Zavrieť

Porady

Sklad - väzba na účtovníctvo

Dobrý deň prajem,

účtujem v Pohoda Komplet 2006. Je možné zaúčtovať príjemku priamo do denníka bez väzby na prijatú faktúru? Jednoducho - v sklade si príjmem tovar a túto príjemku chcem zaúčtovať - 132/131. Faktúru totiť už zaúčtovanú mám.

Za odpoveď ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v tomto prípade nezáleží na softe. DF sú zaúčtované 131/321. v sklade sa vystavia príjemky a tie sa zaúčtujú 132/131.
    Len treba mesačne kontrolovať, či 132MD súhlasí s príjmom na sklad (z faktúr, bez prípadných presunov)

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Však ale o to mi ide...kde to zaúčtujem? v ID-čkach alebo v sklade?...nemôžem to predsa zaúčtovať priamo do denníka...pre mňa je podstatné, aby sa mi vynuloval obstarávací účet.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    janci10
    Však ale o to mi ide...kde to zaúčtujem? v ID-čkach alebo v sklade?...nemôžem to predsa zaúčtovať priamo do denníka...pre mňa je podstatné, aby sa mi vynuloval obstarávací účet.
    nepoznám soft, ale určite v ID-čkach, ako všade inde... aby sa ti
    vynuloval 131.

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Jasné, tak to aj budem robiť. Len, že keď už je ten sklad tak dobre prepracovaný - škoda... Predtým som robil v MRP pod Dos-om a tam som to robil v denníku, tu budem v ID-čkach teda.

    Ďakujem za odpoveď.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a ked je ten sklad prepracovaný, tak nemá nejakú funkciu ako export do účtovníctva?
    Ja som ti odsúhlasila ID, lebo si ich spomenul, ale opakujem soft a jeho možnosti nepoznám... takže sa obráť na SW_poradu..... pre konkrétne riešenie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA

    prepáč, ked ja sa už asi polhodinu chystám spať... a v zápale som zabudla, kde som..... teda pri týchto príspevkoch....
    áno, takže len posuň ráno tému, nejaký pohodár sa určite ozve :p
    a tieto dva príspevky tu necháme, nech sa zasmejú.
    .................................................. ..........................

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Faktúru zaúčtuješ 131/321 a keď si vytvoríš príjemku, tak ti ju zaúčtuje 132/131. Príjemku môžeš robiť s väzbou na faktúru, alebo aj bez väzby.

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Ale kde tú príjemku zaúčtujem? v sklade? tam to nejde - už som dostal odpoved od Stormware-u, že aby som mohol účtovať sklad priamo do denníka, musel by som mať modul Sklad A, čo Pohoda 2006 Komplet neobsahuje. Musím to robiť cez ID-čka.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak to je vec programu... ak nemáš zodpovedajúci modul, nemáš väzbu.
    Ale bežne sa účtuje cez ID-čka. Ale už nie príjemku po príjemke ale súbor príjemiek zo skladu sa skontroluje s faktúrami v účtovníctve a preúčtuje sa skladová cena, zúčtuje prípadná skladová odchýlka. Je to 1 ID za mesiac, žiaden problém.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    janci10
    Ale kde tú príjemku zaúčtujem? v sklade? tam to nejde - už som dostal odpoved od Stormware-u, že aby som mohol účtovať sklad priamo do denníka, musel by som mať modul Sklad A, čo Pohoda 2006 Komplet neobsahuje. Musím to robiť cez ID-čka.
    prepac, ... opatrne sa spytam: ty si organizacia, (auditovana), ktora ma povinnost uctovat sklad typu A ? ... alebo si (mala neauditovana) organizacia, ktora dobrovolne uctuje sklad A aj ked moze B ? ... lebo mi nejak nesedi, co sa pytas s tym, ze nemas modul A ... nemal si v umysle uctovat B-cko sklad? ci ako?

    p.s. mam na mysli § 19 v zakone o uctovnictve a § 43 v "postupoch"

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    Vediem účtovníctvo jednej obchodnej firme - a keď máš na sklade tovar za 15 milionov, asi ťažko budeš viesť sklad B-čkom - bolo by to dosť divné... B-čkom môžeš viesť fakt iba minifimy - osobne si myslím, že tento spôsob by sa mal aj zrušiť.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    janci10
    Vediem účtovníctvo jednej obchodnej firme - a keď máš na sklade tovar za 15 milionov, asi ťažko budeš viesť sklad B-čkom - bolo by to dosť divné... B-čkom môžeš viesť fakt iba minifimy - osobne si myslím, že tento spôsob by sa mal aj zrušiť.
    neopovedal si, nevadi - mne ta informacia nechyba... ale zareagujem na to, co si pisal:

    1. ak mas predstavu, ze pri B-cku sklade nemas povinnost viest skladovu evidenciu a vypisovat vydajky a prijemky, tak sa mylis

    2. teoreticky, ked budem mat 19 zamestnancov, tak mozem B-ckom robit v sulade so zakonom sklad aj s miliardou ... pozri si toto v zakone o uctovnictve:

    § 19
    Overovanie účtovnej závierky audítorom


    (1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

    a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
    1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
    2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
    3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20, ...


    3. celkom ma pobavilo, ze neuznavas B-cko sklad, ale modul pre A-cko si si nekupil

    4. tesim sa, ze ty o tom nerozhodujes

    5. prepac mi, ze som sa vnucovala

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k súhlasu dodám, že napriek tomu, že nie je kúpený modul A, môže sa účtovať a zrejme zadávateľ otázky účtuje spôsobom A sklad.
    Ja osobne tie automatizované prevody sklad-účto veľmi neobľubujem.
    Ale je to pophodlnejšie, ak je to naozaj vymakané.

    janci10 je offline (nepripojený) janci10

    janci10
    ayya
    neopovedal si, nevadi - mne ta informacia nechyba... ale zareagujem na to, co si pisal:

    1. ak mas predstavu, ze pri B-cku sklade nemas povinnost viest skladovu evidenciu a vypisovat vydajky a prijemky, tak sa mylis

    2. teoreticky, ked budem mat 19 zamestnancov, tak mozem B-ckom robit v sulade so zakonom sklad aj s miliardou ... pozri si toto v zakone o uctovnictve:

    § 19
    Overovanie účtovnej závierky audítorom


    (1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

    a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
    1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
    2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
    3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20, ...


    3. celkom ma pobavilo, ze neuznavas B-cko sklad, ale modul pre A-cko si si nekupil

    4. tesim sa, ze ty o tom nerozhodujes

    5. prepac mi, ze som sa vnucovala
    No takto: ja si každomesačne porovnávam stav skladu s človekom, čo má na starosti skladové hospodárstvo - pri B-čku si neviem predstaviť, ako by som to videl - keď nemám modul sklad A. Ja to potrebujem vidieť v účte...

    Poznám podmienky overenia účtovnej závierky audítorom - iba nie veľmi chápem nadväznosť s týmto - ja toto robím, lebo mi to takto vyhovuje, je to prehľadnejšie. Ak účtuješ v A-čku, môžeš to robiť cez ID-čka, ako to robí kopec firiem a tak to zapisuješ do denníka. Okrem toho, existuje niečo také ako je smernica, ktorá je záväzná a ňou sa musím riadiť.
    Ja som myslel, že v rámcii tejto verzie Pohody je aj sklad týmto spôsobom, preto som poslal dopyt na Stormware.

    A čo sa týka toho rozhodovania:-) - vieš, už na OA sa veľmi hlasno vraví o tom, že B-čkom účtujú fakt len firmy, ktoré nemajú takmer nič na sklade...Osobne si myslím, že takto je to správne.

    Vieš, aj odpisy v nejakom mamuťom podniku môžeš robiť manuálne - bude to v súlade s legislatívou:-) - to, že mzdové náklady na taký personál vysoko prevýšia náklady na soft, je zrejme už nepodstatná vec...

    Ja sa nehnevám, neberiem to tak, žeby si sa vnucovala:-)... je to tvoj názor, beriem na vedomie...

    jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

    jopo.home
    Prepacte mam otazku k skladu, sposob B...kedze nemame modul A na pohode - mame premium a ona neobsahuje A....ked uctujem B-ckom chcem sa spytata dojde mi tovar na FA a zauctujem ho 504.../321... a potom treba zauctovat nieco aj do internych dokladov? viem ze konecny zostatok zistený pri inventarizacii je 132/504 a teda ked skonci mesiac zauctujem to do internych dokladov este nejak ten dany mesiac? Este som nerobila skladove hospodarstvo a mam v tom zmatok, preto velmi moc prosim o radu

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    Doplním, že účtujem menšiu firmu, kúpili si modul sklady A a v globálnom nastavení nemáme zatrhnutú voľbu "účtovať sklady A", tým pádom si firma vedie evidenciu skladových zásob, skladové karty, príjemky, prevodky, výdajky,.... a účtujeme o nich spôsobom B. Má to výhody, napríklad tlač cenníkov podľa rôznych zatriedení, aktuálny prehľad o zostatkoch na skladoch atď. Myslím, že v prípade užívateľa janci10, by to bola opodstatnená investícia kúpiť si modul sklady A.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.