Zavrieť

Porady

Inštalácia softvérového vybavenia k eID

Už som dostala nový eID, čítačku.. Nainštalovala som eID klient, ovládač čítačky. S tým posledným si neviem dať rady.. Stiahnuté to mám, ale neviem, čo ďalej.. Nie som veľmi zdatná v týchto záležitostiach.. Skúsila som to svojpomocne, niečo tam mám nainštalované.. A ďalej čo treba robiť? Treba niečo inštalovať aj do stránky finančnej správy? Keď som sa skúsila prihlásiť cez Zaručený elektronický podpis, boli tam certifikáty dva, tuším PCA a ACA?? Nie som si istá, nie som teraz pri pc.. Ktorý z tých dvoch používam pri podaniach pre finančnú správu? Nikto nepoužíva eID pri komunikácii s daňovou správou? Doplnenie: nainštalovala som všetko, reštartovala som pc, postupovala som podľa inštrukcií, a nefunguje mi nič.. dostala som sa až do fázy, keď som zadala ZEP PIN, otvorilo sa mi na zeleno podpísať, OK, potom ma malo prihlásiť na stránku finančnej správy a vyskočilo okno - priložila som.. a to isté sa dialo v mozile aj explorery..
Prihlásila som sa na stránku FS identifikátorom, certifikát nový mi dáky pribidol.. Neviem, kde je chyba..
Naposledy upravil Žabinka : 12.02.15 at 09:55
1.jpg  
1.jpg  
1.jpg  
a.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Skús podľa tohto postupu:

    Praktický postup pre daňové subjekty, ktoré majú záujem využívať zaručený elektronický podpis (ZEP) vo forme eID karty na komunikáciu s finančnou správou


    doplnenie:

    Je nevyhnuté zrealizovať vždy prvotné prihlásenie prostredníctvom nového kvalifikovaného podpisového certifikátu (ZEP) pre účely elektronického podpisovania a podávania dokumentov s využitím ZEP-u.
    Príklad/vysvetlenie: Mám nový certifikát. Rozhodol som sa podávať formuláre prostredníctvom certifikátu ZEP. Musím zrealizovať prvotné prihlásenie do osobnej internetovej zóny (OIZ) prostredníctvom tohto certifikátu ZEP. Po prihlásení môžem začať el. podávať dokumenty a podpisovať so ZEP-om. Následne počas doby platnosti certifikátu ZEP už sa môžem prihlasovať do OIZ cez ID a heslo alebo cez tento ZEP. Ak mi skončí platnosť tohto ZEP a získam nový certifikát ZEP, musím celý postup prvotného prihlásenia cez nový ZEP do OIZ realizovať odznova.
    ref: https://www.financnasprava.sk/_img/p...irucka_OIZ.pdf
    Naposledy upravil avalik : 12.02.15 at 09:46
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žabinka super, valika, vďaka.. presne takýto návod pre mňa-blbečka- som potrebovala.. zajtra v práci to vyskúšam.. už len aby som mala správne nainštalované tie softvérové záležitosti.. ďakujem..
    avalik potom napíš či to funguje, v dohľadnej dobe si aj ja dam urobiť eID
    Žabinka jasné, napíšem..
    Žabinka Ešte by ma zaujímala jedna vec.. V tom valikinom praktickom prístupe sa píše:
    Inšatalovať budete:
    1.eID klient
    2.Driver čítačky kariet–ID Bridge CT30
    3.Aplikácia na vytváranie ZEP–D.Signer
    4.Aplikácia na otváranie príloh podpísaných ZEP–D.Viewer2
    1. som nainštalovala
    2. som nainštalovala
    3. som nainštalovala
    A teraz neviem, či mám nainštalovať aj 4.
    Pretože v manuály sa píše aj o postupe inštalácie balíčka DsigXades Extender-to neviem, či potrebujem, a aj DViewer-to sa píše v poučení od valiky.
    Teda zhrnutie, neviem, čo všetko MUSÍM nainštalovať z inštalačného balíčka Aplikácie pre prácu so zaručeným elektronickým ppodpisom..
    avalik nainštaluj všetko
    Žabinka nainštalovala som všetko, reštartovala som pc, postupovala som podľa inštrukcií, a nefunguje mi nič.. dostala som sa až do fázy, keď som zadala ZEP PIN, otvorilo sa mi na zeleno podpísať, OK, potom ma malo prihlásiť na stránku finančnej správy a vyskočilo okno, ktoré tu neviem priložiť.. a to isté sa dialo v mozile aj explorery..
    avalik doplnila som odpoved
    Žabinka vôbec nerozumiem, keď som všetky boky a piny zadala správne, a skončila som zeleným rozsvieteným že dokument bol podpisaný, tam som chybu nespravila.. a potom ma podľa poučenia malo automaticky prihlásiť, ale mňa neprihlásilo, ale vyskočilo okno, že Zadané prihlasovacie údaje nie sú správne, alebo je účet neplatný.. Neviem, aký účet??
    JWC s.r.o. účet je vlastne konto, ktoré máte na FS SR vytvorené pre elektronickú komunikáciu...prihlasujete sa cez portál alebo eDane?
    Žabinka prihlasujem sa cez portál FS..
    JWC s.r.o. Tak si to len zhrňme. Prvý krát sa podarilo prihlásiť, nový KC na eID sa nahral do správy certifikátov, potom ste reštratli PC a po prvom prihlásení sa už nedá prihlásiť?
    Žabinka postupovala som presne podľa tohto: https://www.financnasprava.sk/_img/p..._DP_so_ZEP.pdf
    nainštalovala som všetko potrebné, reštartovala som pc.. zapojila som čítačku, vložila eID, zadala BOK.. prihlásila som sa do FS cez Zaručený elektronický podpis, vybrala som ACA, svietilo červené že nepodpísaný.. klikla som podpísať, vyskočilo okno, zadala som PIN ZEP, stlačila OK.. červené sa zmenilo na zelené, že podpísané.. a potom podľa pokynov ma malo automaticky prihlásiť na portál FS, ale namiesto toho vyskočilo okno že Chyba.. a skončila som..
    JWC s.r.o. Kliknite ešte na tento link: https://www.financnasprava.sk/sk/ele...a-podmienok-pr
    Úplne na spodu je tabuľka, pri každom zo štyroch políčok musí byť zelená fajočka.
    Žabinka Komponent pre podpisovanie – D.Signer nesplnená kontrola
    toto mi tam ukázalo.. v poslednom riadku červené..
    z toho mi logicky vyplýva, že D.Signer je zle nainštalovany? inštalovala som ho z rozbaleného zazipovaného balíčka, ktorý poskytuje aj minv.sk, aj slovensko.sk..
    JWC s.r.o. tak to skúste nainštalovať priamo z toho linku, čo som vám poslala...bod 4...pozor ale na to, akú verziu MS Windows máte, či 34 alebo 64 bit. podľa toho inštalujte
    Žabinka skúsila som, to isté.. v poslednom kroku sa červené okno zmenilo na zelené, stlačila som OK, a potom vyskočilo znovu to isté okno s chybou, a vrátilo ma nazad do prihlásenia na FS-kde je okno Odoslať, a späť..
    ale to posledné v linku https://www.financnasprava.sk/sk/ele...a-podmienok-pr čo bolo červené sa zmenilo na zelené.. čiže teraz mám všetky podmienky splnené, a prihlásiť na FS cez zaručený elektronický podpis ma nechce..
    JWC s.r.o. máte niekde k eid návod, ako si skontrolujete, či zadávate správne BOK a ZEP PIN? už mi napadá len táto jedna chyba...pri podpisovaní na portáli vám nenapíše, že zadávate chybne jedne z údajov, len vyhodí nejakú hlášku...a toto mi vychádza ako jediné skoro rozumné riešenie...ale...vieme si to overiť aj tak...choďte na zep.disig.sk, zoberte si nejaký dokument povedzme aj v pddf a skúste to tam podpísať...pred prvým podpisom vám vyhodí hlášku (zväčša v dolnej časti obrazovky), že si niečo máte nainštalovať, tak len kliknite na run...
    Žabinka nepodarilo sa podpísať.. ale predsa keby som zadávala nesprávne BOK a ZEP PIN, už by sa mi to dávno zablokovalo, veď pokusov som robila veľa.. a nezmenilo by sa mi červené pole na zelené..keby som robila niečo zle, tak by sa mi to cestou niekde zablokovalo, ale ja postupujem podľa všetkého správne, len na konci sa to niekde pokazí..
    Žabinka Urobila som taký pokus.. Prihlásila som sa na FS cez ID, urobila som všeobecné podanie, dala som podpísať.. Všetko išlo ako po kedysi, akurát nezadávala som PIN na starom kľúči- čiže PIN a Sec PIN-, ale nový ZEP PIN z eID, červené políčko Dokument nie je podpísaný sa po zadaní ZEP PIN zmenilo na zelené, klikla som OK, a vypísalo Dokument bol podpísaný.. Takže môj názor je, že tu asi chyba nebude.. Fungovať to asi funguje.. Len stále neviem prísť na to, prečo mi vypisuje tú chybu, keď sa chcem prihlásiť cez Zaručený elektronický podpis.. Ešte to skúsim doma s domácim pc..
    JWC s.r.o. blbá otázka, ale...s call centrom z finančnej správy ste to riešili?
    Žabinka nie.. to ma v tom strese ani nenapadlo.. ak mi to nebude fungovať ani doma, tak zajtra budem komunikovať s finančnou správou.. zatiaľ ďakujem za pomoc..
    Žabinka Po konzultácii s Call Centrom sa udialo toto:
    Najprv cez Profil užívateľa sme zistili, že moje údaje nepatria mne, ale inej osobe.. Pán odporučil popísať celý príbeh aj so screen-mi chybových hlášok na podporu, a teraz mi prišlo toto:

    Dobrý deň,

    Bol Vám vytvorený nový typ identifikátora ZEP=PNOSK-6856116366. Priradenie ZEP-u nahrádza prihlásenie sa na portál pomocou ZEP. Pred podaním dokumentu sa treba aspoň raz prihlásiť na portál ZEP-om. Neskor sa môžete prihlasovať na portál FR SR len prostredníctvom ID a hesla a posielať dokumenty podpísane ZEPom.
    Cez portál by podania mali zafungovať hneď, cez edane treba vydržať podávať cca 10 minút po priradení ZEP-u.

    ---
    S pozdravom,
    Operator Lukáš

    Skúsila som celý proces prihlásenia nanovo cez ZEP, a už ma konečne prihlásilo.
    Ďakujem vám veľmi pekne za ochotu a pomoc..
      zbaliť
    Žabinka 11.02.15 18:04 priradil do Porady

    Inštalácia softvérového vybavenia k eID

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.