Zavrieť

Porady

autoservis - poistná udalosť

Ahojte poraďáci,

som tu nová, a potrebovala by som poradiť s nasledovným problémom:

V našej firme (sme autorizovaný predajcovia motorových vozidiel a zároveň poskytujeme servis na tieto vozidlá) vznikla poistná udalosť na vozidle zaradené v majetku firmy. Keďže sme aj autoservis, vozidlo bolo opravované v našom servise. Poisťovňa preplatila celú sumu zníženú o spoluúčasť a DPH.
Fa na poisťovňu sme vystavili na našu firmu. To znamená v kolónke odberateľ sme uviedli údaje našej firmy.

Teraz pri kontrole účtovnej závierky nám to audítor vytkol. Vraj takéto vystavenie fa. nie je v súlade so zákonom o DPH.

Viete mi prosím niekto poradiť ako by sme mali uvedený prípad riešiť? Nejedná sa len o jednu faktúru. Takýchto faktúr máme vo firme viacej. A určite sa ešte takýto prípad aj vyskytne. Z pohľadu poisťovne prebehlo vždy všetko v poriadku.

Prosím poraďte milí poraďáci ako by sme mali postupovať.
Usporiadat
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Tweety Pozri príspevok
Kedže MV nie je v majetku SZČO, prípadaná fa za opravu a plnenie z poisťovne sa týkajú výlučne súkromnej osoby, nie podnikateľa.
To znamená, že môže vystaviť fa sebe?
A poisťovňa by mu mala potom toto plnenie zaplatiť vrátane dph?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

eop Pozri príspevok
To znamená, že môže vystaviť fa sebe?
A poisťovňa by mu mala potom toto plnenie zaplatiť vrátane dph?
NIe, tým som chcela napísať, že oprava vozidla a plnenie od poisťovne nebude zahrnuté do účtovníctva SZČO ( kedže MV nemá v majetku),
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Tweety Pozri príspevok
NIe, tým som chcela napísať, že oprava vozidla a plnenie od poisťovne nebude zahrnuté do účtovníctva SZČO ( kedže MV nemá v majetku),
Áno, viem, že si to nemôže zahrnúť do účtovníctva. Len som chcela vedieť, či má nárok na plnenie od poisťovne ako súkromná osoba.
Či si môže z firmy vystaviť fa na seba ako na FO a žiadať plnenie od poisťovne v plnej výške (základ + dph). Či keď už raz podniká, tak sa nemôže považovať ako FO a nie SZČO. Mám v tom chaosss
Ďakujem.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

eop Pozri príspevok
Áno, viem, že si to nemôže zahrnúť do účtovníctva. Len som chcela vedieť, či má nárok na plnenie od poisťovne ako súkromná osoba.
Či si môže z firmy vystaviť fa na seba ako na FO a žiadať plnenie od poisťovne v plnej výške (základ + dph). Či keď už raz podniká, tak sa nemôže považovať ako FO a nie SZČO. Mám v tom chaosss
Ďakujem.
Vie mi toto niekto komentovať? Alebo potvrdiť správnosť?
Moc ďakujem.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Nech vystaví súpis vykonaných opráv (montážny list, zákazkový list alebo niečo podobné). Keďže sa jedná o "súkromné" auto, tento doklad bude obsahovať DPH a tú odvedie štátu .
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nech už má poistené čokoľvek, čo nemá zahrnuté v majetku podnikania, plnenie od poisťovne si vybavuje a nárokuje iba ako občan - nepodnikateľ. Živnosť sa do toho nedá montovať. Môj názor.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Paula Pozri príspevok
Nech už má poistené čokoľvek, čo nemá zahrnuté v majetku podnikania, plnenie od poisťovne si vybavuje a nárokuje iba ako občan - nepodnikateľ. Živnosť sa do toho nedá montovať. Môj názor.
Ďakujem všetkým za rady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať