Zavrieť

Porady

11 komentárov     zbaliť
misoft Na socialnej sieti? Facebook? - Tak sa s nimi rozlúč....
otto97 júuj ďakujem veľmi za radu ..
arizona To je aky predajca na socialnej sieti? To si poslal peniaze niekomu neznamemu,koho si nemozes ani overit,kto to je? Predajnych stranok na socialnej sieti si dnes urobi uz aj decko ,hoci aj desat za vecer... Takze na peniaze zabudni a druhy krat si rozmysli,komu posles svoje euraciky
buchač TY si poslal peniaze VOPRED ?
...a v dnešnej dobe ?
To je skôr na prášky určitého druhu, ako na súd...

Otto...a teraz si daj otázku.
" Aké prášky a kto by ich mal brať ? "
lujza.j šak...čo...ludia preberú od kuriéra zasielku aj ked si nič neobjednali a potom mindžujúblbí lidi taki lidi...
Chobot buchač, poslať peniaze vopred nie je až tak nezvyčajné. Ja tiež kupujem kade tade, napr. cez eBay a tam bez toho, aby si poslal peniaze vopred ti nič nepošlú.

Alebo manželka nakupuje cez detské bazáre, ten farebný koník a mimibazár a tam sa tiež posielajú vopred peniaze. Takže v tom to nie je.

Ide o to, zvážiť riziko, ak nepoznám predajcu. Ak je to malá suma, tak ho podstúpim. Ak by som kupoval mobil alebo niečo drahšie, tak asi nie cez poštu, ale osobne.

Neviem za koľko nakupoval otto, ale už sa asi poučil.
buchač Chobot

Na jednej strane pravda...asi som mal napísať, že posielať vopred peniaze na Slovensku je o ničom.

Ebay, Ali ...a podobné nejak neriešim. Tam je predsa medzičlánok a jeden sa k svojim peniazom, aj keď vopred zaslané, predsa môže dostať. Nevravím ani, žeby predajca na týchto serveroch veľmi rýchlo skončil.

Ale šak jasné...malé sumy nemá význam.
Tie drahšie kúpim od overeného alebo (ako vravíš) osobne.
Peggynka Príbuzná napísala,že si príde osobne prevziať a zaplatí už predané a stalo sa jej to nie raz...čo z toho vyplýva? Už má register chytrákov,nuž ale niekto naletí,mnohí sa nepriznajú ,že naleteli.
právnik-probono buchy tiež som počul o prípadoch, kedy sa peniaze bežne posielajú vopred. štandardne to býva v prípadoch nižších kúpnych cien, kedy poplatok za dobierku SLP alebo kuriérovi by mohol prevýšiť kúpnu cenu dodaného tovaru, alebo sa k nej priblížiť.
Na druhej strane však aj pri dobierke nemá človek záruku, že mu nepošlú niečo úplne iné, napr. cihlu
Peggynka Nebolo by dobré nejakým spôsobom na uvedenom webe skontaktovať podobne podvedených a podať spoločné TO ? Predpokladám,že nie je sám-postihnutý.
buchač probono

Šak jasné...nie jeden fásol miesto mobilu práve tú tehlu.
Ja by som asi potom jemu tú tehlu do hlavy oné...
======================================

Mierne si pozabudol, že ja vravím len sám za seba, čiže moje konanie.
Takže mierne povedané...cez Book Fasov by som nekúpil ani len prd.
Cez Bazoš len z rúčky do rúčky som zatiaľ realizoval kšeft.
...a čuduj sa svete...tí šikmookí (čo čítam) sú v tom biznise vcelku zodpovední...
----------------------------------------------------------

Ale čo už...ľudia sú nepoučiteľní...furt sa sexujú tam, kde nemajú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Dobrý deň,

    zo zadania otázky nie je zrejmé, či Ste peniaze zaslali na účet alebo poštovým poukazom na adresu predávajúceho.

    V každom prípade Ste boli zrejme predávajúcim podvedený a máte samozrejme práva sa brániť (či už kvôli peniazom alebo z princípu). Ak by sa predávajúcemu podarilo preukázať úmysel Vám tovar nedodať a obohatiť sa na Váš úkor, vec by bola trestná a podľa výšky škody by bola prejednaná buď v priestupkovom, alebo v prípade škody vyššej ako 266,-eur v trestnom konaní.

    I.
    Ak Ste peniaze zaslali na účet predávajúceho, je možné platbu reklamovať a zároveň žiadať o poskytnutie údajov držiteľa účtu. Meno a priezvisko by Vám mohlo byť známe už z vkladového lístka (niektoré banky po samotnom vklade na potvrdení o ňom uvádzajú meno a priezvisko držiteľa účtu). Je však na posúdení samotnej banky, či reklamáciu vyhodnotí ako opodstatnenú a finančné prostriedky Vám vráti (ak to bude vôbec umožňovať disponibilný zostatok daného účtu). Ak by bola reklamácia zamietnutá, banka by Vám mala poskytnúť, mimo mena a priezviska držiteľa účtu, aspoň ešte jeden identifikačný údaj a to jeho trvalý pobyt. Následne bude potrebné na základe obdržaných údajov kontaktovať Register obyvateľstva SR (poštou alebo osobne v sídle v Banskej Bystrici), kde Vám poskytnú aj dátum narodenia danej osoby. Bez tohto údaju totiž môže vzniknúť v podanej žalobe zámena osoby, hlavne v prípadoch, ak sa rodinný príslušníci identicky volajú a majú aj rovnaký pobyt.

    II.
    Ak Ste peniaze zaslali poštovým poukazom na adresu, meno, priezvisko ako aj adresu máte, je potrebné rovnako ako v prvom uvedenom prípade kontaktovať Register obyvateľstva SR za účelom zistenia dátumu narodenia. V tomto prípade však môžete natrafiť na problém, že adresa, ktorú uviedol predávajúci na poštovom poukaze, nemusí byť adresou jeho trvalého pobytu (môže byť iba kontaktnou adresou, alebo fiktívnou) a tak nebude možné podľa týchto údajov danú osobu v RegOb stotožniť. V tomto prípade Vám zostáva možnosť iba podania oznámenia o podozrení z priestupku (alebo ak je škoda vyššia ako 266eur tak trestného oznámenia) na Polícii, ktorá v rámci trestného konania by mala všetko urobiť preto, aby páchateľa stotožnila. Ako poškodený v trestnom konaní máte právo nazerať do spisu a tak v prípade, ak sa Polícii podarí páchateľa stotožniť, dostanete sa k jeho údajom. Následne podľa týchto údajov môžete podať aj civilnú žalobu na súde, alebo si v trestnom konaní uplatniť, aby Vám bola uložená náhrada škody.

    Záverom uvádzam, že oznámenie o priestupku alebo trestné oznámenie môžete podať nielen vtedy, ak chcete prostredníctvom trestného konania získať údaje páchateľa, ale aj vtedy, ak chcete aby páchateľ bol potrestaný, čo by mohlo mať vplyv na jeho osobu sa v budúcnosti takýmto podvodným konaniam vyvarovať.
    Naposledy upravil právnik-probono : 21.01.15 at 13:04
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Ja mám skúsenosť, že súd zoberie aj návrh na vydanie platobného rozkazu aj bez dátumu narodenia. V roku 2010 som takto žaloval jedného, ktorý mi neposlal to, čo som si od neho kúpil a vedel som len meno a adresu. Neviem, či sa odvtedy nezmenila legislatíva, ale vtedy sa to dalo.
    právnik-probono Tibor, v podstate máš pravdu. Dátum narodenia je iba fakultatívnym údajom žaloby, ale napriek tomu ho ja odporúčam v žalobe uvádzať, pretože ak napr. na tej istej adrese majú trvalý pobyt syn aj otec, ktorí sa volajú rovnako, vzniká neistota, koho vlastne žaluješ. Rovnako odporúčam uvádzať do žaloby aj telefonický alebo e-mailový kontakt odporcu (ak má o týchto údajoch navrhovateľ vedomosť), uľahčuje to súdu kontakt s odporcom v prípade, ak by si nepreberal súdne zásielky.
    právnik-probono s poukazom na tvoj komentár, s ktorým som sa stotožnil, som opravil aj v tejto časti odpoveď.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    A poznáš ho? Vieš kde býva? Vieš ako sa volá?

    Ako si mu poslal peniaze? Cez účet? Potom by si mohol žiadať cez banku od neho vrátiť platbu.

    http://www.porada.sk/t150861-je-mozn...ml#post1553767

    On ju určite nevráti, ale banka by ti mohla poskytnúť jeho meno a adresu. A potom - mimosúdne asi ťažko. Jedine súdne a cez platobný rozkaz.

    http://www.porada.sk/t237037-vratenie-penazi.html

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Otto ide o to, že za blbosť sa platí. Ber to tak, že si vďaka tomu zmúdrel a to má tiež nejakú hodnotu, za ktorú si zaplatil svojimi peniazmi.
    právnik-probono 21.01.15 19:33 priradil do Porady
    právnik-probono 21.01.15 19:33 odstránil(a) z Porady

    Ako si mám vymáhať peniaze od predajcu na sociálnej sieti, ktorému som poslal peniaze a tovar mi neposlal?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.