
  ešte si všimnite § 33 ods. 7, tam chýba aj odkaz na predpis !!!
  Pekný deň

  ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

  ZuzanaA
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=black-bold-12 vAlign=bottom align=left height=62>Dane zo závislej činnosti a zmena minimálnej mzdy</TD></TR><TR><TD bgColor=#0066cc height=1><SPACER type="block" width="1" height="1" /></TD></TR><TR><TD class=silver-9 vAlign=bottom align=left height=14>MZDOVÉ ÚČTOVNÍCTVO, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 15/2004, vyšlo: 4. 10. 2004</TD></TR><TR><TD class=silver-9>
  Na zdanenie príjmov zo závislej činnosti od októbrovej výplaty má vplyv zmena výšky minimálnej mzdy.
  </TD></TR><TR><TD class=justify>

  Na zdanenie príjmov zo závislej činnosti od októbrovej výplaty má vplyv zmena výšky minimálnej mzdy. Od 1. októbra 2004 bola valorizovaná z 6 080 Sk na 6 500 Sk. Tým sa zmenili podmienky na výplatu mesačného daňového bonusu. Nárok naň je viazaný na dosiahnutie príjmu zamestnanca aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy. Táto suma sa zvýšila z 3 040 Sk na 3 250 Sk, s možným krátením u poberateľov invalidných dôchodkov a ďalších osôb.

  Zmena výšky minimálnej mzdy bude mať vplyv aj na zmenu podmienok na uplatnenie „plného“ ročného daňového bonusu, na ktorý má zamestnanec nárok v prípade dosiahnutia ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vo výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy.

  Zmena tohto ukazovateľa má ďalej vplyv aj na zvýšenie najnižšieho vymeriavacieho základu na platenie poistného do Sociálnej poisťovne, čo tiež ovplyvní konečnú daňovú povinnosť zamestnancov.

  Zdroj: Verlag Dashöfer, (idp)


  </TD></TR></TBODY></TABLE>

  Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

  Lentilka
  Na plný ročný daňový bonus má zamestnanec nárok v prípade dosiahnutia ročných zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vo výške aspoň 6-násobku minim. mzdy. Otázka: Pri ročnom zúčtovaní má zamestnanec nárok na plný ročný daňový bonus, ak jeho ročný zdaniteľný príjem bol minimálne 37110,-Sk a nezáleží na tom, že nebol zamestnaný súvisle počas celého roka ?

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  Asi Vás bude zaujímať odpoveď na daný problém, ktorú som dnes dostal z DR SR:

  Odpoveď na Váš dopyt:

  K Vášmu podaniu uvádzame:
  - podľa § 35 ods.5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal (podpísal) vyhlásenie podľa § 36 ods.6, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. Keďže s platnosťou od 1.10.2004 sa zmenila výška minimálnej mzdy, za príslušné mesiace roka 2004 (10-12/2004) polovica minimálnej mzdy je 3250 Sk. V ročnom zúčtovaní sa suma 6-násobku minimálnej mzdy vypočíta ako súčet sumy minimálnej mzdy platnej v 1-9/2004 (9x 6080) a 10-12/2004 (3x6500) a polovica ich súčtu predstavuje 6-násobok minimálnej mzdy.

  Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

  deha je offline (nepripojený) deha

  deha
  A v prípade živnostíčky, ktorá začne podnikať po materskej od 9/2004 /daň. bonus si uplatňuje len ona/, uvažujeme so minim. zdaniteľným príjmom vlastne v akej výške, aby mohla požiadať DÚ v daň. priznaní o bonus?

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  deha - aj pre takúto osobu platí, že dosiahnutý príjem má byť aspoň 37110 Sk.

  rene je offline (nepripojený) rene

  rene
  Už som túto otázku napísala aj do inej témy, ale tu je adresnejšia /podľa názvu témy/.

  Ako preukáže nárok na daňový bonus podnikateľ, ktorý má 2-ročné dieťa a nepoberal naň prídavok ? / keďže súčasťou daňového priznania má byť alebo potvrdenie zo školy, alebo potvrdenie príslušného územného úradu /

  iva je offline (nepripojený) iva

  iva
  Deha, dnes som na na školení dozvedela, že nárok na daň.bonus má taký živnostník, ktorý má celkový hrubý príjem v kal.roku spomínaných 37 tisíc, a zároveň kladný zdaniteľný príjem, to znamená, že môže mať zisk napr. 10 sk, a už má nárok na bonus. Priznám sa, že som to nevedela, myslela som, že musí mať ZISK apoň 37 tisíc.

  MMM je offline (nepripojený) MMM

  MMM
  podla mna staci uviest r.c. pripadne fotokopiu rodneho listu. Potvrdenie o navsteve skoly resp.poberania pridavku na dieta sa vztahuje na deti po skonceni povinnej skolskej dochadzky.

  Nárok zamestnanca na daňový bonus po 1.10.2004

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.