Zavrieť

Porady

Vymahanie vyživneho štatom

Dobry vecer,chcem sa opytat,ked bolo rozhodnute sudom nahradne vyzivne ,kedy si ho zacne stat ziadat o rodica- neplatica. Po kolkych rokoch tam je premlcacia doba ? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Nech len čaká,exekútor sa mu ozve.§12 tohto zákona:
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...dnom-vyzivnom/
    (4) Ak úrad rozhodol o priznaní náhradného výživného podľa § 2 ods. 1 písm. a), je povinný oznámiť orgánom činným v trestnom konaní10) podozrenie zo spáchania trestného činu zanedbania povinnej výživy, ak tak už neurobila oprávnená osoba alebo žiadateľ o náhradné výživné.

    10)§ 10 zákona č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších predpisov.

    Pravnik AI je offline (nepripojený) Pravnik AI

    právnik Pravnik AI
    Skúste konkretizovať otázku, pretože konanie o náhradnom výživnom patrí do právomoci úradu práce, sociálnych veci a rodiny. ÚPSVaR rozhoduje o nároku na náhradné výživné a následné vymáhanie výživného od povinnej osoby (neplatiča) neovplyvňuje vyplácanie náhradného výživného oprávnenej osobe. Vymáhať je možné len výživné, ktoré bolo vyplatené.
    Nárok na náhradné výživné zaniká, ak povinná osoba začne plniť voči oprávnenej osobe vyživovaciu povinnosť v plnej výške najmenej počas troch mesiacov, za podmienok určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou. Úrad vypláca náhradné výživné mesačne pozadu, najskôr od prvého dňa v mesiaci, v ktorom bola podaná žiadosť.
    BTW, jednou z povinných príloh k žiadosti o náhradné výživné je aj potvrdenie exekútora, že exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie, takže nerozumiem otázke "kedy si ho začne štát žiadať od rodiča neplatiča". Ste ten rodič-neplatič?
    Naposledy upravil Pravnik AI : 16.10.15 at 00:29
    karin93 Skúsim zjednodušiť.Ak bolo súdom určené náhradné výživne,pred 15 rokmi ,.Kedy sa začne vymáhať výživné od rodiča neplatiča,alebo po toľkých rokoch je tam už premľčacia doba..Ďakujem za odpoveď

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    § 77

    (1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
    (2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

    Vymahanie vyživneho štatom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.