Zavrieť

Porady

Podla zakona kedy je premlčacia doba premlčana?

Chcela by som poprosiť o radu, čo znamenajú tieto vety?

Keďže žalobca vyhlásil mimoriadnu splatnosť úveru dňa 08.02.2010 a ž a l o b n ý návrh podal dňa 20.12.2013, žalobcom uplatňovaný návrh nie je premlčaný. Rozhodcovský súd konštatuje, že premlčacia doba je v prípade záväzku vzniknutého z úverovej zmluvy štyri roky. SVOJ NÁZOR PRITOM OPIERA OKREM INÉHO O UZNESENIA SUDOV V BA,TN,BB a ZA.
Úver bol braný v roku 2006.
ĎAKUJEM
Naposledy upravil ivka70 : 15.01.15 at 14:24 Dôvod: velke pismena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Tak ako bolo uvedené, ak ste brala úver ako fyzická osoba z nebankového subjektu, ide o spotrebiteľský úver a teda aj právny vzťah, ktorý sa riadi Obč. zákonníkom a zákonom o spotrebiteľskom úvere a ochrane spotrebiteľa.

    Veľmi dôležité je, predpokladám, že ste citovali z rozhodcovského rozsudku, reagovať na tento rozsudok a to návrhom na zrušenie rozhodcovského rozsudku na všeobecný súd vo vašom bydlisku a to do 30 dní odo dňa doručenia rozsudku. Rozhodcovský súd konal pravdepodobne na základe rozhodcovskej doložky uvedenej v úverovej zmluve (ktoré vzhľadom na rok podpísania 2006 nerešpektovali množstvo ustanovení príslušných zákonov) a táto doložka v zmluvách o spotrebiteľskom úvere je neplatná (je neprijateľnou zmluvnou podmienkou). Teda rozhodcovský súd nemal právomoc v tejto veci konať.

    Premlčacia doba je 3 ročná (ak v splátkach, každá splátka sa posudzuje individuálne - 3 roky odo dňa splatnosti). Zmluva o úvere od nebankového subjektu stojí za preštudovanie odborníkom. Z praxe môžem potvrdiť, že v zmluvách z rokov 2006 je tak veľa ustanovení, ktoré sú protizákonné, že je možné, že jej časti o úrokoch a poplatkoch sú neplatné a teda vašou povinnosťou bolo len zaplatiť istinu.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    právnik-probono vítaj opäť medzi nami, radcami .-)... apropo skvelý post.
    AmmiS Ďakujem, vitám :-D
    « SARAH » Vážený pane, v prvom rade ĎAKUJEM. Úver bol braný z VÚB. Ide o to, že ja som mala dlhodobú PN a klasika-poisťovňa si našla svoje, len aby mi to neuznali ( aj to je na dlho, čo som sa odvolávala. Lekár mi určil inú diagnózu a poisťovňa trvala na recidíve ) a to ma položilo do smútku. Najviac ma naštvalo to, že rozhodcovský súd ma nekontaktoval, aby som sa vyjadrila ( aspoň nemám o tom vedomosť ). Narýpali mi 2x súdne poplatky v sume cca 300 € a druhý v sume cez 200€.
    Aj tie ostatné sumy a poplatky. Chápem, že sú úroky z omeškania, ale toto sa mi zdá prehnané, lebo som to roky aj splácala po oveľa vyšších splátkach.
    Ešte raz ĎAKUJEM VÁM.
    AmmiS Kedy vám bol doručený rozhodcovský rozsudok? (mal by byť doručený do vlastných rúk).
    « SARAH » aj ja som z KE. Ved to,že mi horí termín. 8.12. 2014 je pečiatka, že to bolo posielané z BA. Prebrala mi to mamina a keď som išla k nej, tak som si to vzala. Ako sa berú dni prosím Vás? 30 dní kalendárnych, alebo pracovných? Ďakujem Vám
    « SARAH » Ak by bolo po termíne? Ja som si u maminy vyzdvyhla pošu 20.12
    AmmiS Do 31.12.2014 platilo ustanovenie zákona o rozhodcovskom konaní a žaloba a rozhodcovský rozsudok musel byť doručený do vlastných rúk. Ak sa tak nestalo (čo je ale potrebné dokázať), lehota na podanie zrušenia rozhodcovského rozsudku vám nezačína plynúť. A môžete takú kvalifikovanú žalobu podať. V každom prípade je potrebné konať čím skôr. Len pre úplnosť, nie je možné dať kvalifikovanejšiu radu ako tie, ktoré som dala z dôvodu, že nepoznám celú vec. Na viac je potrebné vidieť všetky dokumenty, ktoré s vecou súvisia.
    « SARAH » Vážená pani, rada by som sa s Vami stretla osobne, len ako by som Vás našla a kontaktovala? Môj mail je saraahhh@azet.sk ĎAKUJEM VÁM.
    AmmiS Poslala som vám email.
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Premlčacia doba pri úvere sa posudzuje podľa obchodného zákonníka. Pozri paragrafy okolo týchto:

    § 392

    (2) Pri práve na čiastkové plnenie plynie premlčacia doba pre každé čiastkové plnenie samostatne. Ak sa pre nesplnenie niektorého čiastkového záväzku stane splatný celý záväzok, plynie premlčacia doba od doby splatnosti nesplneného záväzku.

    § 397

    Ak zákon neustanovuje pre jednotlivé práva inak, je premlčacia doba štyri roky.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    VANUSKA hovoriť striebro - mlčať zlato !!!! Je to klasický spotrebiteľský úver, takže nie ObZ ale OZ !!!!!!! premlčacia doba TRI ROKY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    « SARAH » Ďakujem pekne ;-)
    Mária27 Spotrebiteľský úver nie je úver, ani pôžička v zmysle právnych noriem, aj keď ho možno poskytnúť vo forme úveru alebo pôžičky.
    Je to osobitný zmluvný typ civilnoprávneho charakteru upravený osobitným zákonom, na ktorý sa obchodno-právna úprava nepoužije,
    Bez slova "spotrebiteľský" ho možno rozlíšiť od úveru len podrobnejšími informáciami. Samotný fakt, že účastníkom je fyzická osoba, ani že spor riešil rozhodcovský súd neznamená, že ide o spotrebiteľský úver. Nepoznáme ani odôvodneie rozhodcovského súdu, prečo ho považoval za úver, nie za spotrebiteľský úver. Ak uviedol 4 roky, určite uviedol aj dôvod, ktorý zadávateľka necituje, teda nie je celkom jednoznačné, či nemal pravdu.
    Realizuj sa radami nie takýmito komentármi!
    VANUSKA Sorry nemal som ani najmenší úmysel znevážiť resp. raziť prispievateľa. Podstata veci spočíva v tom, že či v prípade dotazujúceho išlo resp. ide o 3-oj aleho 4-vor ročnú premlčaciu lehotu!!! Tak som reagoval, že Vaša rada bola Z a v á d z a j ú c a a pre SARAH absolútne nepoužiteľná....AmmiS a Ibaaktak to vysvetlii jasne a nepotreboval a považujem za zbytočné sa k tomu vyjadrovať duplicitne. Som za to a myslím si že už samotný PORADA je poradiť, ale fundovane, aby dotazujúcemu sa "poradilo" ale nie ho miatlo !!!! Takže ešte raz nie 4 ale 3 roky, ako ste uviedli.....
    AmmiS Zákon o ochrane spotrebiteľa v § 2

    Na účely tohto zákona sa rozumie - teda spotrebiteľskou zmluvou je každá zmluva kde

    a) spotrebiteľom fyzická osoba, ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti, zamestnania alebo povolania a

    b) predávajúcim osoba (myslí sa aj poskytovateľ služby), ktorá pri uzatváraní a plnení spotrebiteľskej zmluvy koná v rámci predmetu svojej podnikateľskej činnosti alebo povolania, alebo osoba konajúca v jej mene alebo na jej účet,

    Aj keď v zmluvách je zvyčajne zamestnancom nebankového subjektu zaškrtnuté políčko, že úver je poskytovaný FO na účely podnikania alebo zamestnania, povolania - tento dôvod súd overuje a ak zistí, že úver je len účelovo označený "pre účely povolania...atd" podradí aj tak tento typ zmluvy pod spotrebiteľskú zmluvu a riadi sa teda týmito zákonmi.
    Mária27 Mal by si pravdu,ak by išlo o spotrebiteľskú zmluvu, ale zo zadania ani z citácie rozhodnutia to nevyplýva, je tam úverová zmluva. Dokonca ani nevieme, či išlo o fyzickú osobu, nebankový subjekt, či to bola hotovosť, či išlo o sumu do 70 tisíc ...Práve tvrdenie, že išlo oklasický spotrebiteľský úver, je zavádzajúce. Súdy so spotrebiteľmi sú dosť frekventované, judikatúra ustálená. Keďže rozhodol o 4 rokoch, asi je to inak.
    Mária27 takže: Úver bol braný z VÚB.
      zbaliť

    Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

    Ibaaktak
    bravo - najprv si vyrieste otázku či sa nejedná o spotrebitelskú zmluvu a poto radte
    ak bol úver poskytnutý fyzickej osobe tak sa premlčacia lehota posudzuje podla
    Občianskeho zákonníka čo je tri roky a to bez milosti, na čo šmejdi lúbia zabúdať v četne ich advokátov ako aj este stále vela okresných sudcov a takmer všetkých
    rozhodcovských.
    exekučné súdy už dosť intenzívne aj bez návrhu takéto exekúcie na základe rozhodnutia rozhodcovského súdu zastavujú z úradnej povinnosti prípadne po vznesení námietky premlčania

    Podla zakona kedy je premlčacia doba premlčana?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.