Zavrieť

Porady

Elektronické podanie návrhu na vklad 2015, možnosti?

Zdravím, chcem podať návrh na vklad elektronicky, ako ale postupovať, keď som splnomocnený za kupujúceho, eID kartu mám, aj ZEP + čítačku, všetko nainštalované. Na stránke slovensko.sk sa však píše, že elektronicky podpísané kúpne zmluvy musia byť aj predávajúcimi, oni ale eID nemajú a sú so už starší ľudia, takže sa s tým obťažovať ani nechcú, je možnosť to dáko obísť? Samozrejme nemyslím notára a ani advokáta, pretože to, čo by som ušetril na kolku, by som zaplatil im.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Je to dosť špecifická otázka. Najlepšie bude, ak si zavoláš priamo na kataster - a práve na ten, kde to chceš podať, lebo ani katastre nie sú často jednotné (žiaľ). Ale na telefonické dotazy odpovedia bez problémov.
5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Pišta6 Trošku som si to preštudoval (a snáď som aj dobre pochopil a je to tak aj na slovensko.sk) a je, resp. najnovšie bola možnosť, že to podpíše notár svojím ZEP s časovým zámkom a predávajúci ani kupujúci nemusia mať ZEP, vravím si paráda, ale ako to už u nás chodí, jedno je v zákone a druhé akceptujú úrady, volal som teda notárovi, že je taká možnosť a či to robia, áno, robili to, ale už to nerobia, pretože kataster im to začal vracať na základe metodického usmernenia podľa ktorého už nestačí len ZEP notára, ale aj predávajúceho a kupujúceho, na našom katastri mi to potvrdili, ale že info k tomu podávať nemôžu, volal som teda aj na úrad, samozrejme ma vždy len presmerovali na niekoho, iného a takto som obtelefonoval asi 22 čísel, na prekvapenie, nič som nezistil. Nechápem ako mohla niekomu takáto stupidita napadnúť, veď na to je notár notárom, že sa on zaručuje, že overil identitu účastníkov konania, volal som teda aj na infolinku slovensko.sk, kde je pôvodná informácia tiež uvedená a tam mi povedali, že nemajú žiadne info o tom, že by sa to nedalo spraviť tak, ako je to v zákone a na ich stránke. Takže momentálne je jednoduchšie podať návrh na vklad fyzicky, ako elektronicky . Ešte ma ale napadla jedna finta, že ma predávajúci splnomocní na podpísanie kúpnopredajnej zmluvy, ktorú ja potom aj podpíšem svojím ZEP, len neviem, či je to zo zákona možné, aby som bol splnomocnený za obe strany a v podstate to podpísal jedným ZEP, poprípade by si kupujúci zaobstaral nový občiansky, čo aj plánuje a tým pádom by sa to mohlo podariť.
Mária27 také splnomocnenie nemôže byť pre rozpor v záujmoch zástupcu a zastúpeného

pozri http://www.supcourt.gov.sk/data/att/21195_subor.pdf
Pišta6 ďakujem pekne, ušetrila si mi čas, mám teda za to, že ak ma predávajúci splnomocní a kupujúci už bude iná osoba, budeme mať obaja ZEP, takto by to malo prejsť, poprípade aj predávajúci dosvedčí, že mu bola pri podpise vyplatená kúpna suma v plnej výške, ak to bude potrebné
LeonN1 U notara to musi fungovat pokial pise zmluvy do notarskej zapisnice, priamo v zapisnici ucastnici spolnomocnuju notara na elektornicke podanie ako aj na konanie vo vztahu ku katastru.
Pišta6 Bohužiaľ, podľa metodického usmernenia katastra to nie je možné, predávajúci, kupujúci aj notár musia mať ZEP, bordel proste... Napadlo mi ale, že keď ma predávajúci splnomocňuje a ja budem teda robiť elektronické podanie, musí byť jeho splnomocnenie overené ZEP notára a odoslané na kataster tiež elektronicky, alebo stačí len klasicky overené bez ZEP a doniesť spolu so zmluvami už len na kataster?
  zbaliť

alazan je offline (nepripojený) alazan

alazan
Oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad sa podá elektronicky na portáli https://www.katasterportal.sk/kapor/...VkladAction.do na to netreba ZEP, a následe zanesiete návrh na vklad + kúpno-predajné, alebo darovacie zmluvy na kataster. (matrikou overené podpisy na dokladoch) miesto 66 eur to bolo o 15 eur lacnejšie - teda za 51 eur. Treba si overiť, či medzi tým nestúpli/nestúpnu poplatky. Kolky sa dajú zakúpiť aj elektronické v budove katastra v automate, ak funguje.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Pišta6 To som aj podal, bohužiaľ u nás je zjavne elektronické podanie úmysel sťažiť to a odradiť od tejto myšlienky podávajúceho, ale k veci. Chcel som to vyskúšať, tak som sa teda do toho pustil, najprv som sa teda dostal na tú stránku, kde som najprv musel rozmýšľať, čo to odo mňa vlastne chcú, tak som to už dáko prelúskal, dostal som sa na bod, kde som mal zadať podiel, aký kupujem, nikde žiadna možnosť zaškrtnúť, že všetky v rovnakom množstve, aké ma vybraný podielnik a keďže tie podiely boli na asi 16ich LV, tak som musel podstúpiť hororové vypisovanie resp. kopírovanie čísel z každého LV aj na C stav, aj na E, reku dobre, už som skoro na konci, zvládol som to, teraz už len stlačím odoslať(po skúsenostiach z komentára vyššie som už nebol taký naivný a nečakal som, že sa to bude dať podpísať ZEP), vyhodí mi to snáď max 2 strany na podpísanie, ktoré aj tak musím zaniesť osobne do podateľne spolu so zmluvami. Dvojka tam teda bola, to som sa nemýlil, ale ked som pred ňou videl to číslo 9, tak ma skoro porazilo. A zase si vravím, na čo mám vytlačiť 92 strán, keď som to práve odoslal elektronicky? Odpoveď bola jasná, Slovensko. Našťastie mám tlačiareň s obojstrannou tlačou, takže to bolo už "len" 41 strán. Ušetril som teda 15€, stálo to za to? Nuž, ťažko povedať... Musím byť len optimista, že snáď niekomu napadne urobiť elektronické podanie naozaj elektronickým...
LeonN1 Zamyslany navrh na vkald nie je potrebne vytlacit .staci ak napises cislo oznamenia do navrhu na vklad ako prilohu (teda prilohy - zmluvy, kolky, oznamenie č. xyz) a oni si to uz vytiahnu sami.
Pišta6 Ale oznamenie o zamyslanom navrhu na vklad musi byt predsa tiez podpisane, teda ho musim vytlacit a este to aj pisu na stranke, vytlacit, podpisat a doniest. Odkial teda mas toto info? Je to niekde napisane? Ak by to tak bolo, tak len super, len sa mi to nezda...
  zbaliť

avv je offline (nepripojený) avv

avv
Nie je to možné.

Pri elektronickom podaní musia byť všetky prílohy návrhu na vklad (napr. kúpna zmluva, darovacia zmluva, geometrický plán, vyhlásenie správcu bytov a nebytových priestorov, dohoda o splnomocnení a pod.) vyhotovené v elektronickej podobe a podpísané kvalifikovanými elektronickými podpismi všetkých osôb, ktorých sa dané dokumenty týkajú.
Zdroj: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-...anie-na-katast
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
kn-alka ... to ani po piatich rokoch, odkedy sa na to pýtali? škodaaaa
avv Nie je to principiálne možné. Ani nikdy nebude. Ak by to umožnili, potom urobím kúpnu zmluvu na váš byt za 1€, podpíšem ju iba ja a podám na kataster, vás sa nebudem unúvať ani informovať.
kn-alka nepochopil/a si moju ironickú poznámku? 5 rokov stará téma
  zbaliť

Elektronické podanie návrhu na vklad 2015, možnosti?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.