Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie od 01.01.2015

Ahojte poraďáci, riešim tému odpočitateľnej položky na zdravotné poistenie a mám príklad:

Mesačná hrubá mzda za 1.-6./2015 bude 800,- EUR, t.j. odvod zamestnanca do ZP bude 32,- EUR mesačne.

Mesačná hrubá mzda za 7.-12./2015 bude 400,- EUR, zamestnanec si "slávnostne" uplatní odpočitateľnú položku vo výške 340,- EUR, takže odvod do ZP bude 2,4 EUR mesačne.

Spolu do ZP zaplatí (32*6) + (2,4*6) = 206,40 EUR

Potom príde ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, kde sa zistí, že celková hrubá mzda bola (800*6)+(400*6) = 7200,- EUR. Teda tu mu už odpočitateľná položka nevyjde a vyjde poistné vo výške 288,- EUR.

Teda zamestnanec má nedoplatok 81,60 EUR, čo je presne rozdiel, ktorým si uplatnil odpočitateľnú položku.
To isté "čaká" aj zamestnávateľa.

Porozumela som tomu správne???

Budem vďačná za všetky pomôcky a podnety
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Podľa toho, čo som pozerala, tak to teoreticky sedí. Aj keď zamestnanec by si mal byť vedomý, že hlásiť sa k odpočítateľnej položke na ZP nemá pre neho zmysel , že si vlastne vyrobí nedoplatok - a aj zamestnávateľovi .

    Ak by prvý polrok mal nízku mzdu, potom by v druhom polroku jeho mzda vzrástla, tak by to malo aspoň nejakú logiku , aj keď v číslach by to bol ten istý nedoplatok ... ZP budú mať pri ročných zúčtovaniach poistného čo robiť , no a zamestnávatelia potom tiež pri zrážaní nedoplatkov .
    monika-s Mozno som to mohla napisat opacne. Prvy polrok bude zarabat 400 eur; potom sa mu podari najst lepsie platenu pracu povedzme za 800 Eur. Ide o to ze clovek dopredu niektore veci nemoze predvidat. A naozaj to bude pri roc zuctovani vesele.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    monika-s Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Potom je to tak trošku "podvod" na niektorých ľudí.
    beliv A čo to znamená pre mňa, keď mám hrubú mzdu 540,- Eur. Budem mať potom vyššiu čistú mzdu???
    Ďakujem za odpovede!
    veronikasad Budeš mať o 2,40€ vyššiu čistú mzdu
      zbaliť

    zdravotne poistenie od 01.01.2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.