Zavrieť

Porady

Platenie odvodov na Slovensku i v Rakúsku naraz

Ako opatrovateľka mám živnosť založenú v Rakúsku od 2010. Toho času som aj vedená ako nezamestnaná na úrade práce a poberám aj sociálne dávky. Napriek tomu, že činnosť opatrovateľky v Rakúsku som vykonávala len sem-tam, odvody do soc. a zdrav. poisťovni boli platené len na Slovensku. Daňová povinnosť mi v Rakúsku nevznikla, výplatu som dostávala do rúk a niekedy aj bez papiera. Častokrát som bola liečená v nemocnici, a prácu opatrovateľky v Rakúsku som bola neschopná vykonávať. Momentálne som dlhodobo vypísaná, a naďalej vedená na úrade práce, a štát platí za mňa všetky odvody. T.j. do rakúskej poisťovní neplatím odvody, tie sú platené štátom na Slovensku, resp. úradom práce. Na jar by som sa chcela presťahovať na stálo do Rakúska a tam vykonávať prac. činnosť už na riadnu prac. zmluvu, a už nie na rakúsku živnosť ako opatrovateľka. Chcela by som sa opýtať, že ako mám naďalej postupovať, aby som sa mohla vyhnúť prípadnými nepríjemnosťami, týkajúcich sa platenia odvodov na Slovensku a neplatenia odvodov v Rakúsku, a aby som mohla mať bez problémov uzavretú prac. zmluvu rakúskym zamestnávateľom. Za rady Vám vopred ďakujem.
veronikasad Máš aktívnu rakúsku živnosť (aj keď bez príjmu, resp. s nízkym príjmom) a na Slovensku si evidovaná na UP ako uchádzač o zamestnanie ?
AndiPém Áno, presne. Podľa teba je nejaké riešenie, aby som potom v Rakúsku nemala problémy pri uzatváraní prac. zmluvy?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Je nelegálne mať v jednom štáte EÚ živnosť a v druhom byť evidovaná ako nezamestnaná a poberať dávky. Ide minimálne o 2 trestné činy na Slovensku a 4 trestné činy v Rakúsku. Uvedomuješ si, k čomu sa tu priznávaš? Neverím, že ti niekto bude ochotnỷ radiť ako v tomto akýmkoľvek spôsobom pokračovať. Od 1.1.2016 si budú úrady v EÚ vymieňať údaje o príjmoch a odvodoch za rok 2015. Nájdi si čím skôr dobrého právnika. Lebo už si jednou nohou v base.

  Odvody môžeš vždy platiť iba v jednom členskom štáte EÚ. Nikdy nie v súbehu v dvoch. Rovnako nemôžeš mať rôzne prijímové statusy.

  Keď budeš bývať a pracovať v Rakúsku, budeš proste platiť dane a odvody tam.
  Naposledy upravil profesional : 30.12.15 at 21:11
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  AndiPém Ďakujem veľmi pekne za radu. Som si vedomá toho, že z toho budem mať nepríjemné následky a stres (veľmi som sa zľakla, keď si spomínal basu). Živnosť, ktorú mám od februára 2015 pozastavenú chcem zrušiť. Keď už budem mať uzatvorenú riadnu pracovnú zmluvu v Rakúsku to by som ihneď nahlásila na úrade práce na Slovensku a žiadala by som o okamžité vyradenie z evidencie nezamestnaných na Slovensku, a akonáhle budem bývať a pracovať v Rakúsku, budem platiť odvody len tam.
  avalik Ak je zivnost v AT pozastavena tak je to OK a mozes byt evidovana na UPSVaR.
  AndiPém Ďakujem ti za radu. Trošku som sa odľahčila.
    zbaliť

  Platenie odvodov na Slovensku i v Rakúsku naraz

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.