Zavrieť

Porady

Môže mi majitel bytu bezdôvodne zvýšiť nájomné?

Bývam v podnájme už jedenásť rokov a platím nájomné každý mesiac a to tak že majiteľ mi každý mesiac prinesie zmluvu o podnájme v trvaní jedného mesiaca a ja mu dám peniaze na ruku. Tak to fungovalo celé tie roky, raz za čas (2-3 roky) mi dvihol výšku nájomného o 10 až 20€. Nikdy som nemal nedoplatky za energie a nájomné. Dnes však prišiel s tým že na budúci mesiac mi zvyšuje nájomné o 50€ s tým že zmluva už bude na 3 mesiace a teda bude požadovať aj platbu za 3 mesiace vopred. Ako dôvod uviedol: "lebo som sa takto rozhodol". Odmietol som to lebo v zmluve nieje žiadna klauzula o tom že si vyhradzuje právo zvýšiť mi nájomné. Na to mi povedal že do konca mesiaca sa mám zbaliť a vypadnúť. Môže to urobiť? A nepovažuje sa takéto dlhodobé predlžovanie krátkodobých zmlúv už za dlhodobý podnájom? A teda nemal by mi dať riadnu písomnú výpoveď z podnájmu s uvedením zákonného dôvodu a s 3- mesačnou výpovednou dobou?
7 komentárov     zbaliť
marjankaj A načo? Máš dohodnutý prenájom na dobu určitú, teda po uplynutí doby sa máš vysťahovať sám. Nemusí ťa ani upozorňovať, veď si to prečítaj v zmluve. Nemal si s takou zmluvou súhlasiť.Ak je to také predražené ako si myslíš, tak by nemal byť pre teba problém nájsť si iné vhodnejšie ubytovanie.Snáď mu nechceš rozkazovať, ako má narábať so svojím majetkom.
buchač Bývam v podnájme už jedenásť rokov a platím nájomné každý mesiac a to tak že majiteľ mi každý mesiac prinesie zmluvu o podnájme v trvaní jedného mesiaca a ja mu dám peniaze na ruku.
...
A teda nemal by mi dať riadnu písomnú výpoveď z podnájmu s uvedením zákonného dôvodu a s 3- mesačnou výpovednou dobou?
==============================

To sa teraz pýtaš ???
Nechápem konanie takýchto ľudí....myslím tým Teba.
Fasa s Tebou vydrbával...čistý, nezdanený keš.
dmc Predpokladam ze najomnu zmluvu majitel bytu s tebou uzatvaral podla Obcianskeho zakonnika. Pravdepodobne ju nepredlzoval ale daval ti vzdy novu zmluvu. Mal si kazdy mesiac zmluvu na dobu urcitu. Najom sa vzdy skoncil po uplynuti doby. V tomto pripade podla mojho nazoru p nemas narok na ziadnu vypovednu dobu - najom sa konci uplynutim doby najmu. Vyhoda pre majitela bytu - nemusi ti na dalsi mesiac dat novu najomnu zmluvu - nemusi riesit vypovednu dobu a podobne. Vyhoda pre teba - rovnako aj ty nemusis podpisat novu najomnu zmluvu - cize po kazdom mesiaci (po skoncei doby najmu) mozes odist.

To ze ti na "novú" najomnu zmluvu zvysil "najomne" ty nijako neovplyvnis - je to otazka "trhu". Donutit ho nemozes.

Ked nesuhlasis - zmen byvanie.



(Ak je v platnosti zakone ustanoveine ktore nedovovoluje tzv. retazenie najomnych zmluv na dobu urcitu v zmysle OZ - alebo meni platnost takto uzavretej zmluvy - rad si ho precitam so zakonnym ustanovenim)
qix Rozumiem, ale podľa tohto:http://www.zakonypreludi.sk/zz/2014-98 konkrétne §2 by to nemalo byť už klasifikované ako krátkodobý podnájom. Či?
marjankaj No pokiaľ to bol dodatok k zmluve tak by to bolo iné. Ale písal si že si mal každý mesiac novú zmluvu. Navyše sa menili aj podmienky, zvyšovalo sa nájomné.
Zaplať tri mesiace a hľadaj si iný prenájom. Tak získaš ten tvoj toľko potrebný čas.
qix Presne o to mi ide, získať niejaký čas, pretože nájsť v tomto meste vhodný podnájom je ako hľadať ihlu v kope sena. Ďakujem za radu.
dmc V prvom rade si precitaj platnu najomnu zmluvu ktoru mas. Pri prenajme bytov platia paralelne 2 druhy zmluv - plati aj prenajom podla Obcianskeho zakonnika a plati aj prenajom podla zakona o kratkodobom najme . Pokial by mala byt platna zmluva podla zakona o kratkodobom najme - musi to byt v zmluve "vyslovene" uvedene - (pozri ustanovenie §3 ods.1, pism f. zakona o kratkodobom najme. - ak to uvedene nieje - plati prenajom podla Obcianskeho zakonnika.- vsetko ostatne co som napisal ostava v platnosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    ved podpis tu zmluvu na tri mesiace a zatial si najdi nieco ine. jedine co mozes robit je nabonzovat ho na danovy urad.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko .
    1. co presne nabonzuje? ma vedomost o tom, ze majitel nepradi z prenajmu dan?
    2. ako pripadne nabonzovanie vyriesi jeho problem s byvanim ? Ci len tak nabonzuje, aby zle urobil ?
    chandler 1. ak plati nic sa nestane, ale urcite neplati
    2. zle urobil? komu? platit dane je zle? ja som nenapisal aby mu zlomil ruku
    taiko .
    1. urcite neplati? Odkial to vieme? Ci len tak generalizujeme ?
    2. no ale furt nepises, ako to vyriesi jeho problem s byvanim
    marjankaj Chandler. to si mal hneď napísať, že mu to ty prenajímaš. Keďže si taký informovaný.
    chandler naco by tam chodil kazdy mesiac pre hotovost keby z toho platil dane.
    taiko nevidim ziadny problem s byvanim, bud zaplati za tri mesiace viac a bude mat viac casu na hladanie, alebo si nieco najde hned - v com nevidim najmensi problem.
    dmc chandler: Ked mu daval podpisovat kazdy mesiac novu najomnu zmluvu na dobu urcitu 1-mesiac - tak pri tom asi zobral aj najomne a zaroven mal moznost skontrolovat byt.

    Zda sa ze si byt nikdy neprenajimal--..ale urcite mas doma kristalovu gulu
    taiko no a co ze neprenajimal, ale zavidiet a generalizovat sa da vzdy no nie ?
    chandler mam aj kristalovu gulu aj som prenajimal - samozrejme nie takymto sedlackym sposobom neni mi jasne komu mam co zavidiet?
    qix Na daňovom úrade to má zaevidované - ukázal mi DIČ, ale či platí daň to už neviem a je to jeho problém. Ale zaujímavé by bolo vedieť na základe čoho odvádzal tú daň keď boli mesiace keď sme fungovali bez nájomnej zmluvy napr. aj 5 mesiacov vkuse. Proste len vzal prachy a zmluvu vraj donesie neskôr vraj: "veď sa dlho poznáme a dôverujeme si". A samozrejme žiadny pokladničný doklad o prevzatí peňazí. Je to divočina ale keď človek nemá na výber tak pristane na hocičo len aby neprišiel o strechu nad hlavou...
    misoft Nuž - keď nebola zmluva - prachy boli celé jeho. DÚ nahlásil len príjem 0€ a basta. Potom aj 0€ daň z príjmu....
    marjankaj Veď sa mohli dohodnúť, že to bude platiť bankovým prevodom. Alebo si pýtať doklad o zaplatení. To máme za neho robiť my?
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ak je to tak, ak píšeš - že máš každý mesiac zmluvu na dobu určitú - na nasledujúci mesiac, tak čo ti nie je jasné? Každý mesiac ti hrozí, že ti zmluvu nepredĺži, alebo zdvihne nájom. A jemu hrozí to isté - že mu z nejakého dôvodu nepodpíšeš zmluvu a odídeš. Výhoda či nevýhoda je absencia výpovednej doby, keďže trvanie nájmu podľa zmluvy je kratšie ako by bola výpovedná doba.
    Čo s tým - čo ste si navarili, to si aj zjedzte. Prenajímateľ koná iba podľa zmluvy, nerobí nič proti zmluve.
    kopretinka 07.07.15 09:08 odstránil(a) z Porady

    Môže mi majitel bytu bezdôvodne zvýšiť nájomné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.