Zavrieť

Porady

davky v hmotnej nudzi a evidencia na up

Nie je den kedy v mediach neukazuju ako si treba odrobit 60 eurovu davku v hmotnej nudzi aktivacnymi pracami. Je pravdou ze ukazuju vacsinou asocialnych ludi v dedinach alebo malych obciach. Media to vykresluju tak ze je to zamerane hlavne na osoby, ktore su socialne najslabsie. Mna by zaujimalo ako to vyzera vo vacsich mestach? Napriklad ja som z Kosic. O davku v hmotnej nudzi som si poziadal. Mam ukoncenu obchodnu akademiu mam 27 rokov. Ukoncil som zivnost z dovodu slabeho dopytu po sluzbach a vysokeho odvodoveho systemu. Ked som ukoncil strednu pred 8 rokmi som bol nepretrzite na UP 2,5 roka. Referentka ma dobre pozna, ale dobry pocit z nej nemam. Teraz co som bez prace vidim ako hrabu travu, cistia v okoli kontajnerov okolo bytoviek ale neviem si predstavit seba. Je moznost ze mi poskytnu kultivovanejsi sposob aktivacnej prace? Ak to odmietnem zrusia mi aktivacny prispevok a zaroven ma vyradia z evidencie UP? Alebo v evidencii UP mozem ostat? Ide mi o platenie zdravotneho poistenia.

60eur sa zide ale nie za cenu robit otroka pre stat - pracovna sila za almuznu
ake mate vy skusenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aktivačné práce môžeš nahradiť výkonom práce na dohodu v rozsahu viac ako 32 hodín mesačne. 75 % príjmu z dohody sa ti však započíta do príjmu a UP ti doplatí len rozdiel.

    Tu je kalkulačka čistej mzdy

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...70810081,d.bGE

    do príjmu sa započítava 75 % čistej mzdy, dosaď si odpracované hodiny x 2,023€/hod. a 75 % čistej mzdy porovnaj s nárokom na dávku v HN
    Naposledy upravil veronikasad : 11.07.14 at 20:14
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    potrebujemradujednu pracovat na dohodu vramci evidencie na up je limit tusim 138eur za mesiac takto by som ziskal 60e davku v hmotnej nudzi a este 138eur maximum mozny za dohodu?
    veronikasad Nie, čítaj čo som napísala. UP ti doplatí len rozdiel medzi 75 % čistého príjmu a nárokom na dávku v HN. Hodinová mzda nesmie byť nižšia ako minimálna (akt.2,023€/hod). Ak tvoj upravený príjem bude vyšší ako dávka v HN, žiadny nárok ti nevznikne
    Budeš poberať aj príspevok na bývanie ?
    veronikasad Ak by si si počas živnosti platil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti aspoň 730 dní(ak si bol povinne poistená SZČO), vznikol by ti nárok na dávku v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov
    potrebujemradujednu urcite nie zijem s rodicmi
    zo 138 eur 75% je 103,5 - v takomto pripade narok na davku v hmotnej nudzi mi nevznika?
    potom nesmiem zarobit viac ako 80eur na dohodu.

    to som ani nevedel ze ked mam pracu na dohodu nevznika mi narok na davku v hmotnej nudzi.
    potrebujemradujednu veronika neplatil som odvody do socialnej len do zdravotnej
    veronikasad doplnila som predch.odpoveď
      zbaliť

    davky v hmotnej nudzi a evidencia na up

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.