Zavrieť

Porady

Živnosť alebo s.r.o. popri zamestnaní v Rakúsku

Dobrý deň,

Stručne: Som zamestnaný na tpp zmluvu v Rakúsku a každý den dochádzam do práce z BA, čiže bydlisko naďalej ostáva na SR. Chcel by som začať ale podnikať a vrámci zníženia nákladov, by som chcel podnikať popri mojom zamestnaní, keďže nechcem nič financovať úvermi a pôžičkami a som takto finančne stabilnejší z môjho pohľadu.

Mne ale nastáva problém. Viem, že siem podnikať na živnosť na sr a pracovať ako zamestnanec v zahraničí a pritom bude moje bežné odvody platiť zamestnávateľ v mojom prípade v AT a na slovensku tým pádom zo živnosti nemusím platiť dodatočne odvody a poistky (teda ak som to správne pochopil).

Keďže s.r.o. celkovo pôsobí v styku s firmami (s dodávateľmi aj s odberateľmi) ako solídnejší partner, zaujímalo by ma skôr založenie s.r.o. popri mojom zamestnaní a neskôr ak sa zadarí, tak postupný prechod čisto len na túto činnosť.

Už mám vybrané presne aj čo chcem robiť, konkrétne maloobchodná a veľkoobchodná činnosť, online reklama, import, resp. export tovaru (konkrétne z Japonska a Taiwanu) a jeho následný predaj prostredníctvom e-commerce platformy, taktiež aj sprostredkovanie predaja (dropshipping). Veľa vecí si robím sám a na začiatok to chcem tak aj nechať. Už sa pracuje na web stránke a zhromaždovaní informácií o možných dodávateľoch, je vytvorené obchodné logo značky a pracuje sa aj na oficiálnej registrácií.

K tomuto všetkému mám nasledovné otázky:

Zahraničné firmy vyžadujú zvyčajne VAT id. Je to DIČ ktoré má aj živnostník alebo je to IČ DPH ktoré má iba platca DPH - spravidla s.r.o.?

Pri zamestnaní v AT (ak je teda možné mať aj s.r.o. na SR) akou formou sú vyplácané napr. príjmy majitelovi tejto s.r.o.? Musí byť aj nejak v tejto s.r.o. byť ako zamestanec, alebo akým spôsobom presne to funguje?

Vznikajú mi nejaké náklady keď mám napr. obdobie nečinnosti (pár mesiacov alebo napr. rok) bez veškerých zizkov a nákladov na prevádzkovanie či už živnosti alebo s.r.o.? Musím platiť nejaké dane alebo iné poplatky?

V prípade keď naďalej vykonávam zamestnanie v AT, môžem si bežné náklady napr na palivo a podobne, nechať zaratávať v živnosti alebo v s.r.o. ako náklady, alebo sú tieto súkromné výdavky úplne delené od podnikateľských?


Keďže distribúcia koncovým spotrebiteľom, prevažne súkromným osobám, bude fungovať prostredníctvom dropshippingu (zasielanie tovaru v mojom mene od výrobcu priamo na spotrebiteľa), som povinný evidovať nejaké skladové hospodárstvo, prijem/výdaj tovaru a podobne, či už pri živnosti alebo ako s.r.o.? Samozrejme budem mať vlastnú evidenciu pre vlastný prehľad, ale je v tomto niečo presne predpísané?

Vopred vďaka za zodpovedanie mojich možno primitývnych otázok.

S pozdravom
Michal
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IIla je offline (nepripojený) IIla

    IIla
    VAT number je v kontakte so zahraničnými partnermi chápané ako IČ DPH.
    Ak by ste mali s.r.o., ste povinný viesť podvojné účtovníctvo. Otázky ohľadne nákladov Vám môže pomôcť zodpovedať účtovníčka.
    Keďže pracujete v zahraničí, neviem, ako by to u Vás bolo s platením odvodov do zdravotnej poisťovne.
    zopár užitočných odkazov:
    http://pavolvarhanik.sk/clanky/Zivno...tnani-a-odvody

    zákon o účtovníctve

    porovnanie jednoduchého a podvojného účtovníctva

    starší článok s prehľadom rozdielov s.r.o. vs. živnosť (nie všetko je aktuálne, no myslím, že je to dobrý prehľad): http://podnikanie.ako-investovat.sk/...-alebo-zivnost

    ev2000 je offline (nepripojený) ev2000

    ev2000
    Toto aj mna zaujima, tiez pracujem v AT s trvalym v SR a neviem ci je vyhodnejsia SRO ci zivnost. Aj ked vyzera byt sro vyhodnejsia, kedze ako konatel bez naroku na odmenu v podstate nemusim platit ziadne odvody, ale su tam dost velke naklady na podvojne uctovnictvo a okolo 500 eur rocne nejaky poplatok v sro. Pri zivnosti by som si i napriek tomu, ze zamestnavatel odvadza za mnaodvody v AT, musel platit aj na slovensku ak som to dobre pochopil. Ale zas sa da usetrit na vedeni jedn uctovnictva.
    Consultix Naklady na podvojne uctovnictvo su dost velke vtedy, ak je objem uctovnictva tiez vacsi To ale znamena, ze firma funguje, ma obrat a toci peniaze. A ako ani sluzby tejto, tak ani sluzby uctovnej firmy nie su zadarmo
    Rocny poplatok v sro neexistuje. Existuje danova licencia, co v pripade neplatcu DPH je 480 EUR. Je to minimalna dan, ktora sa da zapocitat dalsie 3 zdanovacie obdobia. Takze ak firma nezaraba, neplati dane a jedine generuje stratu, tak je otazne, ze aky ucel splna jej existencia...

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Otazka je celkom obsirna, problematika este obsirnejsia. Nie som si isty, ci je mozne vsetky aspekty a vsetky otazky zodpovedat v tejto podobe, urcite by som odporucil s niekym kompetentnym a znalym problematiky osobne konzultovat...
    V kazdom pripade mas ako sro vyssiu pravnu istotu, ruci len spolocnost do vysky svojho majetku, ty ako zakladatel za predpokladu splatenia ZI pri zalozeni (co je v pripade jednoosobovej sro povinnost) za zavazky nerucis. V pripade SZCO rucis celym svojim majetkom.
    K predmetu: velkoobchod a maloobchod je volna ohlasovacia zivnost. Ale dropshipping nie je sprostredkovanie predaja (ako pises na zaciatku), ale predaj s tym, ze ho neodosielas zo svojho skladu, ale vyskladnuje ho tvoj dodavatel, alebo dropshipper s ty, ze ho expeduje v Tvojom mene a na Tvoj ucet (ako to uvadzas na konci otazky). Takze dodavatelom tovaru si Ty, nie Cina alebo Taiwan.
    Ako uz napisali, VAT je ekvivalent IC DPH. Je ale niekolko titulov na registraciu DPH, podla roznych paragrafov zakona o DPH. Pri standardnej registracii (podla paragrafu 4) je rozdiel v tom, ze ak si platca DPH, teda mas VAT, tak v ramci EU (intrakomunitarne dodanie) Ti dodavatel uctuje cenu bez DPH , ty prislusne DPH zaplatis na slovensku a zaroven mozes si to DPH narokovat spat od statu. V pripade ostatnych registracii (paragraf 7, 7a) platis DPH na slovensku, ale nemas narok na odpocet...
    Majitelovi obchodneho podielu (=spolocnik) sa prijem nevyplaca, ten ma narok na podiel zo zisku. Tu moze byt vyhoda, ak si zamestnany v AT a platis si zdravotku tam. Konatel je podla Zakona o dani z prijmov povazovany za zamestnanca, moze si uplatnit urcite nahrady - napr. zapracovne cesty. Konatel moze poberat aj odmenu za vykon funkcie, ktore je ale zatazene odvodmi. Samozrejme sa moze aj zamestnat.
    Sklad mozes uctovat dvomi roznymi sposobmi. Vsetko zavisi od charakteru, objemu a sposobu ocbchodu, o tom, ako bude firma z operativneho hladiska fungovat. V kazdom pripade je ale nejaka forma skladovej evidencie nutna...

    RastyM je offline (nepripojený) RastyM

    RastyM
    Doby den prajem,
    ja by som mal dodatocne k tejto teme este jednu otazku.
    Som v podobnej situacii, kedze som v zahranici zamestnany na TPP a koncom roka 2015 som si kupil tzv. ready - made s.r.o.. Nerad by som platil odvody dvojmo, resp. ani neviem, ci je to vobec legalne, kedze som zamestnany.
    Moja otazka znie, aku zmluvu musim podpisat s mojou s.r.o., aby som pracoval v mojej s.r.o. bezodplatne, cize aby som sa vlastne dobrovolne vzdal odplaty za moju cinnost, a teda tým by som nemusel platit ziadne odvody. (narok na podiel na zisku by to nemalo tak, ci tak ovplyvnit).


    Dakujem pekne,


    Rasto

    Živnosť alebo s.r.o. popri zamestnaní v Rakúsku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.