Zavrieť

Porady

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch ČR

Dobrý deň,
Zamestnanec slovenskej firmy pracoval v čechách a doniesol potvrzení o zdaniteľných príjmech za rok 2013 v českých korunách.
1. Úhrn zúčtovaných príjmu ze závislé činnosti funkčních požitku - 76 394 Kč.
2. Z r.1 príjmy vyplacené nebo obdržené do 31 ledna 2014 - 76 394 Kč.
6. Úhrn povinného pojistného z príjmu uvedených na r. 2 - 25 979 Kč.
8. Základ dane - 102373.
V čechách pracoval 1-9 mesiac.
Potom mám k dispozícii Mzdový seznam:
Úhrn príjmu: 76 394 Kč
Sociálny pojištení: 4971 Kč
Zdravotní pojištení: 3443 Kč.
Ešte má aj slovenské potrdenie o príjmoch za mesiace 9-12.
Pomôže mi niekto s DP? Použijem Ačko. České sumy prerátam priemerných ročným kurzom. Ktoré sumy uvádzam v slovenskom DP?
Naposledy upravil Viba : 17.03.14 at 08:18 Dôvod: Na porade som sa dočítala, že na potrvzení sa uvádzajú odvody zamestnávateľa za zamestnanca. Čo bude základ dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Na r. 32 spočítaš príjmy z ČR, teda 76 394 Kč, prerátané na eurá + príjem z potvrdenia z SR. Na r. 33 uvedieš celkovú sumu zaplatených odvodov do SP a ZP (4971+3443 prepočítané na eurá + celkové odvody zo slovenského potvrdenia). V ďalších riadkoch rozdelíš tie odvody na SP a ZP. Pri príjme z ČR použiješ metódu vyňatia príjmov. Na r. 47 uvedieš základ dane (príjmy - odvody do poisťovní) len z príjmov v ČR a potom postupuješ podľa pokynov v DP. A nezabudni uviesť aj osobitné záznamy, kde uvedieš len príjmy z ČR aj odvody tam zaplatené.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Dôležitý údaj je na riadku 1 a 2 úhrn zúčtovaných príjmov v sume 76 394 Kč.
    Tento údaj sa prepočíta ročným kurzom 25,980, výsledná suma v € je 2940,49.

    V úhrne poistného na potvrdení je zahrnutá aj výška poistného, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca a suma základ dane je niečo také ako malo byť u nás tzv. superhrubá mzda.

    Kvôli vyčísleniu poistného som sa bola informovať na DÚ, kde mi odporučili vypočítať poistné sadzbou 12,5 %, čo je z príjmu 2940,49 eur suma 367,56.

    Do DP pôjde potom do riadku 32 úhrn príjmov z ČR aj zo SR.
    Ďalej som vyplnila iba riadok 33 úhrn poistného bez rozčlenenia na SP a ZP, čo som uviedla aj do osobitných záznamov.
    Základ dane z riadku 34 sa potom prenesie na riadok 36 a vypočíta sa daň.
    Príjem z ČR patrí ale medzi vyňaté príjmy, ktoré sa na Slovensku nezdaňujú, takže základ dane (hrubý príjem mínus poistné) sa uvedie na riadku 47.
    Najlepšie je vypĺňať DP na stránke FS, kde sa dá výpočet aj skontrolovať.

    Dôležité je potom uviesť príjem z ČR aj do oddielu IX. Miesto na osobitné záznamy daňovníka.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Viba Mám k dispozícii Mzdový seznam a tam mám vyčíslené sociálne a zdravotné pojištení. Po prepočte mi vychádza suma 323,83 €, Ty si mi vypočítala 367,56. Ktorá suma bude správna? Ktorú môžem použiť?
    betka631 vychádzaj z potvrdenia....máš tam uvedené sumy poistného za zamestnanca a tie prepočítaj ročným kurzom...tvoj výpočet je správny...v ČR je poistné hradené zamestnancom 11%...zdravotné 4,5% a sociálne 6,5%
    AnnaK Ja som nemala k dispozícii mzdový zoznam s vyčísleným poistením, mala som iba údaj o poistnom v sumáre ktoré platil ZC aj ZĽ. V tvojom prípade samozrejme uvedieš sumu ktorá ti vyšla po prepočte a ktorú máš uvedenú na mzdovom zozname.
    Viba Ďakujem
      zbaliť

    Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.