Zavrieť

Porady

Má niekto skúsenosti z opravou Osvedčenia o dedičskom konani?

Notár urobil chybu.V lehote do 15 dni sme ako oprávnení dedičia napísali odvolanie . Na jednom LV chýbali určité podiely po poručiteľovi. Ako sa realizuje oprava notárom, vie mi niekto poradiť?
luja5 Zadanie mi nie je celkom jasné, bolo by dobré, keby si ho upresnil. Proti čomu konkrétne ste sa odvolali a aký dôvod ste uviedli? Proti zatiaľ neprávoplatnému dedičskému osvedčeniu? Čo mal mať notár spoločné s tým, že na jednom LV (liste vlastníctva?) chýbali určité podiely po poručiteľovi? Alebo v dedičskom osvedčení chýbajú zapísané údaje o určitých podieloch poručiteľa z jedného LV, ktoré boli tiež predmetom prerokovania v dedičskom konaní?
branislavp V dedičskom osvedčení chýbajú určité podiely poručiteľa, ktoré mali byť predmetom dedičského konania. Preto sme sa odvolali s odôvodnením v zákonnej lehote 15 dní a priložili sme k tomu potrebné dôkazové právne listiny Dedičské osvedčenie je zatiaľ neprávoplatné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Dedičia, alebo ich splnomocnený zástupca by tiež mohli ísť za notárom, s dokladom, ktorý preukazuje, že ide o chybu v písaní, počítaní a iné nesprávnosti ( LV ) a požiadať ho aby, vydal opravné osvedčenie o dedičstve.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislavp Mám to tak chápať, že to prvotné osvedčenie, ktoré je neprávoplatné dedičom stiahne a vydá nové opravené osvedčenie? Ďakujem.
    Bednarova J § 175 zca ods. 6 OSP odkazuje pri oprave osvedcenia na osobitný predpis ktorým je zákon o notároch a jeho ustanovenie § 43 ods. 2, podľa ktorého:
    Ak sa zistí chyba v písaní, počítaní alebo iná zrejmá nesprávnosť až po spísaní listiny, vykoná sa jej oprava doložkou pod skončený text listiny, ak s tým účastníci súhlasia. V doložke sa uvedie nesprávnosť, uvedie sa správne znenie a pripojí sa dátum vykonania opravy, podpis a odtlačok úradnej pečiatky notára, ktorý opravu vykonal, ako aj podpisy účastníkov.
    branislavp Dnes som bola za notárom a povedal, že nepochybil a konal iba na základe LV, ktoré vyhotovil a poslal kataster. Pravdou je, že na LV bol vykonaný iba jeden záznam - konkrétny zlomok nehnuteľnosti- ten bol aj predmetom dedičs.konania, ďalšie dva konkrétne zlomky tej istej parcely na tom LV nefigurovali, preto neboli ani predmetom ded.konania.
    Realita je taká, že to pôvodné osvedčenie o dedič.konani sa stalo odvolaním neplatné a že musí sa konať nové dedičské konanie s tými istými dedičmi. Tak mi bolo povedané od notára. Ale nerozumiem tomu, prečo je celé ded.konanie neplatné, keď je všetko O.K. okrem tých chýbajúcich dvoch zlomkových podielov.
    Bednarova J § 175zca/4) O.s.p.
    Účastník môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve podľa § 175l až 175z. Ak žiadosť nie je včas podaná, osvedčenie o dedičstve nadobudne účinky právoplatného uznesenia o dedičstve [§ 175q ods. 1 písm. a) až c), § 175l a 175o]; včas podanou žiadosťou osvedčenie o dedičstve stráca platnosť a súd pokračuje v konaní bez zreteľa na jeho vydanie.

    Stráca platnosť osvedčenie a nie celé dedičské konanie . Podľa akých právnych podkladov si myslíte, že máte nárok aj na tie podiely? Nie sú náhodou zapísané na iných LV, ktoré sa predelili?

    §175zd/1 O.s.p.
    Ak sa prejednanie dedičstva neskončilo vydaním osvedčenia o dedičstve, notár pripraví všetky potrebné podklady na vydanie uznesenia súdu a návrh na uznesenie súdu a vyúčtuje svoju odmenu a hotové výdavky21). Ak podklady nie sú úplné alebo návrh na uznesenie súdu nie je po vecnej stránke správny, súd môže vec vrátiť notárovi s pokynom na doplnenie konania alebo na zmenu návrhu uznesenia; pokynom súdu je notár viazaný.
    luja5 Branislavp, ten istý spoluvlastník (poručiteľ) mal byť na tom istom LV k tej istej parcele zapísaný trikrát s konkrétnymi zlomkovými podielmi (či už s rovnakými, alebo s rozdielnymi)? Tomu nerozumiem, lebo zatiaľ som sa s takým niečím nestretla alebo som napísané nepochopila.
    branislavp luja5, poručiteľ bol vlastníkom nehnuteľností tým, že dedil ešte ako dieťa po zomrelom otcovi - to bol jeden zlomok tej nehnuteľnosti, druhý prípad dedenie tej istej nehnuteľnosti v zlomku bol - dedenie po zomrelom jednom slobodnom bratovi poručiteľky, tretí zlomok poručiteľ zdedil po ˇˇdalšom slobodnom bratovi. T.j. LV xy obsahoval 3 položky v rôznych troch podielov na tej istej nehnuteľnosti. Mám za to, že predmetom ded.konania museli byť všetky tie tri podiely, ale neboli, bol prejednaný iba jeden podiel, ostatné 21 rozne podiely neboli. Preto došlo z našej strany k odvolaniu do 15 dní s odôvodnením. Dobre si to pochopila. Jednalo sa o nehnuteľnosť, ktorá bola prejednaná po smrti otca poručiteľky na jeho ešte maloleté deti.
    branislavp opravujem, ostatné 2 rôzne podiely
    branislavp Bednarova J. Notár na opakovanom predvolaní sa preukázal LV xy a bola na ňom zapísaná iba jedna položka. Ja mám LV z katasterportal, na ktorom sú zapísané 3 položky, presne tak, ako je to v pôvodnom historickom zápise z pozemnoknižnej vložky. Mám za to, že notár by mal pokračovať v prejednávaní ded.konania a tak doplniť to pôvodné osvedčenie.Ešte som sa nestretla s tým, aby konkrétne parcelné číslo nehnuteľnosti bolo zapísané na iných LV.
    branislavp Vďaka pre Bednarova J a pre luja5.
    branislavp Už je to vyriešené, ďakujem.
    luja5 Branislavp, aj ja ďakujem za vysvetlenie ohľadom LV, je to pre mňa nový poznatok.
      zbaliť

    Má niekto skúsenosti z opravou Osvedčenia o dedičskom konani?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.