Zavrieť

Porady

Moznosti ukoncenia dohody o obmedzeni zarobkovej cinnosti po skonceni pracovneho pomeru podla § 83a Zakonnika prace pocas skusobnej doby

Konci sa mi skusobna doba a mam v zmluve bod o obmedzeni zarobkovej cinnosti po skonceni pracovneho pomeru podla § 83a zakonnika prace. Podla toho by som mal mat narok na 50% mzdy pocas trvania toho zavazku (v mojom pripade 3 mesiace) Zvazujem ukoncit pomer teraz na zaver skusobnej doby a nie som si isty ci potom mam narok na tieto peniaze.

Podla toho zakona som pochopil, ze zamestnavatel moze od toho zavazku odstupit iba pocas pracovneho pomeru. Nedavno ale odisiel kolega v skusobnej dobe a zamestnavatel mu dal oznamenie o tom ze si nechce narokovat tento zavazok s datumom o den skor ako den kedy odisiel.....mozu to spravit takto spatne aby odstupili od toho zavazku v case pracovneho pomeru a zrusili tak tento zavazok a zaroven sa tak samozrejme vyhli plateniu spominanych 50% mzdy ako kompenzaciu za plnenie tohto zavazku?

A ak ostanem este dlhsie a rozhodnem sa odist neskor, tak zamestnavatel bude mat dva mesiace pocas vypovednej lehoty na to, aby ak bude chciet odstupil od tohto bodu zmluvy o obmedzeni zarobkovej cinnosti po skonceni pracovneho pomeru? V tomto pripade staci ak mi to oznami pocas tych 2 mesiacov, alebo to musim podpisat aj ja, aby pravoplatne odstupil a zanikol tak akykolvek zavazok ohladom mojej dalsej zarobkovej cinnosti?

Za odpoved vopred dakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Podľa platného stavu de lege lata je skúšobná doba súčasťou pracovného pomeru, zároveň sa v ustanovení § 83a nehovorí, v rámci obmedzenia zárobkovej činnosti po skončení pracovného pomeru, o skúšobnej dobe, čo znamená v tvojom prípade, že právna skutočnosť (skúšobná doba) nie je žiadnou prekážkou v plnení záväzku vyplývajúceho z pracovnej zmluvy.

    V prípade tvojho kolegu, ktorý odchádzal zo zamestnania v skúšobnej dobe je rozhodujúcim faktom deň doručenia o odstúpení zamestnávateľa z dohody o plnení, čiže ak mu to zamestnávateľ stihol doručiť do posledného dňa kedy bol kolega v práci, bol na tento úkon zamestnávateľ riadne oprávnený, podľa odseku (6) predmetného ustanovenia.

    Zamestnávateľ môže kedykoľvek počas trvania pracovného pomeru odstúpiť od záväzku, týka sa to aj plynutia výpovednej doby. Hmotnoprávnou podmienkou je vždy písomné doručenie, najneskôr však posledným dňom trvania pracovného pomeru.

    pozn. autora: Ustanovenia § 83a plní svoju ochrannú funkciu predovšetkým voči zamestnávateľovi, na zamestnanca sa vzťahuje iba subsidiárne. Reálna vymožiteľnosť akýchkoľvek peňažných plnení od zamestnávateľa po skončení prac. pomeru je nulová. V odbornej literatúre prevažuje názor, že (znalosti a informácie, ktoré nie sú bežne dostupné a ich využitie by mohlo privodiť zamestnávateľovi podstatnú ujmu) súnemerateľným kritériom v rámci dokazovania v súdnom spore.

    Moznosti ukoncenia dohody o obmedzeni zarobkovej cinnosti po skonceni pracovneho pomeru podla § 83a Zakonnika prace pocas skusobnej doby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.