Zavrieť

Porady

dedicstvo a dlhy

Moja sestra sa nejakym sposobom poriadne zadlzila, je to viac ako 50000e. Je slobodna matka, syn uz je dospely, prestahoval sa do Skotska. Teda ona byva sama. Planuje vsak odist zo Slovenska a prestat splacat uvery. Jej syn nevie o tychto jej dlhoch, dozvedela som sa to pred nedavnom, ked mi to povedala. Bude musiet jej syn splacat dlhy za nu? Alebo bude nejako stihana v tej krajine, kde bude? A este - pred nedavnom nam zomrel otec. Teda logicky bude nasledovat dedicske konanie, pretoze rodicia maju velky rodinny dom s pozemkami + na otca bolo evidovane dost velka cast polnohospodarskych pozemkov, ktore my ako dcery zdedime s mamou. Ako mozem zabranit, aby sme dlhy po sestre splacali my ostatna rodina, pripadne na co si mame dat pozor. Dosiahne ona nieco tym, ze sa zriekne dedicstva? Nechcem aby sme kvoli nej prisli o otcove dedicstvo ani aby jej syn musel splacat jej dlhy. Dakujem
Naposledy upravil Jana_F : 08.09.14 at 14:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Sestra je dospela,takze sa nemusite obavat,ze by ste za nu museli splacat jej dlzoby. Jedine,ze by bol niekto z vas rucitel...v tom pripade sa splacaniu nevyhne.
    Sestra sa moze zriect dedicstva v prospech ostatnych spoludedicov,prip.jedneho z nich.DOPLNENIE : vid prispevok nizsie od Marie27- exekutor moze tento ukon napadnut

    Ostahovat sa do zahranicia a prestat splacat uvery? To nie je najlepsi napad. Veritelia presunu pohladavky exekutorom,dlhy jej porastu,exekutory budu striehnut na kazde jej euro. Mozu jej zablokovat ucet,ci uvalit exekuciu na dochodok. A jej buduci dedicia sa jej tiez nepodakuju,ak ma nejaky majetok,ktory by mohli zdedit. Zdedia aj jej dlhy,do vysky majetku.
    A taktiez nik nevie,aka budes situacia za rok, za dva...ci exekutory nebudu mat vacsie pravomoci pri vymahani dlzob zo zahranicia.
    Naposledy upravil arizona : 08.09.14 at 17:58
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jana_F cize nemusim mat strach, ze ak nebude platit zo zahranicia, ze pride exekutor a po prebehnuti dedicskeho konania bude chciet cast jej dedicstva v prospech jej dlhov?
    Mária27 Môže sa to stať, veriteľ môže do troch rokov odporovať právny úkon odmietnutia dedičstva podľa § 42a občianskeho zákonníka.
    Jana_F co to znamena "odporovat pravny ukon odmietnutia dedicstva"? Co konkretne to znamena pre mna-sestru a pre moju matku-manzelku otca?
    Mária27 že bude chciet cast jej dedicstva
    Jana_F ked sa ona zriekne dedicstva, znamena to, ze cele dedicstvo dedim ja s mamou. Teda ak bude chciet veritel cast po mojej sestre, bude v ohrozeni ta moja cast po sestre? Kazdopadne, ako som vyrozumela, syn sestry je uchraneny od tychto starosti? On nededi po matke dlhy?
    misoft Pokiaľ po matke dedí aktíva, dedí i pasíva! Takže by po nej dedil i dlhy! Ale pokiaľ ona ešte žije - exekútor nemá žiadne právo siahnuť na synov majetok.
    Pokiaľ sa vzdá dedičstva, vzdáva sa i majetku. Takto sa stane majetkom niekoho iného. Exekútor nemôže siahnuť na cudzí majetok. Inak - pokiaľ by sa dedilo (ona odmietne dedičstvo) a do troch rokov by exekútor podal odpor voči dedičskému konaniu - muselo by sa (predpokladám) vytýčiť nové, aby sa jej časť vyčlenila, pretože by sa mohlo stať, že exekútor by exekuoval neprimerane a nerovnomerne (dve sestry - jednej by vzal viac ako druhej).
    Jana_F cize sa nemusime teda obavat, ze nasa cast bude nejako napadnuta. Mrzi ma len to, ze na si bude kludne zit v zahranici a ja sa uz teraz trapim za seba aj matku. A aj za jej syna.
    Ferdosondo Netráp sa o svoje neprídeš. Avšak ak sa sestra vzdá svojho podielu v prospech Teba, tak v tom prípade exekútor bude žiadať tento podiel od Teba na súde. Nie je také jednoduché zbaviť sa dlhov...
    Mária27 ono je to zložitejšie: ak sa ona vzdá dedičstva, na jej miesto nastupuje syn. Ak sa aj on vzdá, alebo je jeho pobyt neznámy, pripadne podiel ostatným dedičom.

    Prečítaj si § 42a aj § 42b občianskeho zákonníka. je to na dlho vysvetľovať. Jednoducho, ak sa príbuzný zbaví majetku v prospech teba, aby sa vyhol exekúcii, musela by si dokazovať, že si jeho úmysel nevedel. Inak sa žiada dlh od teba (majetok alebo peniaze).
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.