Zavrieť

Porady

Musi vzdy kolizny opatrovnik zastupovat maloletych v dedicskom konani po zomrelom rodicovi?

Umrel mi nedavno manzel a na setreni pred dedicskym konanim mi notar povedal, ze deti musi v konani zastupovat kolizny opatrovnik, kedze su malolete a islo by o konflikt zaujmov rodica (mna) a dietata. Navrhla som teda babku - matku mojho manzela, najskor suhlasil, potom povedal, ze to zakon nepripusta, ze kolizneho opatrovnika im musi pridelit UPSVaR, takze vlastne stat.Pre mna je takato skusenost neopakovatelna a nova, takze neviem, ci je to naozaj tak alebo nie. Prosim, viete mi poradit, ci to naozaj zakon v kazdom takomto pripade vyzaduje? Ja skratka nechapem, preco na dedicskom konani v tychto pripadoch musi byt cudzi clovek, ktory zastupuje prava mojich deti vraj lepsie ako ich babka? A moze UPSVaR ustanovit za kolizneho opatrovnika babku? Pripadne niekoho ineho, kto ich pozna a nemusi to byt nikto z rodiny, nikto, kto by mohol dedit, tak aby sa zakonu ucinilo zadost a zastupoval ich nezavisly clovek, ale nie niekto uplne cudzi? Ake ma potom prosim kolizny opatrovnik prava a povinnosti v suvislosti s dedicskym konanim? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Babka je tiež rodinný príslušník a mohlo by dôjsť k konfliktu záujmov, preto ten kolízny pracovník.


    Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi, zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len kolízny opatrovník).

    Podobná otázka a vysvetlenie v linku
    http://www.vop.gov.sk/dedicstvo-opatrovnik

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    arizona, Mária27, Katy a R, misoft, branislavp
    Nevhodné (1)
    4
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lianett Takze to bude kto? Socialny pracovnik? Ake ma prava a povinnosti potom takyto opatrovnik sudom urceny, a je pritomny na konani? Moze napr.
    odmietnut dedicstvo? Kde je zarucene, ze naozaj bude konat v sulade so zaujmami deti. Dedicstvo bude rozdelene notarom, podla zakona, nebola spisana ziadna posledna vola. Statni zamestnanci vo mne nevzbudzuju vobec doveru,
    lianett Doteraz mi veru štátni zamestnanci nedávali erudované odpovede a keby som písomne nevzniesla námietku na ústredí SP, tak ma kľudne ukrátia o nárok, vyplývajúci zo zákona.....Kolízny pracovník - štátny zamestnanec /rozumej po protekcii dosadený zamestnanec samosprávou/ bude asi najlepšie hájiť záujmy na dedičskom konaní....Taký iste nemá konflikt záujmov. Ale babka má celkom iste konflikt. Alebo ktokoľvek z rodiny....
    Mária27 Ak by dedičstvo odmietli, pripadlo by tebe
    lianett Ďakujem Mária za vysvetlenie, takže ho môžu odmietnuť, ak napr. manžel zanechal dlhy, o ktorých možno ani netušíme, ktoré presahujú jeho majetok...a je to v ich najlepšom záujme /detí/....A potom by dedičstvo pripadlo mne a možno by som ho už ja potom odmietnuť nemohla. .....fakt neviem ako to je a preto sa tu pýtam.

    Ale to hovorím teraz v čisto teoretickej rovine, zatiaľ sa žiadni dlžníci o svoje pohľadávky do dedičského konania neprihlásili....Otázka stále znie, môžu alebo nesmú za žiadnych okolností odmietnuť dedičstvo kolízni opatrovníci, ktorí zastupujú deti?....Aké majú teda práva a povinnosti v dedičskom konaní kolízni opatrovníci?
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Kolízneho opatrovníka ustanoví súd. Ide o jednorazové zastupovanie. Najčastejšie sa obráti na UPSVaR - je to pre neho najjednoduchšie, nemusí prešetrovať žiadne iné vzťahy. Ak by sa ti nezdalo konanie kolízneho zástupcu, môžeš podať sťažnosť a žiadať ho nahradiť.
    Zákon o rodine v § 31 ods. 4 - zastupovanie kolíznym opatrovníkom - odkazuje na § 60 a 61, v ktorých je:
    - :Súd môže podľa odseku 1 ustanoviť za opatrovníka aj obec.
    § 61
    (1) Opatrovník je povinný vykonávať svoju funkciu v záujme maloletého dieťaťa.
    (2) Súd vymedzí rozsah práv a povinností opatrovníka tak, aby bol splnený účel, na ktorý bol opatrovník ustanovený, a aby boli dostatočne chránené záujmy maloletého dieťaťa.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...05/36/20160101

    aenri je offline (nepripojený) aenri

    aenri
    Mozes podat odvolanie proti uzneseniu ktorym ho ustanovil napriklad. Zvycajne sa ustanovuje niekto z rodiny, blizkych a podobne. Pri maloletych ale vacsinou UPSVaR.
    Opatrovnik moze odmietnut dedicstvo, ale tento ukon musi schvalit porucensky sud. Takisto moze uzavriet dohodu o vyporiadani dedicstva, co tiez ale schvaluje porucensky sud.
    lianett Ďakujem za odpovede, deťom už bol ustanovený kolízny opatrovník súdom a súd určil, že to bude ÚPSVaR. Nevieme, kto konkrétne to bude. Notár ale ešte ani po viac ako 4 mesiacoch nestanovil termín dedičského konania. Prišlo mi poštou akurát oznámenie o ustanovení kolízneho opatrovníka, ktorý bude deti zastupovať v dedičskom konaní. Rada by som už túto vec mala za sebou, ale termín zatiaľ stále nie je, je potrebné ísť za notárom osobne? Alebo mám čakať? Zdá sa mi to dlho, zvlášť, keď som všetky doklady už doložila.

    Musi vzdy kolizny opatrovnik zastupovat maloletych v dedicskom konani po zomrelom rodicovi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.