Zavrieť

Porady

Môžem uplatniť odpočet DPH z faktúry v roku 2015, ak záloha bola v 2014?

V 11/2014 bola poskytnutá záloha, prišla pekne aj faktúra na zaplatenú zálohu, ALE dph odpočet nebol (neviem prečo) a teraz v apríli prišla už konečná faktúra po ukončení výkonu. Sumy sedia, záloha sa rovná fakturácii. Prosím vás, keď neuplatnil DPH z došlej faktúry na poskytnutý preddavok, môžem teraz uplatniť tú dph z konečnej faktúry, alebo musím robiť dodatočné daňové do minulého roka?


ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA ODPOVEDE.
Je jasné, ak bola v r.2014 došlá faktúra na zálohu zaúčtovaná - dph odpočítam len na základe dodatočného DPH.
Ak nebola došlá faktúra na zálohu zaúčtoavná, DPH odpočítam cez došlú konečnú faktúru v riadnom DP k DPH.
Naposledy upravil IvetaH : 10.06.15 at 11:07 Dôvod: záver
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    Podľa mňa treba podať DDP DPH, kedže ako píšeš, faktúra k prijatej platbe pekne prišla.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Nemusí. Viď daňový poriadok §16/4.
    Teda ak mu tá neodpočítaná DPH nebude chýbať.
    JAJA11 ale pýtajúca si ju chce uplatniť, len nevie ako, či cez DDP alebo riadne ...... ;-)
    marjankaj No riadne snáď podala v termíne, inak bude pokuta.
    A druhýkrát sa už riadne nepodáva. Takže po termíne jedine DDP.
    A zadávateľka sa nevyjadrila, že to chce uplatniť. Pýtala sa či môže.
    Prečo jej robíš hovorcu. Ona nie je svojprávna?
    Inak ja tu polemizujem s Kejkou a nie so zadávateľkou.
    Ako mám vedieť o akú sumu ide? Či o 30 centov alebo 10 melónov?
    KEJKA áno, môžeme polemizovať. :-)
    Keď som napísala, že TREBA, tak je to odpoveď na zadanie, výber z tých možností, ktoré uviedla zadávateľka.
    Inak súhlasím s tým, že si nemusí uplatniť, iba môže.
    Ale ak chce, tak formou DDP DPH.
    marjankaj Kejka, veď ja som to ani neadresoval tebe, ale skôr zadávateľke. Vlastne som iba upresňoval(alebo dopĺňal) tvoju odpoveď.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Môžeš si uplatniť odpočet dph z faktúry.
    JAJA11 no ja by som si nebola istá, hlavne ak je tá vyúčtovacia faktúra v minulom roku zaúčtovaná..... ak nebola tá vyúčtovacia faktúra v účtovníctve v minulom roku, tak sa dá tváriť, že až teraz prišla faktúra a môže sa uplatniť DPH v tom mesiaci, kedy faktúra prišla.... ak však prišla vyúčtovacia faktúra na zálohu v minulom roku a sa o nej aj účtovalo, tak potom mala byť DPH vyžiadaná do konca roka 2014 a treba podať DDP.....myslím, že z tejto konečnej vyúčtovacej faktúry by sa DPH nemala uplatňovať, ona je vlastne nulová, takže protistrane ani nevstúpi do KV DPH, do kontrolného výkazu by malo vstúpiť číslo faktúry z minulého roka, vtedy bola DPH odvedená a pod tým starým číslom a deň dodania bol deň zaplatenia zálohy..... inak vznikne v KV DPH nesúlad .....
    karakul ... malo si to napísať do príspevku a nie komentára.

    Môžem uplatniť odpočet DPH z faktúry v roku 2015, ak záloha bola v 2014?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.