Zavrieť

Porady

Jeden výdavkový - viac poklad. dokladov ?

Mám viac nákupov potravín napr. z BILLY )( sme jedálen, sro) , za mesiac mám aj 30 bločkov na každom sú suroviny - môžem to zaúčtovať na konci mesiaca jedným účtovným zápisom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    k názoru Consultix - "Dennodenne sa stretavam s nazorom, ze su suhrnne doklady v poriadku a niekolko ludi na Porade a inde uz argumentovalo "mne to na kontrole preslo. Napriek tomu som toho nazoru, ze Zakon o uctovnictve to nepovoluje..."

    Ja patrím medzi tých niekoľko ľudí, ktorí majú iný názor, ktorý však korešponduje okrem ustanovení zákona o účtovníctve i postupov účtovania i s výkladom FRSR:

    "Otázka č. 5 – Vyhotovovanie účtovných dokladov a účtovanie účtovných prípadov

    Musí byť každý jednotlivý účtovný prípad zaúčtovaný na základe účtovného dokladu v účtovných knihách samostatne, alebo sa môžu účtovné prípady zoskupovať, sumarizovať tak aby mohli byť zaúčtované v účtovných knihách jedným účtovným zápisom za určité časové obdobie?

    Odpoveď
    Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona. Účtovné zápisy sa môžu vykonávať aj na základe súhrnného účtovného záznamu/dokladu, ktorým sa zoskupujú jednotlivé účtovné záznamy, s cieľom poskytnúť súhrnnú informáciu o rovnorodých účtovných prípadoch (uskutočnených hospodárskych alebo účtovných operáciách), tak aby v účtovnej jednotke bolo možné preukázať mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia (§ 3 ods. 3 postupov účtovania jednoduchého účtovníctva)."

    citované zo: https://podpora.financnasprava.sk/74...ah-vyhotovenie
    Consultix Dakujem za reakciu, predmetny link som nepoznal. Samozrejme nechcem nikoho presviedcat, len to vnimam ako debatu a zdielanie si nazorov.
    V uvedenom dokumente sa v uvode pise:
    "Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom, aby účtovný prípad bol z dokladu identifikovateľný a zrozumiteľný a aby sa dal správne zaúčtovať."
    Mne sa zda, ze toto so suhrnnym dokladom nekoresponduje. Aj ked je mi jasne, ze sa to bezne robi a akceptuje. Vidim v tom principialny problem: Zakon nieco hovory a spravca dane to vysvetluje inak (benevolentnejsie). Ale co ak nabuduce (opat) zacnu vysvetlovat zakon po svojom, protichodne s jeho znenim.
    A este k tej otazke c5: Odpoved sa odvolava na Postupy JU, takze aka je situacia v PU?

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Dennodenne sa stretavam s nazorom, ze su suhrnne doklady v poriadku a niekolko ludi na Porade a inde uz argumentovalo "mne to na kontrole preslo".

    Napriek tomu som toho nazoru, ze Zakon o uctovnictve to nepovoluje:
    § 11 Účtovný zápis
    (2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
    Ak za kazdu cenu chce ucotvna jednotka uctovat suhrnne doklady, tak navrhujem to riesit formou vyuctovania zamestnanca/spolocnika, ktory ku koncu mesiaca predlozi nakupy, ktore hradil z vlastnyc prostriedkov a tie mu spolocnost preplati. Bezne je to akceptovatelne napriklad v pripade PHM.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Aj by si mohla, ale ako ti bude sediet sklad? Pocas mesiaca pri vydaji surovin pojdes do minusu?
    timejka200 ja nevediem sklad , ja to dávam na 501 do spotreby....tak to robím už druhý rok...

    Jeden výdavkový - viac poklad. dokladov ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.