Zavrieť

Porady

Staré záväzky, ktoré už nie je komu uhradiť - ako sa ich účtovne zbaviť?

dobrý deň, potrebujem poradiť mám staré faktúry-záväzky, ktoré sú po splatnosti 48 mesiacov a na niektorých fa sú firmy, ktoré už zanikli. Ako mám vysporiadať tieto záväzky v podvojnom účtovníctve aby už sa v nasledujúcich rokoch tieto fa - zaväzky neobjavovali. dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Ak firmy zanikli, potom nemáte potvrdený inventárny stav záväzku = zistili ste inventárny rozdiel. Účtujete inventárny rozdiel 32x/648-"odpis záväzku" (ak to boli obchodné záväzky). Podľa §11 postupov účtovania sa inventárne rozdiely účtujú na príslušný účet nákladov resp. výnosov okrem rozdielov v cenných papieroch a peňažných hotovostí a cenín.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LU83 dobry den, tak že keď zaúčtujem inventárny rozdiel na 321/648 odpis záväzku tak sa toho záväzku v účtovníctve zbavím ? stačí keď si k internému dokladu priložím výpis z obchodného registra že tá firma zanikla? alebo tam mám ešte priložiť staru fa alebo stačí rozhodnutie účtovnej jednotky . v minulých rokoch už tento záväzok bol pripočítaný v DP k základu dane dakujem za cenné rady :-)
    KloferHladny Ak bol záväzok "dodanený", základ dane si musíte upraviť v DPPO. O spôsobe zúčtovania inventárnych rozdielov rozhoduje štatutár alebo ním poverená osoba (zápis z inventarizácie záväzkov a rozhodnutie o zúčtovaní rozdielu). Účtovník rozhudnutie zaúčtuje tak, ako som napísal.
    LU83 ďakujem veľmi pekne ste mi veľmi pomohol :-)
      zbaliť

    Staré záväzky, ktoré už nie je komu uhradiť - ako sa ich účtovne zbaviť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.