Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Viem, že o stravných lístkoch tu už bolo popísané toho veľa, ale nevie mi niekto poradiť ako mám účtovať predaj poukážok ticket restaurant keď sme sa stali teraz platcom DPH? doteraz som im predavala lístky bez DPH, ale vraj kěďže sme už platcom DPH, tak aj stravne lístky musím cenu navýšiť o DPH, je to naozaj tak?
ďakujem
Ak by ste mali niekto aj nejaky rozpis účtovnaia po ruke, tak budem rada.
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Najka
Ani keď si to zamestnávateľ určil v smernici, že im bude prispievať vyššou sumou?
Neprispievate vyššou sumou. Prispievate v sulade so zákonom. Minimálne z hodnoty 55% ceny jedla a maximálme zo stanoveného limitu, čo je 55% z 89 Sk.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Natka
Malá otázočka: musím prispievať zo soc.fondu zamestnancom, keď vždy vo februári im dám do mzdy po dve tisícky, ktoré zdaním 19%? Zjednodušila som si to, nedávam na stravenky každý mesiac, ale potom vo februári im dám vlastne skoro všetko, koľko vytvoria soc.fondu.Aký máte názor na takýto postup?
Predsa príspevok na stravné zo SF je oslobodený od dane a vy im takto dávaný príspevok zdaňovať musíte. Skúste si prerátať o kolko ich oberiete korun.
0 0
Dodo_1 Dodo_1

Dodo_1 je offline (nepripojený) Dodo_1

Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Dodo_1
Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../
ide o dve DPH
vy poctivo vyúčtujete cez ERP tie stravné poukážky, ale to znamená, že len poctivo vysporiadate DPH na výstupe . DPH zodpovedá tržbám, SL sú len platidlo. To je výstup.
SL odovzdáte, a dostanete protihodnotu zníženú o 4%. Tie 4% je cena prijatej služby (sprostredkovateľská provízia), ktorá sa rozdelí na ZD a DPH. Tu je to však DPH na vstupe. Zaplatená provízia (aj ked formou započítania) je náklad reštaurácie a DPH je na vstupe - tú si odpočítate.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Dodo_1
Vážení Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o radu - problematika "gastrolístky".
Mám reštauráciu, v ktorej prijímame takmer všetky stravné lístky. Podotýkam,že sme platiteľmi DPH. Realita je taká, že každý stravný lístok je poctivo vyúčtovaný cez ERP. Problémom je, že ERP kalkuluje cenu za jedlo aj s DPH. Keď stravné lístky odovzdávame na preplatenie, DPH nám účtujú len z ich odmeny, čo činí 4% z hodnoty odovzdaných stravných lístkov. Tým pádom sa nám prijatá DPH zvýši. Vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiadať s týmto problémom? /Mimochodom jedna pani z DÚ mi poradila, že mám za stravné lístky nakupovať suroviny do kuchyne - bohužiaľ za MO ceny.../

My chodime nakupovat za stavne listky tovar. Je to ovela vyhodnejsie ako si robit zmluvu s firmami na odber gastrolistkov.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Dobrý den.
Chcem sa opýtať ak kupujeme stravné lístky za 67,50 Sk tak zamestnanec
má uhradiť 30,50 a zamestnávateľ 37,- Sk je to správne???
A ak zamesntanec si kúpi obed za 135,- alebo 105,- tak to mám rátať z
89,- Sk na ktoré má nárok a ostatné si musí sám zaplatiť???
Vďaka pekne Silvia

Naozaj nikto neporadíííííííííííííííííííí
Naposledy upravil SilviaS : 01.06.06 at 13:01
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

SilviaS
Dobrý den.
Chcem sa opýtať ak kupujeme stravné lístky za 67,50 Sk tak zamestnanec
má uhradiť 30,50 a zamestnávateľ 37,- Sk je to správne???
A ak zamesntanec si kúpi obed za 135,- alebo 105,- tak to mám rátať z
89,- Sk na ktoré má nárok a ostatné si musí sám zaplatiť???
Vďaka pekne Silvia

Naozaj nikto neporadíííííííííííííííííííí

Podľa mojho názoru - zamestnávateľ ti môže prispieť sumou - 48,95 Sk to je 55% z maximálneho príspevku, ktorý si môže dať do nákladov a to ostatné doplatí zamestnanec. Alebo zbytok môže ísť aj so SF.
Účtuješ 527/213
331/213
alebo ten zbytok zo SF 472/213
Ale pre istotu, počkaj si na viac názorov.
0 0
SilviaS SilviaS

SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

Vďaka za radu.
Pekný den praje Silvia
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Ahojte.Mám jednu otázočku.
Sme malá firma a zamestnancom dávame gastrolístky v hodnote 60,-Sk
Žiadny sociálny fond u nás neexistuje.
Z toho čo som sa tu dočítala , chápem správne , že zamestnanec má nárok na stravný lístok za fyzicky odpracovaný deň a hradí si sumu 45% z hodnoty lístku, v tomto prípade 27,-Sk za jeden stravný lístok ?
Vopred ďakujem za rady.kacena
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kacena
Ahojte.Mám jednu otázočku.
Sme malá firma a zamestnancom dávame gastrolístky v hodnote 60,-Sk
Žiadny sociálny fond u nás neexistuje.

Vopred ďakujem za rady.kacena
To je chyba. Podľa zákona o SF je povinnosťou prispievať na stravovanie zamestnancov. To neúčtujete ani tvorbu SF podľa zákona? To nie je dobré.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Tweety
To je chyba. Podľa zákona o SF je povinnosťou prispievať na stravovanie zamestnancov. To neúčtujete ani tvorbu SF podľa zákona? To nie je dobré.
Priznám sa že nie som ekonómka , to u nás robí jedna pani externe a ja jej len chystám podklady.Takže neviem ako si to ona účtuje.
Potrebujem len vedieť koľko mám pýtať peňazí od zamestnancov pri zajtrajšej výplate za jeden stravný lístok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kacena
Priznám sa že nie som ekonómka , to u nás robí jedna pani externe a ja jej len chystám podklady.Takže neviem ako si to ona účtuje.
Potrebujem len vedieť koľko mám pýtať peňazí od zamestnancov pri zajtrajšej výplate za jeden stravný lístok.
No ak chceš tak narýchlo, tak takto: Maxim. náklad spoločnosti môže byť 48,95/ ks, potom ostane 11.- pre zamestnanca. Ostatné zaokrúhliš.
Ale na to by mala byť smernica o poskytovaní príspevku na stravovanie.
Minimum príspevku z nákladov je 55% z ceny jedla, v tomto prípade 33,-, potom ostane na zamestnanca 27.-
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Dobry, mam otazku ohladom socialneho fondu - prispevku zo SF na stravne listky. Neviem ci to chapem dobre, pomozete mi? ja som to pochopila tak ze z hrubych miezd je 0,6% SF - ta suma co sa s nou robi, to je iba uctovnicka polozka, alebo sa niekde vyplacaju tie peniaze, ked sa nevyplacaju ani nikam neodvadzaju tak ich nemozem dat ako prispevok zo SF,hm?-aby zamest-c platil menej, alebo ako je to ?
prosim vysvetlite mi to niekto polopatisticky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sara-ke
Dobry, mam otazku ohladom socialneho fondu - prispevku zo SF na stravne listky. Neviem ci to chapem dobre, pomozete mi? ja som to pochopila tak ze z hrubych miezd je 0,6% SF - ta suma co sa s nou robi, to je iba uctovnicka polozka, alebo sa niekde vyplacaju tie peniaze, ked sa nevyplacaju ani nikam neodvadzaju tak ich nemozem dat ako prispevok zo SF,hm?-aby zamest-c platil menej, alebo ako je to ?
prosim vysvetlite mi to niekto polopatisticky
Je to prídel z nákladov. 527AE/472. Tento prídel, resp. jeho tvorba je povinná. Ak zamestnávateľ za predchádzajúci rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové a odvodové povinnosti vo ŠR, ZP, SP, zvýši povinný prídel najviac do výšky 1% v rozsahu dohodnutom v KZ.
Základna tvorba fondu je vo výške 0,6% z miezd . Tento prídel sa okrem iného použije aj na stravovanie. Potom jeho použitie na stravu účtovne vyzerá takto: 472/213. Tento nepeňažný príjem zamestnanca sa nezdaňuje.
Naposledy upravil Tweety : 16.06.06 at 05:32
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Tweety
Je to prídel z nákladov. 527AE/472.
Je to 0,6% z miezd . Tento prídel sa okrem iného použije aj na stravovanie. Potom jeho použitie na stravu účtovne vyzerá takto: 472/213. Tento nepeňažný príjem zamestnanca sa nezdaňuje.
takze tie peniaze na SF su akoby fiktivne?(dolezite je aby bola taka suma na bank. ucte?) takze pracujem s tymi peniazmi len na papieri?

a este ta suma, ktoru nam stiehnem zames.-covi z vyplaty za strav. listky sa zdanuje? mam z toho vypocitat 19% a zaplatit (kde to uvediem v dan. prizna. k dph??)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sara-ke
takze tie peniaze na SF su akoby fiktivne?(dolezite je aby bola taka suma na bank. ucte?) takze pracujem s tymi peniazmi len na papieri?
Tie peniaze máš v účtovníctve na účte 472. Rozdeluješ ich na stravovanie a iné soc. vecí pre zamestnancov. Skús si pozrieť zákon o Sociálnom fonde, tam je toho uvedeného viac o možnostiach tvorby a čerpania.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Tweety
Tie peniaze máš v účtovníctve na účte 472. Rozdeluješ ich na stravovanie a iné soc. vecí pre zamestnancov. Skús si pozrieť zákon o Sociálnom fonde, tam je toho uvedeného viac o možnostiach tvorby a čerpania.
zakon som citala, len som si potrebovala overit ci to chapem dobre.... takze tie peniaze mam len akokeby fiktivne nikde ich nikomu nevyplacam-realne, len nejaku sumu odpocitam zo strav. listkoch??

a co s dph ? to mam platit dph z tej sumy, ktoru mi vyplatia zam-ci(resp. ktoru im stiahnem ) ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sara-ke
zakon som citala, len som si potrebovala overit ci to chapem dobre.... takze tie peniaze mam len akokeby fiktivne nikde ich nikomu nevyplacam-realne, len nejaku sumu odpocitam zo strav. listkoch??

a co s dph ? to mam platit dph z tej sumy, ktoru mi vyplatia zam-ci(resp. ktoru im stiahnem ) ?
Reálne nevyplácaš, dotáciu z fondu na stravovanie urobíš iba účtovne, o túto sumu znížiš sumu na stravenku, alebo stravovanie zamestnancovi.
Dph neplatíš. Ak poskytuješ stravenku, dph neodvádzaš.
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

Tweety
Reálne nevyplácaš, dotáciu z fondu na stravovanie urobíš iba účtovne, o túto sumu znížiš sumu na stravenku, alebo stravovanie zamestnancovi.
Dph neplatíš. Ak poskytuješ stravenku, dph neodvádzaš.
mam informaciu, ze s tej sumy, ktoru mi zaplati zam-c mam odviest dph, tak?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sara-ke
mam informaciu, ze s tej sumy, ktoru mi zaplati zam-c mam odviest dph, tak?
Neviem, či poskytujete stravenky,alebo máte závodné stravovanie, ale stravovanie u iných zariadení. Takto je veľmi ťažko dať správnu odpoveď. Skús napísať ako poskytujete stravovanie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať