Zavrieť

Porady

Bývalá invalidná dôchodkyňa- teraz nezamestnaná

Bola som poberateľkou invalidného dôchodku od decembra 2008 do júla 2014. Mzdový bod som mala 0,75. Teraz som nezamestnaná na úrade práce. Do starobného dôchodku mi ostáva 6 rokov.
1- Oplatí sa mi pracovať aj za minimálnu mzdu, prípadne brigádnicky tých 6 rokov? Lebo mzdový bod sa mi zníži.
2- Alebo sa bude aj mne, ako BÝVALEJ dôchodkyni pri výpočte starobného dôchodku zohľadňovať osbný mzdový bod, ktorý som mala vyrátaný pri odchode do invalidného dôchodku. (A v tom prípade by som mohla robiť aj za minimálnu mzdu.)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    a máš z čoho žiť? ak áno - nemusíš riešiť brigády
    kým budeš mať nárok na dôchodok - tak sa to ešte môže aj viackrát zmeniť ... aj dôchodkový vek určite pôjde hore .. či sa vôbec dožijeme dôchodku ...
    doplním:
    pri nízkej mzde na jednej strane klesá OMB - ale na druhej strane získaš dobu poistenia.. a "zatiaľ" platí § 79a
    Naposledy upravil Katy a R : 14.01.15 at 12:35

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Peggynka, Kvaka, Mária27
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzana pet Zatiaľ ma živí manžel. Veď mňa zaujíma , či za tých 6 rokov radšej oželieť tú dobu poistenia, alebo riskovať, že ten mzdový fond pôjde rapídne dole.( Viem, že za 6 rokov môže prísť hocičo, ale zaujíma ma, ako to funguje teraz. Zákon 79a je pre mňa španielska dedina. Preto by som uvítala odpoveď odborníka, aby to človek aj pochopil.
    Katy a R odpoveď už máš už v tej predch téme, v ktorej si sa pýtala
    § 79a je to jedna - podľa mňa veľmi jasne napísaná veta ....
    zuzana pet Myslíš tú citáciu - "Platí aj § 79, kde sa píše, že suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku."
    Ak áno, chcela som si byť nabetón istá, že sa pani nepomýlila s tým minulým časom.( že- POBERAL). Lebo človek pozerá všelijaké fŕa a dostáva všelijaké odpovede- aj protichodné.
    Katy a R sama si to prečítaj .... (zjavne nám neveríš )
    zuzana pet Veď prepáč. Som na tomto fóre prvý krát, ani neviem, či konkrétne Ty si osoba ako ja- teda- "pýtajúca sa", alebo odbrníčka, čo odpvedá na otázky. Tie zákony by som mohla donekonečna čítať, nerozumiem im ani za máčny mak. Preto som sa obrátila na toto fórum, že tu dostanem konkrétnu "polopatistickú" odpoveď. A nie, že budem dostávať odpovede v inotajoch. Takže, naozaj sa veľmi spravedlňujem. A ešte sa ospravedlňujem za tú otrasnú hrubku, čo som urobila v jednom z predchádzajúcich príspevkoch (konkrétne- že ma živí manžel. Dala som, že živý. Až teraz som si to všimla.)
    Katy a R však ty si sa ani neunúvala prečítať ten § - čo som ti napísala - sama si to musíš skontrolovať! je jasný a zrozumiteľný! - niet, čo dodať! nemuseli sme to tu vôbec vypisovať!
    sama si musíš všetko overiť, budeš vari postupovať podľa zlej neoverenej informácie? nepozeraj všelijaké fóra, ale prečítaj v zákone.
    zuzana pet Už to teda skončme. Ďakujem ,že si sa mi venovala. Práve že nedám na žiadne fóra, kde si ľudia len myslia, ako by to malo byť. Preto som sa obrátila na toto odborné fórum.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... po novele zákona v roku 2007 platí:
    "Pri výpocte výšky starobného dôchodku poberatela invalidného dôchodku budú platit tieto dve pravidlá: a) Suma starobného dôchodku a predcasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie urcit z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa urcila suma invalidného dôchodku, b) Ak poberatel invalidného dôchodku splní podmienky nároku na starobný dôchodok alebo predcasný starobný dôchodok, vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia.

    Tieto ustanovenia zarucujú, že po dosiahnutí dôchodkového veku bude poberatel invalidného dôchodku poberat dôchodok minimálne v takej výške, ako pred dosiahnutím tohto veku. Súcasne sa garantuje, že starobný dôchodok bude môct byt urcený i zo zárobkov dosahovaných pred vznikom invalidity, ak to bude pre invalidného dôchodcu výhodnejšie. Týka sa to predovšetkým poberatelov ciastocného invalidného dôchodku, ktorí museli ako podmienku pre jeho poberanie preukazovat každorocne pokles zárobku minimálne o jednu tretinu oproti zárobku dosahovanému pred vznikom invalidity."

    citované odtiaľto:
    http://www.unss.sk/subory/2008-novel...c-poisteni.pdf
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzana pet Ďakujem za odpoveď. Len by som ešte doplnila otázku.
    Citujem:"Tieto ustanovenia zaručujú, že po dosiahnutí dôchodkového veku bude poberatel invalidného dôchodku poberat dôchodok minimálne v takej výške, ako pred dosiahnutím tohto veku.
    Pôvodne som mala vyrátaný plný dôchodok- 75%, neskôr mi klesol na 50%. Aký starobný dôchodok teda budem dostávať? Vo výške toho 75%ného, alebo toho 50%-ného?
    Kvaka Percentá ID nemajú vplyv na výpočet SD, ale POMB. Nie je to dobre napísané v tej druhej časti príspevku. SD ti bude vypočítaný z POMB, ktorý bol použitý na výpočet ID, ale už s aktuálnou dôchodkovou hodnotou, ktorá bude platná o 6 rokov. Ale započítajú ti skutočnú dobu poistenia, ak už nepoberáš ID, nie si poistená. Katy ti dobre radila, prečo neveríš? Stále platí, že SD=POMBxADHxrozhodujúce obdobie.
    zuzana pet Ďakujem za všetky odpovede.
      zbaliť

    Bývalá invalidná dôchodkyňa- teraz nezamestnaná

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.