Zavrieť

Porady

Nespravne odmerana velkost obrucky dodavatelom - zamietnuta reklamacia

Dobry den! Tento rok sme si na svadobnom veltrhu objednali u zlatnika obrucky. Islo o overeneho zlatnika s dobrymi recenziami, s 3-ma kamennymi predajnami. Pani v predajnom stanku nam merala velkost obruckok, dokonca 2x, ale dostlo z jej strany k omylu, kedze nam povedala velkost panskej obrucky o 3 cisla vacsiu. Dodavatel nam zamietol reklamaciu, kedze v objednavke mame uvedenu nespravnu velkost obrucky, ktoru nam sami namerali. Uviedol dovod, ze mame sami vediet, aka je spravna velkost, ze sme si to mali prekontrolovat. Podotykam, ze sme si u nich 2x merali velkost obrucok obaja. Mam pravo pozadovat o vyrobenie novej obrucky (kedze zmensenie by bolo znehodnotenie, lebo bola vyrobena z 1 celkoveho kusu trubky), prip. aspon o zmensenie zdarma?

Dakujem za vsetky rady.
3 komentárov     zbaliť
sosak A o akú trubku ide?
Monika Plevková :-D No malo by ist o zlatu :-D :-D Tak som to ja svojim netechnickym myslenim pochopila. Ale teraz som tu za trubku ja :-D Keby som vedela, ze budem mat s obruckami take problemy, tak sa na ne zvysoka kaslem :-D
misoft Nič si z toho nerob (trubka) - zlatníci pri tvorbe (výrobe) prsteňov používajú buď odlievanie zlomkového zlata, alebo polotovar - zlaté trubičky rôznych vnútorných priemerov s rôznou hrúbkou steny.
Zlatník pri objednávke prsteňa musí odmerať priemer prsteníka, pričom musí brať ohľad i na tvar prsta (kĺby na prstoch) - na to používa zlatnícku mierku - sada krúžkov rôzneho vnútorného priemeru, na ktorých je uvedená veľkosť v číslach/ priemer.
Dobrý a renomovalý zlatník by so zmenšením prsteňa nemal mať problém - vyreže kus z obrúčky, nahriatím vytvaruje do požadovanéhu priemeru a konce zataví, resp. zaleje trochou zlata z odrezaného kusu. Pokiaľ to vie urobiť, ani nezbadáš, kde to bolo upravované. Samozrejme - zlato, čo zostane, vykúpi ako zlomkové zlato (teda o niečo nižšia cena, ako je cena jemu dodávaného zlata).
Pokiaľ teda nesprávne bolo zamerané, je to tovar, ako každý iný a taktiež i na zlatníkov platí reklamačný poriadok a Zákon o ochrane spotrebiteľa. Inak sa vystavuje postihu, pokiaľ sa o to bude zaoberať SOI (mimochodom - už má posílené právomoci a môže udeľovať dosť vysoké pokuty).

P.S. Pokiaľ by niekto spochybňoval moje tvrdenie - mám syna vyučeného zlatníka (i keď nepracuje v tomto obore).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Podla mna, mal dodavatel uznat svoju chybu a zriadit napravu na vlastne trovy.

    Vacsina ludi kupujucich prsten nepozna svoju velkost,ani si ju nema doma ako zmerat,nakolko "meracom" na cislo prsta disponuju iba zlatnictva, bezne ich nikto nema doma...
    Takze je na predajcovi,aby odmeral spravne,ked berie objednavku. Ak urobi chybu zapisom aj do objednavky,tak je to jednoznacne jeho chyba.

    To je ako keby krajcirka usila saty o 3 cisla vacsie a branila sa tzm, ze zakaznik ma poznat svoje miery!
    Ja by som trvala na vyrobe novych obrucok,alebo na vrateni zalohy /ak ste nejaku platili/. Keby sa velkost zmenila napr. o 1 cislo, este by sa dalo polemizovat o tom, ze zakaznik behom par dni pribral nejake tie kilecka.Ale tri cisla, to uz je jasny omyl

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Náklady na zmenšenie obrúčky sú tak zanedbateľné, že sa ti neoplatí to riešiť. Zmenšením sa obvykle obrúčka neznehodnotí. Neviem ako si na prišla, že sa znehodnotí. Zlatník je od toho zlatníkom, aby to zmenšil bez znehodnotenia.
    Monika Plevková Dakujem za odpoved. Ked sme kupovali obrucky, uviedol nam to samotny zlatnik, sice nie pri zmensovani, ale pri zvacsovani. Obrucky sme si kupovali prave preto, ze nam tvrdil, ze jeho obrucky nie su robene z platku zlata, ale ze vraj ma podla velkosti prstena nejaku trublu, na ktorej pracuje a nie je nikde vidiet spoje. Ak by sa takato obrucka zvacsovala, nie je potrebne ju rezat, ale sa iba roztiahne na nejakom specialnom pristroji. Takze bud ma pan zlatnik oklamal a ja som blba (co je tiez mozne). Okrem toho mame cez celu obrucku gravirovanie, a ak sa nam zmensi obrucka, gravir vo vnutri nebude celistvy. Okrem toho tie prstene maju uz teraz o 0,8 gr menej ako sme si zaplatili, ked sa zmensi este o 3 cisla, to bude takmer 1 gr.
    Príspevok zbalený
    spam

    Nespravne odmerana velkost obrucky dodavatelom - zamietnuta reklamacia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.