Zavrieť

Porady

dodatočné daňové priznanie?

V roku júni roku 2013 som dostal z úradu práce príspevok na začatie podnikania vo výške 4228,96 euro. V tom istom roku som vyfakturoval sumu 1200 euro za mnou poskytnuté maliarske služby. Nakoľko som nevedel že finančný príspevok z UP sa zdaňuje, a ostatné moje príjmy z podnikania boli už spomínaných 1200 euro, čo je menej než bolo nezdaniteľné minimum, nepodával som za rok 2013 daňové priznanie. Pred pár dňami som sa dozvedel, že príspevok z UP sa zdaňuje. V tomto svetle uvažujem nasledovne: Celkové príjmy za rok 3013 som mal: 4228,96 + 1200 = 5428,96 euro. Moje výdavky boli 1159,89 euro na nákup technického vybavenia v zmysle Úradom práce schváleného projektu, a 385,14 euro zdravotné poistenie (za 7 mesiacov, podnikať som začal od 1.6.2013). Spolu teda 1159,89 + 385,14 = 1545,03 euro. Rozdiel je 5428,96 - 1545,03 = 3883,93 euro. Ak od tejto čiastky odpočítam nezdaniteľné minimum v roku 2013 vo výške 3735,94 euro, vychádza, že by som platiť daň 19% zo sumy 147,99 euro ( 3883,93 - 3735,94), teda daň vo výške 28,15 euro.
Druhou variantou je, že by som kalkuloval s paušálnymi výdavkami vo výške 40% a v tom prípade by bola matematika: celkové príjmy 5428,96 x 0,4 = 2171,58 (7 mesiacov po 310,22 euro) = 3257,38 euro. Základ dane by bol 3257,38 - 385,14 (zdravotné poistenie) = 2872,24 euro. Odpočítajúc nezdaniteľné minimum to vychádza 2872,24 - 3735,94 = - 863,7 euro, znamená strata a žiadna daň.
Prosím teda o radu, či uvažujem správne, respektíve aký výklad je správny? Mám podať dodatočné daňové priznanie za rok 2013?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ja by som Ti odporučila nájsť si účtovníčku a nešpekulovať nad tým dostal si dotáciu a tá sa účtuje "ináč". ÚP si nepreukazoval čo si nakúpil a všetko čo sa vyžaduje v súvislosti s dotáciou. Pokuty za nesplnenie a nesprávne rozhodnutia v tomto smere za Teba nebude platiť nikto iný iba Ty.
    Prepáč ak si prečítam Tvoj príspevok je mi jasné, že v podstate riešiš niečo čomu vôbec nerozumieš. Ak zoberiem do úvahy už len to, že Tvoje príjmy z podnikania
    nedosiahli nezdaniteľné minimum tak si nepodával DP - to asi ani nemyslíš vážne.
    Asi sa zapoja viacerí a možno Ťa podporia, ale ja mám pre Teba len jednu radu navštíviť čím skôr účtovníčku nech dá do poriadku čím skôr všetky Tvoje papiere.
    Ja si tiež nedovolím sama doma vymaľovať byt a ver ak by som to spackala žiadna finančná pokuta by ma nečakala.
    Nemyslela som to v zlom.
    trili ďakujem Anik, tvoja odpoveď mi pomohla

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tiež ti doporučím, nájdi si účtovníčku, ktorá ti za rok 2013 urobí účtovníctvo s preukázatelnými výdavkami a podaj daňové priznanie. Daň platiť nebudeš, len dostaneš pozdrav z DU za nepodané DP.

    Ak by si si uplatnil za rok 2013 paušálne výdavky, zdaníš celú dotáciu bez ohladu na to, kolko si z nej vyčerpal.
    trili ďakujem veronikasad, tvoja odpoveď mi pomohla

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A ja doplním, ak zdaníš celú dotáciu za rok 2013 pri DDP tak okrem iného si sa mal stať od 1.7.14 povinným platcom odvodov do SP a tiež čakaj zaujímavý liebes brief od nich aj s vyčíslením nedoplatku.

    Pripájam sa nájdi si účtovníčku, rieš skutočné príjmy a výdavky, a nerieš DP paušalom. Toľko moja rada.
    trili ďakujem xanti, tvoja odpoveď mi pomohla

    dodatočné daňové priznanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.