Zavrieť

Porady

Cestovná agentúra - účtovanie v PÚ

Začal som účtovať pre firmu, ktorá má cestovnú agentúru. Po preštudovaní všetkých príspevkov na "Porade" ako aj § 65 s komentárom o DPH musím priznať, že som z toho úplne hotový. Bol by som rám, keby mi niekto vedel poradiť s predkontáciou nasledovných príkladov:

1. Klient zaplatil zájazd do Grécka v hotovosti vo výške 50.000 Sk, čo zahrňa v sebe ubytovanie, dopravu s lietadlom, letiskový poplatok, palivový poplatok a komplexné poistenie.
Od cestovnej kancelárie som obdržal zálohovú faktúru na sumu 45.000 Sk, ktorú som uhradil cez účet. Ako zaúčtovať prijatú zálohu od klienta, zálohovú faktúru od CK a čo s províziou a DPH?

2. Klient zaplatil wellnes pobyt v Maďarsku vo výške 53.072,00 Sk spolu s poistením. CK mi zároveň zaslala faktúru-daňový doklad na sumu 50.342,00 ako čiastku k úhrade s nulovou sadzbou DPH. Faktúru som vyrovnal vložením sumy na BÚ CK. Tiež sa pýtam na predkontáciu nasledovného príkladu.

Dúfam, že mi niekto, ktorý už účtuje pre cestovnú agentúru, vie pomôcť.
Usporiadat
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Mohol by mi niekto poradiť?
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Posúvam.
0 0
renča123 renča123

renča123 je offline (nepripojený) renča123

Ahojte, súrne Vás prosím o radu! Začala som účtovať cestovnú agentúru, ktorá sprostredkuje zájazdy pre iné CK za províziu. Faktúry doteraz vystavovala vo vlastnom mene, neuvádzala na faktúrach názov organizátora zájazdu. Faktúry od CK a vystavené klientom som účtovala v tr. 5 a 6, až teraz som zistila, že sa to malo ako prechodné položky účtovať cez tr. 3. Problém je však v tom, že v lete požadovali účtovnú závierku pre zahraničného zriaďovateľa (je to org. zložka), takže to nemôžem len tak preúčtovať na 3. Prosíííííííííím, poraďte mi, čo s tým môžem urobiť, som úplne zúfalá!!!!! Je to tak strašne zle, tá 5 a 6?????
0 0
Kaylin Kaylin

Kaylin je offline (nepripojený) Kaylin

pôvodom THP,ktorá začala účtovať, už 30 rokov účtujem. pôsobila som v rôznych firmách.momentálne robím účtovníctvo pre viac firiem PÚ aj JÚ ...viac
účtovanie cestovnej agentúry je dosť ošemetná situácia. najmä teraz pri týchto zmenách v dph. ako je to hore napísané, tiež som tak účtovala CA, krásne som mala prehľad o tom, ktorý zájazd je zaplatený od klienta, ktoré sme už zaplatili CK a 504.x a 604.x sa mi vyrovnávalo koncom každého roka. keďže toto nie je ani náklad ani výnos CA ,ale len CK . Klient pre koho účtujem je štvrťročným platiteľom dph. aj s províziami, ktoré sú jeho výnosom, nedosahuje 100000 eur, ktoré je hranicou pre mesačných plátcov od budúceho roka. lenže podľa súvahy a výsledovky túto hranicu prekračuje, práve pre tie krížové účtovné prípady, ktoré sú potrebné pri účtovaní CA. takže to čo nie je náklad ani výnos CA musím dostať na iné účty. ale akosi sa neviem rozhodnúť. použiť účet 395? alebo nejaké podsúvahové účty?priznám sa s tými nemám skúsenosť. vie niekto poradiť?
0 0
dorotka12345 dorotka12345

dorotka12345 je offline (nepripojený) dorotka12345

Dovoľujem si len priložiť link, poradca podnikatela, ktory rieši učtovanie CK a CA. Ale to účtovanie cestovnej agentury - robia cez 5.. a 6..., no tak neviem sa mi to nezdá.... Nemalo by to ísť cez prechodné položky? http://www.pp.sk/1555/Uprava-uplatno..._DAU33768.aspx
0 0
Kaylin Kaylin

Kaylin je offline (nepripojený) Kaylin

pôvodom THP,ktorá začala účtovať, už 30 rokov účtujem. pôsobila som v rôznych firmách.momentálne robím účtovníctvo pre viac firiem PÚ aj JÚ ...viac
dorotka 12345 problém je, že nikde v predpisov o účtovníctve nie je uvedené ako účtovať CA a CK , takže spôsob účtovania je len podľa skúseností. Ja som nakoniec začala agentúru účtovať práve cez prechodné položky. Je to istejšie a menej pracné. Ale ako som písala ,nikde nie je určené ako sa to má správne robiť . Pýtala som sa preto, či náhodou niekto neučtuje ináč. Cez 5 a 6 práve môže viesť k tomu, že niekto sa stane plátcom DPH aj keď nemá také tržby ako je potrebné pre plátcovstvo DPH. Začala som používať účet 395000,lebo s ami zdal najvhodnejší .
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je teraz online Czbebe

som účtovníčka
Dobrý deň, ja som účtovníčka slovenskej firmy, ktorá sprostredkuje zájazdy pre firmy mimo EU. Sro objedná zájazd v Maďarsku, maďarský hotel vyfakturuje ubytovanie, stravu, ostatné služby, na faktúre je aj zahraničná DPH. Sro potom predá zájazd do Norska, vyfakturuje cenu zájazdu na osobu s proívziou, a to bez DPH, lebo odberateľ je mimo EU. Ako mám zaúčtovnať príjaté aj vydané faktúry? Ďakujem
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je teraz online Czbebe

som účtovníčka
Nedostalam som odpoveď na moju otázku, prosím Vás pomôžte mi. Ešte doplním informácie, už viem celkové ceny výletu. Nakupené služby sú v cene 28000 eur, predaná cena je 40000 eur, teda prirážka agentúry je 12000,- eur. Príjaté faktúry sú z Maďarska, ktoré vystavili hotel, prepravca, reštaurácie. Vydaná faktúra je vystavená do Norska cestovnej agentúre, oni potom vyfaktúrujú zákazníkom.
Moja otázka: slovenská spoločnosť má alebo nemá povinnosť DPH na vydanej faktúre, na čiastku 12000,- eur.? Súrne to potrebujem, prosím Vás odpovedajte mi.
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je teraz online Czbebe

som účtovníčka
Niekto vie mi pomôct?
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je teraz online Czbebe

som účtovníčka
prečo nedostanem odpoveď? Niečo nesprávne robím?
0 0
patica patica

patica je offline (nepripojený) patica

Dobrý deň, mám pár otázok ohľadne účtovania v cestovnej kancelárii. Ak napríklad: zaplatili sme sa zájazd 500 €, cestovná kancelária predáva zájazd za 600 € čiže marža 100 €. Zájazd trvá od 28.12. do 5. 1. zahŕňa ubytovanie 300 € a letenku v hodnote 200 €. Ako toto zaúčtujem? Treba časovo rozlíšiť ubytovanie aj letenku?
Na stránke http://www.pp.sk/1555/Uprava-uplatno..._DAU33768.aspx
som si naštudovala účtovanie ale nejak mi to nedáva zmysel, pretože inde som čítala, že treba časovo rozlišovať, ale neviem to dať dokopy, že ako by to malo vyzerať a k akým dátum to mám spraviť.

Dúfam, že sa nájde niekto, kto mi s tým pomôže. Ďakujem v
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať