Zavrieť

Porady

samozdanenie stavebných prác od 01.01.2016

Chcem sa spýtať ako to reálne bude vyzerať. Sme firma, čo prenajíma priestory,byty a tak daľej. Od firmy dostanem faktúru za stavebnú prácu na budove,ktorú prenajímame FO, so sumou 10000,- eur bez dane. Ja daň uplatním na výstupe, čiže 2000 eur a zároveň uplatním odpočet týchto 2000,- EUR. Výsledná DPH je vlastne nula.
Lenže pre moju firmu to predstavuje zmenšenie sumy dane na odpočet. Predtým som si z faktúr za stavebné práce odpočítavala daň. Teraz vlastne nemám čo odpočítať kvôli samozdaneniu a tým sa mi o dosť veľa zvýši daň na výstupe. Budovy treba udržiavať,prerábať a tak dalej, vdaka čomu sme mali dostatok dane na odpočet, kedže fakturujeme konečným prenájom s danou. Teraz namiesto 10000 euri, budem musieť platiť aj 15000 euri daň....Je moje uvažovanie správne? Pretože toto veľmi ovplyvní finančnú situáciu firmy. A ďalšia stránka, ten čo poskytuje stavebné práce vlastne nebude mať dan na výstupe ale bude mať veľa dani na odpočet (nákup materiálu a tak dalej), čiže jemu teoreticky bude vychádzať,že mu štáť bude vracať daň.........ako nechápem tomu.....Prosím vie sa k tomu niekto vyjadriť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    asi tomu nerozumiete spravne alebo ja som nepochopila Vas. V minulosti ste dostali fakturu na stavebne prace napr. 1000+200 (DPH), cize ste zaplatili 1200 EUR, v DP DPH ste si tych 200 EUR odpocitali od danovej povinnosti, sluzba vas stala 1000 EUR. Po novom dostanete fakturu 1000+0(DPH), ci zaplatite 1000 EUR, v DP DPH sice samozdanite 200,- ale zaroven si odpocitate 200 EUR, vysledok voci DU 0. Za sluzbu ste zaplatili opat len 1000 EUR. Takze ak zaplatite za prijate faktury menej dodavatelom, o to viac zaplatite FS na DPH, len sa to presunie, Vas to nebude stat viac...
    Naposledy upravil nika.sum : 03.02.16 at 09:42 Dôvod: doplnenie
    VieraDS Tak na túto stránku veci som pozabudla. Máte pravdu, v konečnom dôsledku by to teda nemalo zmeniť finančnú situáciu firmy. Ďakujem, niekedy sa človek zamyslí len na jednu stranu veci a nevidí druhú.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    odpočítavaš daň, ktorú si musela zaplatiť dodávateľovi - teraz dodávateľovi uhradíš o tých 20% menej. Finančnú situáciu firmy to ovplyvní, iba ak ste boli neplatiči (alebo mali dlhú splatnosť- ale to len na čas splatnosti teraz)- a práve o to v tom zákone išlo, aby dodávateľ nebol postihnutý 2x- aj nedostal úhradu a aj musel odviesť 20% DPH.
    VieraDS Tuto stránku veci som dajako nevidela. Ale troška to ovplyvní finančnú situáciu v krátkodobom časovom pásme. Nakoľko ako aj spomínate, niekedy sú dátumy splatnosti podstatne dlhšie vzhľadom na veľkosť sumy,dohody a tak dalej. Ďakujem za objasnenie.
    na-ta je to podobné ako prenesenie daň povinnosti §69 od. 12 písm. g pri tovare nad 5000 eur? odberateľ DPH na vstupe a aj na výstupe?

    samozdanenie stavebných prác od 01.01.2016

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.