Zavrieť

Porady

Práca na živnosť pre firmu

Dobrý deň,

mám možnosť pracovať na živnosť pre jednu firmu. Jedná sa o postprocess a správu fotografii. mám schválene 600€ fakturované mesačne. Pýtam sa je pre mňa najlepšie byť NEPLATCA DPH a využívať PAUŚALNE VÝDAVKY v takom prípade evidujem len príjmy (teda nemusím viesť žiadne účtovníctvo) ? Pri zakladaní živnosti sa niekde zapisuje, že si nárokujem na paušálne výdavky?Pretože ak vyrábať a predávať nebudem nič (výrobky), len svoj čas. Je to pre mňa asi najvhodnejšia a najjednoduchšia forma živnosti ak sa nemýlim.

Ďakujem za názory
10 komentárov     zbaliť
kopretinka koľko ti zostane,keď zaplatíš odvody??
oniiicek no prvy rok som oslobodeny od odvodov do socialnej poistovni a do zdravotnej sa plati vyše 50€ nie ??? Čiže okolo 540 € ostane. Ak sa mýlim poopravte ma kľudne :-)
kopretinka ja by som to za takú malú sumu nerobila.....ak to má byť tvoj jediný príjem....
oniiicek No chápem, každý má nejaké iné potrebné výdavky a atď. ale nejak začať musím a v mojom okolí je to dokonca lepší priemer...je to smutné ale je to tak
kopretinka len si uvedom,že budúci rok ti stúpnu odvody......
oniiicek no uvedomujem si, možno dovtedy budem robiť niečo iné :-), veď živnosť sa dá zrušiť kedykoľvek nie ???
kopretinka ano
oniiicek Ďakujem ti veľmi pekne za infromácie...No ešte dnes večer porozmýšlam, čo správím, peniaze potrebujem (kto nie :-) ). Uvedomujem si, že toto je také vy..nie zo strany zamestnávateľa a má to výhody len pre neho...a pre kvázy zamestnancia takpovediac žiadne, no určitý čas by som hádam vydržal
kopretinka nooo,nedala som ti síce žiadne info,iba svoj názor......a on nebude tvoj zamestnávatľ,lebo ty nebudeš jeho zamestnanec....to len tak na okraj.Ale nejako sa musí začať,tak nech sa darí.
oniiicek Ďakujem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Asi sme na tom podobne, ja tiež zarábam vlastnou hlavou

    Mám spočítané, že skutočné výdavky mám zhruba na úrovni paušálu alebo nižšie, takže si nekomplikujem život účtovaním bežných výdavkov. Okrem poistného, to sa uplatňuje aj pri paušále.

    Plátcovstvo DPH sa mi takisto neoplatí, lebo by som musel buď zdvihnúť ceny alebo menej zarobiť a nemal by som si moc na čom uplatniť odpočty.

    Musíte si ale viesť denník so všetkými formálnymi náležitosťami, aj keď účtovať budete iba faktúrované príjmy a výdavky na poistné. Presnejšie povedané - ešte aj úroky na bežnom účte ako ďalšie príjmy.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    oniiicek a výber pre osobnú spotrebu z toho účtu účtujete ako ?
    Ing. Ľubomír Janoška Ešte som zabudol povedať (ale to asi zrejmé), že v jednoduchom účtovníctve.
    Nie som si na 100% istý, či to mám správne, takže radšej Vás nebudem navádzať/zavádzať.
    mondes Hmm, nie je to presne tak. Žiadne úroky účtovať nemusíte, ani žiadnu osobnú spotrebu. Pri paušálnych výdavkoch je potrebné viesť evidenciu o príjmoch, teda knihu pohľadávok a evidenciu zásob (ak nejaké sú) a evidenciu preukázateľne zaplatených odvodov.
    Ing. Ľubomír Janoška Daňové priznanie ma prinútilo priznať príjmy z úrokov, nenašiel som dôvod ani spôsob, aby som ich tam nedal. Ale až také veľké peniaze som na úrokoch nezarobil
    mondes Tak úroky ako príjem to áno. Ja som nečítala pozorne Váš príspevok a automaticky som myslela na úroky ako výdavok.
    oniiicek Ďakujem za informácie
    veronikasad Úroky sú zrazené zrážkovou daňou, v DP FO sa neuvádzajú.
      zbaliť

    Azalee je offline (nepripojený) Azalee

    Azalee
    predovsetkym praca na zivnost pre firmu nie je legalna. ak sa pri praci riadite pokynmi firmy, malo by ist o zamestnanecky pomer. jasne, im sa nechce platit odvody a vy chcete usetrit tiez na odvodoch a uplatnit si pausalne vydavky, co zamestnanec nemoze. k odpovedi na vasu otazku, ci sa hlasia pausalne vydavky vopred, nehlasi sa to, to sa rozhodnete, az budete vyplnat prve danove prznanie.
    kopretinka 27.03.14 16:51 odstránil(a) z Porady

    Práca na živnosť pre firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.