Zavrieť

Porady

Neplatené voľno a čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa

Ahojte, chcela by som sa poradiť - som na rodičovskej dovolenke a muž je zamestnaný len na čiastočný úväzok pre svoj zdravotný stav. Predtým bol na úrade práce. Plánujeme, že by nastúpil na rodičovskú dovolenku a poberal by materské. Nárok má (spĺňa podmienku 270 dní v posl. 2 rokoch). Ja by som pracovala z domu na čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa ako u toho, z ktorého som na rodičovskej dovolenke. Otázka:
- môžem požiadať svojho pôvodného zamestnávateľa o neplatené voľno a popri tom vykonávať prácu na čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa?
- musím si popri tom platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ? Alebo stačí ak za mňa bude platiť nový zamestnávateľ odvody z čiastočného úväzku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Pozor, aby vzniko nárok na mateské, nestačí splniť len jednu podmienku - mať aspon 270dní nem.poistenia v období 2roky pred požiadaním o materské. Dalšou základnou podmienkou pri uplatnení nárok zo zamestnania je aj trvanie nem.poistenia alebo byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení zamestnania v čase požiadania o mateské. A ochranná lehota je pre chlapa max. 7dní po ukončení nem.poistenia (ak nem.poistenie trvalo aspon tolko dní, ak trvalo menej dní, tak tolko, kolko poistenie trvalo). tj. nárok v ochr. lehote by mu vznikol, ak by požiadal o materské do 7dní od ukončenia poistenia zamestnanca.
    Ak čerpáte rodič.dovolenku alebo neplatené volno u jedného zamestnávatela, môžete pri tom vykonávať prácu na čiastočný pracovný uväzok u druhého zamestnávatela, len vyhlásenie k dani treba podpísať len u jedného a ak by išlo o konkurenčné činnosti, potrebujete podla Zákonníka práce súhlas pôvodného zamestnávatela. Ak pôjde o prac.pomer, budete aj zdravotne, aj v soc.poistovni poistená z čiastočného uväzku a namusíte si platiť žiadne poistenie. Treba sa ale odhlásiť ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (ak ste si dala prihlášku po pôrode, ak ste chcela byť dôch.poistená štátom), lebo nemôžete byť súbežne dôch.poistená štátom a aj ako zamestnanec. V zdravotnej poisteni treba nahlásiť ukončenie poberania RP.
    Inak, myslím, že rodič.dovolenku v zamestnaní môžu čerpať obaja rodičia súbežne, tam myslím nie je problém, len poistenia treba doriešiť a poberanie rodič.príspevku/či materského.
    nela07 Ďakujem pekne za odpoveď. Muž je momentálne zamestnaný na čiastočný úväzok a z tohto úväzku pôjde na rodičovskú a vymením ho ja.

    Neplatené voľno a čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.