Zavrieť

Porady

Moze sused posunut hranicu pozemku, ak plot, ktory ju vytycuje tam stoji uz vyse 60rokov?

Dobry den, doma riesime takyto problem. Moji rodicia mi darovali rodinny dom. Pred par dnami prisiel sused a povedal, ze mu geodet vymeral hranicu pozemku viac ako dva metre za plotom, na mojej strane. Problem je, ze ak by sme aj ten plot posunuli, tak sa ja nedostane do dvora autom, iba na bicykly. Hranica totiz prechadza cez prijazdovu cestu. Rodicia mi tvrdia, ze to nieje mozne, ze v roku 1991 ked dom prerabali po babicke, potrebovali stavebne povolenie, aj povolenie zo zivotneho prostredia, aby mohli dom vobec stavat. A to povolenie dostali. Vsetky doklady maju v poriadku. Tak tomu nerozumiem, ako to tak sused mohol s geodetom zamerat. Je mozne aby to meranie s GPS bolo take nepresne? Sme zufali, sused citi vo vzduchu mozny penazny zisk a tak nas chce hnat pred sud. Mam si geodeta zavolat aj ja? vyriesi sa tym nieco?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    a čo máte napísané na LV akú rozlohu? ako vyzerá katastrálna mapa? a akú rozlohu má váš sused, a čo ostatné susedné pozemky pozemky.... nakoľko GPS súradnice sú docela presné možno tak na 1-2 cm sa môže stať odchýlka, avšak tak ako v každej brandži, sú finty a fintičky ako sa dopracovať k želanému výsledku... tak ako v jednom vtipe, ako spoznáte dobrého účtovníka.. že koľko je 2+2 odpoveď a koľko chcete aby to bolo...

    na tvojom mieste by som po prvé pozrel do katastrálnej mapy a do listov vlastníctva tvojho ako aj susedných pozemkov... a zamyslel sa nad tým ako kopíruje realita katastrálnu mapu, kde sú jednotlivé hranice pozemkov (napr. tuto je zlom pozemku a cca 5 metrov by mala byť hranica susedného pozemku toto ti hovorím orientačne samozrejme to nebudeš mať na cm presne, ale ide o to, aby si zistil či hranica pozemku je nejak uletená celá alebo len jedna strana...). Ďalšia vec, aká dĺžka pozemku je to pri šírke 2 metre... nechce sa mi veriť, že by sused len tak ľahko nevedel o tom, že neužíva povedzme xy metrov svojej záhrady a platil daň podľa LV...

    Spravidla, ak by bol posun hranice tak buď bude posunutá celá ulica o dva metre (čomu v podstate neverím...) to by mal problém asi aj sused so susedom z druhej strany.... na druhej strane mal Vás geodet prizvať, keď vytyčoval hranicu pozemku resp. čo je teraz dôvodom, že sused dával zameriavať pozemok, nejaký dôvod to musí mať, prečo práve teraz prišiel s tým, že mu hranica pozemku nesedí o 2m...

    volať geodéta a platiť mu 250 - 350 € za geometrické zameranie, keď vec aj tak má skončiť na súde, kde môžete požadovať nezávislého geodéta na vytýčenie hranice pozemku... sa mi vidí trochu zbytočne vyhodené peniaze...
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Durov Súhlasím s úvodnými troma odsekmi.

    Nesúhlasím so štvrtým odsekom.
    Na jeho mieste by som toho geodeta zavolal. Len preto, aby som vedel, či má sused pravdu alebo nie.
    Ak pravdu má, tak by som sa snažil so susedom dohodnúť, nakoľko v prípade, ak celá vec skončí na súde a súd rozhodne v prospech suseda, tak by beruskasun platil všetky súdne trovy.
    Je vždy lepšie ísť do súdneho sporu, ak vieš aspoň približne na čom si.
    beruskasun Tiez si to myslim, on sa ohana pred policiou, ze ma okruhle razitko, ze moje auto stoji na jeho pozemku a ja nemam nic v ruke, len 20 rokov stare listiny, kde ja ale tiez okruhle razitko od geodeta.
    Chobot Tiež si myslím, ako durov, že by bolo lepšie nechať si to premerať vlastným geodetom. Ak jemu vyjde, že je to v poriadku, nemal by som problém sa súdiť. Ak povie, že to bolo v minulosti zle zamerané, a sused má pravdu, tak je zbytočné ísť do sporu a míňať peniaze ale lepšie je hneď dohodnúť sa so susedom.
    Ice dive nehovoril som, že si nemá dať premerať pozemok, avšak toto by som robil až v následnom kroku, ak by som si overil v teréne nezrovnalosti s katastrálnou mapou... a až následne by som riešil ďalšie kroky ako 300 € investíciu do geometrického merania... resp. ísť do súdneho sporu... nakoľko ak niekomu chýbajú 2 metre šírky pozemku tak pri bežnej veľkosti 4 árového pozemku v tvare štvorca so stranou 20 m je to 10 % z rozlohy, čo je dosť citeľný rozdiel na to aby to niekomu nechýbalo 60 rokov... pričom pozemky pri starých sedliackych domoch boli tak 20,30,40 árové... t.j. podstatne viac ako 400 m2.... v prvom rade si každý krok 2x premyslím a nie, že hneď robiť investíciu do niečoho čo je aj tak moje, len preto, že niekto dobehne a niečo tvrdí...
    beruskasun Dakujem za rychlu odpoved,
    na margo toho vsetkeho poviem len to, ze sused je poriadny hajzlik a clovek bez chrbtovej kosti. Je nezamestnany a manzelka pracuje na katastralnom urade, tak si myslim, ze aj z toho titulu sa o svoje hranice pozemku zacali zaujimat.
    Jedna sa o zhruba 2m v dlzke asi 30m. Na mapach maju tieto pozemky zhruba rovnobezne hranice so vsetkymi susedmi, ale v realite si on svoj pozemok vytycil v predu sirsi (cca 2-3m) a postupne sa zuzujuci (do 2m). Je to zvlastne. Nehladiac na to, ze pod tym pozemkom nam vedu inzinierske siete do pristavby, ktoru mame za domov. Je to komplikovane. jeho pozemok je podla LV len o asi 20m2 vacsi, nez ten nas.
    Nieje mozne sa odvolat na nejake pravo vydrzania? Vypisy z pozemkovej knihy a razitko od geodeta mame z roku 1991, kedy sme dom zacali prestavovat.
    Ked som sa divala na mierku mapy, v sucastnom vypisu z katastralnej mapy, tak to sedi tak, ako to je. Nechapem, kde sused prisiel k inym meraniam. Aj ked moja 100rocna teta povedala, ze ona si pamata, ze v roku 1945 bol ten pozemok naozaj taky uzky
    Ice dive to že niekto robí na katastri, neznamená, že si môže posúvať hranice pozemku hore dole...
    vydržanie neprichádza do úvahy, nakoľko ste pozemok mali len v držbe, nemáte žiaden doklad o tom, že ste ho kúpili alebo zamenili... (resp. skús pohľadať) resp. skús sa popýtať tvojej 100 ročnej tety, že prečo v roku 1945 bol pozemok úzky a teraz je široký... buď ste pričlenili nejakú parcelu, od suseda, alebo ste riešili nejakú zámenu resp. nech si teta spomenie, prečo došlo k zmene daného stavu.... je dosť možné že si Vaše rodiny v minulosti časti dvora zamenili, avšak nikdy to nedali do poriadku a teraz sa čudujete... .
    beruskasun Co mi teta rozpravala, tak vtedy stacil aj uzky pozemok, pretoze stari rodicia chodili do dvora len s vozom, kde bol zapriahnuty kon. Ako sli roky, tak dedko sa zrejme dohodol s byvalou majitelkou pozemku o prikupeni pozemku, pretoze doba pokrocila, a voz s konom vystriedal traktor. Nenasla som ale ziadnu zmluvu, ktorou by toto bolo potvrdene. Len viem, ze ak by ten pozemok bol evidovany ako stale uzky, tak by nasi v tom 1991 roku neziskali stavebne povolenie, kedze by k domu chybala prijazdova cesta. A vobec je zakonom urcite dana nejaka hranica, ako daleko moze byt postaveny dom od susedovho plota. Neexistuje este nejaka ina moznost, ze ma sused nejake stare mapy trebars este z Rakusko-Uhorska?
    BXLmiami Reagujem na odsek,...posunutá celá ulica o 2 metre čomu neverím...kľudne uver.Ked som si dala zamerať ja,tak celá ulica je posunutá oproti mapám ,mám to tam pekne nakreslené.
    Ice dive no a o koľko cm/m je posunutá celá ulica??? ako verím, že sú odchýlky merania, ale aby bola celá ulica posunutá o 2 metre oproti realite...??? viem ako pozemky vznikali, často si ľudia zvykli posunúť hranicu pozemku do zadu do poľa, ale aby v radovej zástavbe, niekto len tak mirnix dirnix posunul hranicu plota bez toho aby to bolo dané kedysi povedzme medzou, stodolou, stromom na hranici pozemku je dosť sci fi...
    BXLmiami Zjavne je to posunuté odjakživa,pretože hranica ide cez domy.Celej ulice.Kde a kedy to takto začalo neviem,len sme sa na to aj s geodetom dívali a nič s tým.
    Ice dive no ak sa nad tým zamyslíš, tak potom je evidentne zlá celá katastrálna mapa alebo spravil chybu geodét... nakoľko spravidla pozemky parcely a pod vznikali veľmi dávno, kedy si každý ohradil posunul hranicu tak ako uznal za vhodné a hranicami pozemkov, boli kolíky, kamene, stodoly, senníky, zasadený strom na hranici.... a následne sa kreslila mapa podľa skutkového stavu a tvorili parcely.... nakoľko nechce sa mi veriť, že raz sa jeden sused posunie na úkor jedného ten automaticky sa posunie na úkor ďalšieho atď... tak ten posledný čo narazí napríklad na kostol alebo cintorín, v rade bude ukrátený a už sa nikam neposunie...
    BXLmiami Nie skôr je chyba v mape,ale nepotrebovali sme to riešiť.Akurát som reagovala na tú konkrétnu vetu.Inak domy naproti sú v hraniciach presne,posunuté oproti druhej strane.Bordel.
    Ice dive no a schválne, o koľko je to posunuté? pýtam sa len zo zaujímavosti, či je to pár cm, alebo nejaké závratné číslo napr. 2 metre...
    BXLmiami neviem,neriešila som to.Akurát som odložila mapu.Nebyť tej vety v texte ani mi to na um nepríde.
      zbaliť

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    A ja som taká nedôverčivá,že tomuto by som neverila:

    Pred par dnami prisiel sused a povedal, ze mu geodet vymeral hranicu pozemku viac ako dva metre za plotom, na mojej strane.

    Čo sused predložil ako dôkaz? JPP? A aj geodet môže byť bratranec z 55-teho kolena a je to len haluz na teba. A porealizačné zameranie rodičia majú?
    beruskasun Nie, ziadne porealizacne zameranie nemaju. Co ma samozerjme mrzi. Faktom je, ze v tom cas, ked nasi dom stavali, v tom dome byval jeho otec a s tym sme boli za dobre. takze ziadne dalsie merania nasi nerobili.

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Mne sa to tiez stalo hned potom ako som dostala zahradu po starych rodicoch. Pouzila som § 5 Obcianskeho zákonnika
    Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súd.
    Sused to prehodnotil a odvtedy postavil uz 2. plot na mieste toho povodneho.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Nejde o presnosť merania geodetom, ide hlavne o zvolený počiatočný bod a presnosť katastrofálnej mapy.
    Ak si dáte to zamerať hranicu medzi pozemkami dvoma geodetmi, nemusí byť výsledok totožný. Ale aby to boli 2 metre...
    Sedieť musia aj plochy. Nie je možné, aby susedovi pribudli metre štvorcové.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    beruskasun Ako urcit spravny zameriavaci bod pre vytycenie hranic?
    Ice dive väčšinou sa na to používa nejaký pevný bod v obci, ktorý je určený... napríklad roh kostola, socha pamätník... niečo čo sa tak ľahko a rýchlo nezmení.... a pod... preto ak geodét niečo vytyčuje, tak musí robiť aj zamerianie hraníc okolitých pozemkov, resp. meria vzdialenosť od daného bodu k hranici pozemku...
    beruskasun Moze byt zameriavacim bodom kostol, ked je od naseho domu vzdialeny 1.5km? V tomto smere som laik.
    misoft @Ice dive: pokiaľ by sa stalo, že nie je možné presne zamerať, geodeti vtedy hľadajú presný geodetický bod - a tým je triangulačný trigonometrický bod - a môže to byť aj na význačnej budove, niekde na ceste, v teréne - http://www.origeo.cz/userFiles/tb.jpg , http://imgcdn.geocaching.com/cache/l...cb109d40f7.jpg a potom od neho sa dá všetko presne zamerať.
    @beruskasun - môže - dokonca by ho mohli aj použiť. Pri vzdialenosti 1,5km budú medi nim a vami istotne ešte 1-2 trianguláky. A Geodézia a kartografia má presné súradnice týchto bodov.... na 1 cm.
      zbaliť

    Moze sused posunut hranicu pozemku, ak plot, ktory ju vytycuje tam stoji uz vyse 60rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.