Zavrieť

Porady

Mozem odist s domu ked mam 19 rokov?

Dobry den chcem sa spitat mam 19 rokov a mamina zamna pobera sirocky dochodok mam nan pravo? A mam uz pravo odist s domu? Mama mi povedala ze pokial neukoncim skolu budem doma!! Ale mam priatela a som snim uz 5 rokov a je nam spolu super!!! Chcela by som ist byvat k nemu len mama ma vydiera tym ze ak odidem tak mi peniaze neda :-(
Naposledy upravil ajka153 : 24.01.16 at 21:59
4 komentárov     zbaliť
avalik a kedy by si mala ukoncit skolu?
ajka153 Uz v juny mam skusky... Ale doma sa to neda vydrzat :-(
buchač Dievča moje...mama Ťa nevydiera, mama Ťa chráni.

Každý puberťák je v tom presvedčení, že mu rodičia nerozumejú, nechápu, nepodporujú, šikanujú ho, nedá sa s nimi vydržať.

Otázka znie aj tak, že koľko má priateľ rokov...či študuje, či už pracuje, či býva vo vlastnom.

...atď.
bodliak A svet je gombyčka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak si s priatelom 5 rokov, tak 5 mesiacov to doma uz vydrzis ... potom, sa kludne odstahuj, zivit sa budes sama. Uzivaj si hotel mama kym sa da. Priatel, ak ta ma naozaj rad a zalezi mu na tebe, pocka.

    V podstate mozes odist z domu aj teraz, poziadat o vyplatu dochodku priamo tebe - len kym sa to v SP zrealizuje, ubehne par mesiacov.
    A myslis si, ze zo sirotskeho dochodku vyzijes? Priatel ti bude varit, prat, zehlit ... a financovat tvoje vydavky?

    Vacsina z nas v tvojom veku si myslela, ze doma sa to neda vydrzat. ... ale da
    ajka153 Dakujem za odpoved....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nakolko si dospela,mas narok v pripade odchodu si vybavit,aby si dostavala do ruk nielen sirotsky,ale aj vyzivne,pokym studujes.

    Ale,priklanam sa k nazoru ostatnych,aby si to nerobila.
    Vsetci sme asi v case dospievania mali obdobie,kedy sme mali pocit,ze nas rodicia nechapu,ze sa s nimi neda vydrzat,ze su staromodny a ze inde , by nam bolo bez nich lepsie....
    Az neskor,ked sme dospeli a mali svoje deti, sme pochopili,co vobec ti rodicia pre nas robili,ze nam chceli iba dobre,ze nas chceli pripravit na zivot,ze nas lubili.

    To,ako sa spravame k rodicom sa nam casto vrati od nasich deti.
    Skus sa zamysliet,ci aj ty nerobis chyby,ci sa snaziz byt matke oporou,ci sa snaziz pochopit aj ju,ci by si chcela,aby sa tvoje deti raz spravali k tebe takto.

    Poberas sirotsky,to znamena,ze otca uz nemas,ze mama to nema jednoduche,ze o to viac potrebuje pomoc. Nie je to iba o pomoci s domacimi pracami,je to aj o citovej podpore,aj o tom,ze zvladas skolu,ze mama je na teba hrda,ze sa moze na teba spolahnut.

    Priatelov,ci manzelov mozes mat v zivote viacero,ale mamu mas len jednu. Ta tu bude vzdy pre teba.
    V momentalnej situacii sa s nou snaz radsej porozpravat co ta trapi,co by si chcela zmenit,aby vas vztah fungoval.

    Priatel,ak ta ma rad tak to pochopi a pocka na teba. Nerob hluposti,ktore by si neskor mohla lutovat. Drzim palce!
    Naposledy upravil arizona : 25.01.16 at 07:07

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Z domu odísť môžeš, keďže si plnoletá... No plnoletý neznamená vždy samostatný. Vieš sa o seba postarať? Z čoho budeš žiť?
    K sirotskému dôchodku si môžeš pripočítať rodinné prídavky + 23 €. To sú peniaze, ktoré dáva na Teba mame štát. Ostatné financuje zrejme ona ... Máš predstavu, aké sú Tvoje mesačné výdavky? Bývanie, oblečenie, strava, škola, doprava, mobil, drogéria, šminky... Tak si to spočítaj, poďakuj sa mame za starostlivosť a môžeš ísť žiť...
    Aby si tie "štátne" dávky dostávala, musíš si to vybehať na úradoch. Máš vlastný účet? A dokážeš si popri štúdiu zarobiť brigádami alebo ako plánuješ pokryť svoju réžiu?

    Bolo by fajn, keby si sa v tejto etape života radšej sústredila na dokončenie štúdia... Všetko ostatné Ťa počká. Aj priateľ, ak naozaj stojí za to...
    Naposledy upravil Oliwa : 25.01.16 at 12:41
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Oliwa Dnes 10:22
    Aj priateľ, ak naozaj stojí za to...
    ========================
    Ale čo v prípade, ak priateľovi stojí ...???
    Oliwa No buchy, medzi nami, ak si niekto začne so 14 ročnou školáčkou, tak to je "výpovedná hodnota" sama o sebe...
    duves Vidiš, to ma nenapadlo prepočítať. No sila. Mam doma 17 ročnu babu a teda nema žiadne partnera. Priznam sa, ani potom ako otec netužim. A ak, privital by som normalneho chalana, čo sa vzdelava a športuje. Títo mladí si myslia, že im bude stale krasne ako v posteli.
    buchač Oliw

    Veď na to som narážal....
    Jarka 1 Nevieme vek priateľa, až to bude mať výpovednú hodnotu. On mohol mať napr. 15 -16 a ona 14, keď si začali. To by bolo predsa v poriadku, taká začínajúca mladá láska, či kamarátstvo. Možno už priateľ pracuje. Bez ohľadu na vek priateľa sa stotožňujem s odpoveďou od Oliwy.
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    Nuz ak mama vyuziva peniaze nato aby Ta vydierala, tak nerobi spravne. Chce Ti sice mozno dobre, ale velmi nevhodnym zufalym sposobom.
    Skus sa s nou porozpravat, ze vyuzivat sirotsky dochodok, aby Ta udrzala doma nie je spravne. Skus sa s nou prozpravat preco to robi. Nema obavu, ze ked odides, tak nedostudujes, nema obavu, ze ti ten tvoj frajer moze ublizit? Opytaj sa jej na to, opytaj sa preco tak kona a mozno to spolu vyriesite. Ked totiz odides, jednak to nebude ziadna malina a po druhe neviem, ci chces mat zly vztah s mamou, ktory sa potom bude este tazsie napravat. Ako pise avalik, vsetci sme boli kde si Ty a i Ty budes kde sme my a nad touto situaciou sa mozno budete s mamou usmievat. Pokial vsak nieco velmi vazne nepokasles. Takze este raz porozmyslaj

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    sirotský môžeš poberať na seba. ale tvoje finančné povedomie asi nie je ktovieaké. Si si istá, že z toho dôchodku vyžijete? že to je jediné, čo ti chýba ku šťastiu? Dokáže sa tvoj priateľ postarať o oboch? Vieš sa o seba postarať ty sama?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Skôr by si sa mala vrátiť. Do lavíc zakladnej školy a doučiť sa pravopis.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ajka153 Pardon pisem cez telefon je to na prd... Ale chcem pomoc a nie buzerovanie....
    misoft To nebolo buzerovanie, ale konštatovanie.... výhovorka na mobil neobstojí.... Y sa nachádza na čísle 9 a I sa nachádza na čísle 4. To je jedna vec. Druhá - máš 19 rokov a ako zisťujem - skoro žiadne právne povedomie /svet gombička) - ten sirotský si mohla už rok poberať na svoj účet!!!!! A matka by mala prd! Mohla si odísť pred rokom - veď predsa od 18-tich si bola plnoletá, zodpovedná sama za seba. Lenže si využívala tzv. mamahotel.....
    duves Neboj, s priatelom jej bude dobre do okamihu, ked zistia, že treba platiť účty
    Oliwa Dušan, možno by aj platili, keby bolo aké a keby bolo z čoho...

    Ajka, nedávam to sem ako fanynka tejto relácie, ale kvôli Tebe som tú epizódu vyhľadala na nete. Je to zrejme to posledné, čo by si v telke pozerala. Ale skús sa tentokrát prekonať a pozri si nie "svokru", ale osud jednej zaláskovanej 17-ky... Je to síce trošku extrémny prípad, ale...
    Tvoja mama možno len nechce, aby si dopadla podobne. Bez školy, bez vzdelania, bez strechy nad hlavou, bez peňazí...
    http://svokra.markiza.sk/aktualne/18...astarda-nechce
    PS: Je také príslovie: Múdry sa učí na chybách iných...
      zbaliť

    Mozem odist s domu ked mam 19 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.