Zavrieť

Porady

Právo prechodu cez cudzí pozemok

Pekný deň. Rozdelením som získal pozemok, ku ktorému vedie asfaltová cesta, tá však vedie cez dva súkromné pozemky (to som podcenil). Touto cestou aj cez môj pozemok prechádzajú autá k ďalším domom na tejto slepej ulici. (Cesta nie je vedená na katastri, vybudoval ju už dávno podnik, čo má v správe susediaci potok. Oficiálne sú to záhrady.) Keď sa tieto domy stavali stačil súhlas, nebolo treba bremeno. Preto som si neuvedomil, že to bude prekážka na získanie stavebného povolenia, keď budem chcieť stavať ja. Pozemok je v územnom pláne obce určený na výstavu RD. Teraz, keď som sa informoval o možnosti stavby mi stavebný úrad oznámil, že musím mať k pozemku zabezpečený prístup, t.j. musím od sedov získať bremeno práva prechodu a prejazdu cez tú časť ich záhrad, kde je tá cesta. Bohužiaľ susedia nechcú o bremene ani počuť. Už rok sa mi nepodarilo s nimi ani pohnúť. Chcel som sa teda obrátiť na súd, aby rozhodol, ale čo som sa radil tak mi bolo povedané, že žiadať sa dá iba o právo prístupu k stavbe. Nakoľko môj pozemok je záhrada a nie je tam žiadna stavba, ani neoficiálna, ani drevená búda, takže to asi nepôjde. Tak teraz som z toho nešťastný. Ak viete, čo s tým poraďte. Ďakujem.
4 komentárov     zbaliť
arizona Kupit pozemok bez pristupovej cesty nie je ziadna vyhra. Vela takych pozemkov lezi ladom,su nepredajne...Zisti si na OU,ako to bude s planovanou vystavbou a cestami
Joozef Ďakujem, ale moc si mi neporadil.
sosak tvoj pozemok je na konci asfaltovej cesty? Nikto zo susedov neprechádza cez tvoj pozemok?
Joozef Cez môj pozemok prechádzajú dvaja ďalší susedia, ale tí stavali pred 10-timi rokmi a vtedy Stavebný úrad nevyžadoval bremeno. Na Stavebnom úrade mi povedali, že je rok 2015 a teraz to vyžadujú.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    NEviem, prečo by sa malo dať žiadať len právo prístupu ku stavbe. Je možné dať na súd návrh na zriadenie prechodu a prejazdu na akýkoľvek pozemok, nie len na stavbu. Aj právo prechodu k záhrade môžeš žiadať.

    Ale rátaj s tým, že súdnou cestou je to neisté (nemusia ti vyhovieť) a bude to trvať dlho (možno aj roky).
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Joozef Topiaci sa ja slamky chytá. Skúšal som to aj cez starostu, zvolal som stretnutie na obecnom úrade, nepomohlo. Tak mi ostal iba súd. Len mi prosím poraď na ktorý paragraf sa mám odvolať, lebo ja som našiel iba §151, písmeno o, bod 3, OZ, ktorý hovorí o prístupe k stavbe. Ďakujem.
    Chobot Nie je na to zákonný nárok. Nie je to ani právne vymáhateľné.

    Ide len o to, že ak to situácia vyžaduje a neprieči sa to dobrým mravom, tak súd ti môže priznať také právo a zaviazať odporcu povinnosťou strpieť tvoj prechod cez jeho pozemok. Samozrejme sa bude posudzovať skutočnosť, ako k tomu došlo, že žiadaš prístup. prečo si doteraz nemal prístup, ako si doteraz pristupoval. Je to individuálny proces. Návrh musíš spísať ty a riadne zdôvodniť, prečo žiadaš ten prístup. K tomu všetky dôkazy, napr. výpis z katastra, vytlačenú mapu z katastra, prípadne z Google maps.

    Ty vlastne musíš presvedčiť sudcu, že to potrebuješ a prečo ti to má priznať.

    Problém je, že ako píšeš, oficiálna cesta tam nie je. Len si navzájom prechádzate cez pozemky. Riziko, že ti to právo nepriznajú, existuje.

    Nie na každom pozemku, ktorý je určený na výstavbu domov sa dá stavať. Musia byť splnené nejaké podmienky, aby obec povolila výstavbu.
    Joozef Ešte raz ďakujem. Snáď súd rozhodne spravodlivo.
      zbaliť

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    Píšeš, že cesta vedie aj cez tvoj pozemok k dvom domom. Vlastníci tých dvoch domov by mohli žiadať zriadenie vecného bremena. Pravda, ich to možno netrápi, lebo cez cestu prechádzajú, ale veď prechádzajú aj cez tvoj pozemok, čo tak im to pripomenúť. Žiadať by ste mohli potom všetci traja.
    Mária27 Im to nechýba, lebo oni už nepotrebujú stavebné povolenie. Ale keby si pozemok ohradil a nepustil ich ... hned by im to chýbalo.
    Mimochodom, vecné bremeno sa dá aj vydržať.
    Joozef Tak ako píšeš. Im to vyhovuje tak ako to je a nechcú si robiť problémy so susedmi predo mnou. Keď to ohradím, urobím si za 5 minút nepriateľov, čo nedám dohromady za 20 rokov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prikladám ti rozhodnutie súdu o zriadení vecného bremena k odčlenenej parcele.
    Joozef Ďakujem. Tak podľa toho prípadu to úplne beznádejné nemám.
    Mária27 A nezabudni si požiadať o trovy konania

    Právo prechodu cez cudzí pozemok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.