Zavrieť

Porady

Živnosť popri rodičovskej

Ahojte, môžete mi potvrdiť prosím informácie, ktoré som získala? Chystám sa vybrať si živnosť. Som však ešte na rodičovskej dovolenke. Potrebujem potvrdit fakty a odpoveď na pár otázok, na ktoré som ani po niekoľko dňovom googlení nenašla odpoveď.
1. Rodičovský príspevok mi zostáva
2. Do 8.ich dní sa treba prihlasiť na ZP pričom preddavky si môžem dať nulové
3. Vytvoriť samostatný účet - tu neviem či môže byť klasický alebo musí byť podnikateľský
4. Ísť na daňový úrad nahlásiť sa na dane z príjmu a tiež účet nahlásiť
5. Budem podnikať z domu - predaj cez internet - detské second hand oblečenie....tu neviem čo k tomu potrebujem...budem viesť jednoduché účtovníctvo cez program nejaký. Ale čo skladové zásoby. Musím to spisovať? Zvyšný tovar budem mat doma odložený. Je mi jasné aké údaje musím mať uvedené a tiež ochranu spotrebiteľa mám naštudovanú. No bojím sa toho účtovníctva. Príjem z toho nebude veľký max. Nejakých 200€ možno do mesiaca. Ale aj tak viem že živnoať musím mať.
6. Ako je to s daňovým? Do akeho prijmu sa odvadza dan. Alebo tam to neni urcene? Prepacte uz som citala tolko clankov ze mam z toho momentalne mis mas.
7. ZP si vyrata poistne z tohto prijmu.
8.odvody no soc.poistovni sa neplatia prvy rok. Alebo ja neplatim kym som na rodicaku? Mam choreho syna takze pravdepodobne budem do 6.rokov na RD.
8.ak sa platia tak v tom pripade ak budem mat prijem za predchadzajuci rok nad 5148€ v hrubom.
9.musim ist nahlasovat do SP otvorenie zivnosti ak som aj statom poistena osoba?
Ďakujem vám vopred za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    1. áno
    2. jednotné kontaktné miesto (živnostenský úrad) Vás nahlási, ale je dobré zájs a určit si nulové preddavky
    3. je vhodné kvôli evidencii mať samostatný účet na podnikania... niektoré banky požadujú otvorenie na ico, niektore na RD(tie sú lacnejšie), niektoré banka však rozdiel mezdi účtom na RČ a IČO nerozlišujú a sú celkom zdarma...
    4. jednotné kontaktné miesto vás nahlási, účet na ktorom budu zrhommaždované finančné prostriedky z podnik. činnosti treba nahlásiť na daňový úrad
    5. otázka na ktorú nie je jednoduchá a rýchla odpoved, aspoň v stručnostievidencia a rozhodnutie závisí od viacerých faktorov, ak budete mať len paušálne výdavky vediete evidenciu o prijmov a skladovú evidenciu (zásoby) , ak pri daňovej evidenice, prijmy, výdaje, záväzky, pohladávky, zásoby, majetku... program, či excel... je to na vas
    6.dan , rozdiel mezdi zdanitelnými príjmami a výdavkami, uplatníte nezdaniteľné čiastky, prípadne dańový bonus
    7. zdravotne poistenie vykonávajú ročné zúčtovanie zdravotných preddavkov a zasielajú výmer a výšku preddavkov na nasledovný rok
    8. áno, prvý rok neplatíte, druhý rok na základe dosiahnutých príjmov vznikne alebo nevznikne povinnosť, výška závisí od dosiahnutých výsledkov v podnikani
    9. nie
    Kabaka123 23.02.16 11:44 odstránil(a) z Porady

    Živnosť popri rodičovskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.