Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM po rozvode manželstva

Dobrý deň,

rada by som poprosila o radu či informácie. Vo februári sme sa s manželom rozviedli a rozvod nadobudol aj právoplatnoť. Momentálne si chceme rozdeliť majetok zo spoločného domu, ktorý sme postavili som odišla ja nakoľko nepripadalo do úvahy aby som ho vyplatila. Na cene nehnuteľnosti sme sa dohodli vyplatí mi cca 30 000 € ale ako je to s hnuteľným majetkom, zariadenie sme kupovali spoločne alebo nám moji rodičia dali peniaze a kúpili sme elektroniku, kuchyňu, zaplatili sme schodisko.... No a môj bývalý manžel tvrdí že hnutelné veci staršie ako 7 rokov sú už staré a nespadajú do delenia ???? Takže osobné veci si môžem odniesť a nič viac?????? Neviem ale mne sa to nezdá.....
ivka70 Ak podla neho nespadaju do delenia, povedz mu teda, ze si ich vsetky nechas/odnesies
Janka.117 áno moja prvá reakcia bola že si ich teda zoberiem keď sú tie veci také staré...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    A kam by patrili, ak nie do delenia? Čo by mali byť neoddeliteľnou súčasťou nehnuteľnosti?
    Ak máte niečo kúpené za peniaze tvojich rodičov, patrí to síce do BSM, ale máš o tú hodnotu viac - to si najskôr odrátaš a zvyšok sa delí hodnotou približne napoly. Urobiť to treba do troch rokov, lebo potom si hnuteľné veci nechá ako vlastník.

    Pozri § 149 a § 150 občianskeho zákonníka - to je o delení spoločného majetku manželov po rozvode.

    § 150
    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

    § 149
    (4)
    Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    všetko čo ste nadobudli počas manželstva spadá pod BSM bez ohľadu na čas nadobudnutia, ak sa nemýlim

    Vysporiadanie BSM po rozvode manželstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.