Zavrieť

Porady

Zápis v katastri

Moja mama ešte v roku 1945 zdedila pôdu po svojom otcovi, čo máme aj zápis od notára. V katastri ale toto dedenie nie je zapísané. Teraz keď sa vykonávajú pozemkové úpravy, zistilo sa, že dedičstvo, ktoré je na notárskej zápisnici nie je evidované v Katastri. Obrátila som sa so žiadosťou na príslušný Kataster, kde mi bola moja žiadosť odmietnutá, nakoľko sme nepodali námietku pred schválením registra. Nikto nás na to ale nevyzval, neupovedomil a ani moja mama, ktorá má už svoj vek (85 rokov) sa k tomu nemala ako dostať a vyjadriť. Prosím ako máme teraz pokračovať, jedná sa o približne 1 ha pôdy.

Tie parcely sú stále pod tým istým číslom, len sú nesprávne podielovo vysporiadané. Nakoľko moja mama tie istí parcely neskôr dedila aj po svojej mame. Boli 4 súrodenci tak to znamená, že po mame dedila 1/8, ktorá je aj zapísaná pod číslom D 408/85, ale po otcovi tie isté parcely pod číslom D 153/45 taktiež v podieli 1/8 chýba.
Naposledy upravil vvaalliinnaa : 25.11.14 at 05:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Parcely uvedené vo vašom doklade o vlastníctve - dedičstvo z roku 1945, sú už prečíslované. Takže v prvom rade je potrebné nahliadnúť spätne do starých máp a zistiť, aké číslo má tá vaša parcela dnes (spätná identifikácia), ktorú vám rád urobí geodet za poplatok. Kataster to neurobí ak prebehla ROEP. (Budete identifikáciu potrebovať aj tak, pri vkladovom konaní alebo ak by náhodou ste museli svoje práva uplatňovať cestou súdu).

    A druhá najpodstatnejšia vec je zistiť, či práve tú vašu parcelu (teraz už pod iným číslom) nevlastní niekto iný. Ak nie a ak si k nej nikto neuplatnil vlastnícke právo, do úvahy prichádza vydržanie. Ak niekto vašu parcelu už vlastní (napr. si ju tiež vydržal), musíte to riešiť cestou súdu a dokázať, kto prvý získal k danej parcele vlastnícke právo. Odporúčam právne zastúpenie.

    O podozrivých osvedčenia o vydržaní v článku tu:

    http://www.sme.sk/c/6322853/vydrzani...-zapisnic.html
    vvaalliinnaa Tie parcely sú stále pod tým istým číslom, len sú nesprávne podielovo vysporiadané. Nakoľko moja mama tie istí parcely neskôr dedila aj po svojej mame. Boli 4 súrodenci tak to znamená, že po mame dedila 1/8, ktorá je aj zapísaná pod číslom D 408/85, ale po otcovi tie isté parcely pod číslom D 153/45 taktiež v podieli 1/8 chýba.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Nie som právnik, možno by pomohlo vydržanie...
    Osvedčenie o vydržaní
    Ak potrebujete o svojom vlastníctve úradný doklad a nemáte list vlastníctva zapísaný v katastri nehnuteľností, v ktorom by ste boli oficiálne evidovaný ako vlastník pozemku, o ktorý sa roky staráte a na ktorom roky hospodárite, môžete svoje vlastníctvo doložiť katastru inak. Jedným z riešení je vydanie osvedčenia o vydržaní, ktoré vyhotovuje notár.

    Pri osvedčení o vydržaní je potrebné uviesť podstatné okolnosti o držbe, týkajúce sa predovšetkým jej doby, oprávnenosti a nepretržiteľnosti. Všetky tieto okolnosti musia byť obsiahnuté vo vašom vyhlásení o vydržaní, ktoré notár osvedčí formou notárskej zápisnice. Rovnako je potrebné notárovi predložiť dôkazy, ktoré osvedčované skutočnosti potvrdzujú.

    V zmysle Notárskeho poriadku sa naviac vyžaduje aj kladné vyjadrenie obce, v katastrálnom území, ktorej sa nehnuteľnosť nachádza, kladné vyjadrenie posledného vlastníka zapísaného v katastri nehnuteľností (prípadne jeho právnych nástupcov) a kladné vyjadrenie správcu nehnuteľnosti, ktorým je napr. Slovenský pozemkový fond, ak sa vydržanie týka pozemkov neznámych vlastníkov, ktoré sú v správe tohto orgánu. Následne notár vyhotoví oznámenie, ktoré sa zverejní v obci a na notárskom úrade.

    Súčasťou tohto oznámenia je výzva, aby každý, kto sa cíti byť dotknutý vo svojich právach, podal do 60 dní odo dňa zverejnenia svoje námietky. Až po dodržaní tohto postupu môže notár vydať osvedčenie o vydržaní, na základe ktorého kataster (príslušný katastrálny odbor okresného úradu, bývalá správa katastra pozn.) zapíše vlastnícke právo k vydržanej nehnuteľnosti záznamom.
    http://www.pravny-poradca.sk/vydrzanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.