Zavrieť

Porady

zas ta MATERSKA

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
poradite mi s konkretnym pripadom?

Som v 14.tyzdni. Predpokladany termin porodu: 24.12.2006 (Dzinglbells,dzingbells ..), moj momentalny hruby prijem z TPP je 15.500+9.000 odmeny. Som zamestnana uz par rockov, 270 dni teda splnam. Zamestnavatel mi chce zmenit na 15.500 z TPP + 9.000 na DoVP. Kedze sa to teraz kazdu chvilu meni, neviem, je to v pohode? + oplati sa mi platit este dobrovolne nemocenske poistenie, aby mi to zvysilo matersku? Ak ano v akej vyske minimalne? Ci aj tam musim splnat 270dni? Tehotenstvo je zatial ok a ak bude aj nadalej chcela by som pracovat, kym sa bude dat. Vobec nerobim personalne veci, velmi sa do toho nevyznam, ak mi poradite, budem vyberat meno pre babato z Vasich "nick-ov" ...to uz som asi aj ja nakazena z tych predvolebnych slubov. Dakujem este raz za vase info.
Usporiadat
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

ajobs
To kvila: za 14 dní DNP (3.7.2006 do 16.7.2006) zaplatíš 515 Sk, potom počas MD nebudeš platiť nič, ale obdobie sa ti bude počítať do obdobia nemocenského poistenia - neskôr uvidíš, na čo to bude dobré.
Inak (ak by si išla na PN a neurobila, čo ti radím) by si dostala materské len cca 3200 Sk, od dátumu narodenia dieťaťa 4230 Sk.
Takže neváhaj.
To Kvila: určite urob, ako Ti radí Ajobs, mám s tým vlastnú skúsenosť, materské bolo vyplácané z maxima a za tú chvíľu papierovania sa to predsa vyplatí. Želám veľa šťastia a radosti.
0 0
kvila kvila

kvila je offline (nepripojený) kvila

petovsan
To Kvila: určite urob, ako Ti radí Ajobs, mám s tým vlastnú skúsenosť, materské bolo vyplácané z maxima a za tú chvíľu papierovania sa to predsa vyplatí. Želám veľa šťastia a radosti.
Vďaka, ste všetci strašne milí, nech Vás Pán Boh živí dlhé roky .
0 0
mamo mamo

mamo je offline (nepripojený) mamo

Od 1.8.06 po novele zákona o SP sa dá teda zvýšiť materské jedine ako píše ajobs v príspevku č.2.
Sestra má takýto prípad:
Teraz je v 6-stom týždni tehotenstva, to znamená že 270 dní pripoistenia nestihne. Má dobré zamestnanie s hr. mzdou 18.000,- a to 5 minút od domu. Ak by dala výpoveď je pravdepodobné že by ju naspäť nevzali.
Je možné sa zamestnať tesne pred nástupom na MD u iného zamestnávateľa so mzdou napr. 26.000,- Sk ? Ako by sa v tomto prípade počítalo materské ?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
mamo mamo

mamo je offline (nepripojený) mamo

mamo
Od 1.8.06 po novele zákona o SP sa dá teda zvýšiť materské jedine ako píše ajobs v príspevku č.2.
Sestra má takýto prípad:
Teraz je v 6-stom týždni tehotenstva, to znamená že 270 dní pripoistenia nestihne. Má dobré zamestnanie s hr. mzdou 18.000,- a to 5 minút od domu. Ak by dala výpoveď je pravdepodobné že by ju naspäť nevzali.
Je možné sa zamestnať tesne pred nástupom na MD u iného zamestnávateľa so mzdou napr. 26.000,- Sk ? Ako by sa v tomto prípade počítalo materské ?
Ďakujem za odpoveď.
Posúvam, nikto sa nevyjadrí ?
Marian
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

ajobs
RO pre výpočet materského aj nemocenského je vždy rovnaký, však obe tieto dávky sú dávky nemocenského poistenia. Ak si dobre prečítaš znenie § 54, tak zistíš, že v zásade rozhodujúce obdobie je väčšinou minulý rok, ale § 54, ods.2 pripúšťa aj iné stanovenie RO. To je práve ten bod 3. z môjho príspevku, ktorým môžeš získať vyššie materské.
Ja sa chystam otehotnieť (možno už aj som ) a tiež budem mať tento problem,
mame tu velmi nizke zaklady, aj VZ, takže ak nastupim na matersku niekedy vo februari 2007, tak RO bude tento rok2006, bez ohladu na to, že by som mala v 2007 napr. neplatené volno.
Zvýšiť VZ pre výpočet materskeho môžem tak, že napr. k 31.12.2006 dam vypoved a od 01.01.2007 nastúpim inému zamestnávatelovi, kde budem mať vyšší VZ, takže materské sa mi bude rátať za rok 2007?
nie je to nápadné, že 2 mesiace pred pôrodom ma niekto zamestná??
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sonka1
Ja sa chystam otehotnieť (možno už aj som ) a tiež budem mať tento problem,
mame tu velmi nizke zaklady, aj VZ, takže ak nastupim na matersku niekedy vo februari 2007, tak RO bude tento rok2006, bez ohladu na to, že by som mala v 2007 napr. neplatené volno.
Zvýšiť VZ pre výpočet materskeho môžem tak, že napr. k 31.12.2006 dam vypoved a od 01.01.2007 nastúpim inému zamestnávatelovi, kde budem mať vyšší VZ, takže materské sa mi bude rátať za rok 2007?
nie je to nápadné, že 2 mesiace pred pôrodom ma niekto zamestná??
Či je to nápadné, určite je, ale to by ma vôbec netrápilo, zákon predsa neporušuješ. :p
Keď ukončíš pracovný pomer tak nový môžeš uzatvoriť aj s tým istým zamestnávateľom, nemusíš ísť k inému. Predpokladám, že podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch spĺňaš.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

jankasm
Či je to nápadné, určite je, ale to by ma vôbec netrápilo, zákon predsa neporušuješ. :p
Keď ukončíš pracovný pomer tak nový môžeš uzatvoriť aj s tým istým zamestnávateľom, nemusíš ísť k inému. Predpokladám, že podmienku poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch spĺňaš.
Ano, pracujem nepretržite (cválabohu) od kedy som vyšla zo školy, okrem jednej materskej tak asi 1,5roka, ale to bolo pred 10 rokmi)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sonka1
Ano, pracujem nepretržite (cválabohu) od kedy som vyšla zo školy, okrem jednej materskej tak asi 1,5roka, ale to bolo pred 10 rokmi)
Takže ti stačí pred nástupom na MD ukončiť PP, uzatvoriť nový PP, môže byť s tým istým zamestnávateľom (ale tam musí byť aspoň deň prerušenie), alebo hneď v druhý deň s novým zamestnávateľom. VZ pre výpočet MD potom bude z nového pracovného pomeru.
0 0
sonka1 sonka1

sonka1 je offline (nepripojený) sonka1

jankasm
Takže ti stačí pred nástupom na MD ukončiť PP, uzatvoriť nový PP, môže byť s tým istým zamestnávateľom (ale tam musí byť aspoň deň prerušenie), alebo hneď v druhý deň s novým zamestnávateľom. VZ pre výpočet MD potom bude z nového pracovného pomeru.
Dakujem za potvrdenie, to je super,.........dúfam, že to nezmenia dovtedy .
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

sonka1
Dakujem za potvrdenie, to je super,.........dúfam, že to nezmenia dovtedy .
Zmenili to teraz 1.8.2006, takže dúfam, že tak čoskoro nová zmena nebude. Veľa šťastia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm
Zmenili to teraz 1.8.2006, takže dúfam, že tak čoskoro nová zmena nebude. Veľa šťastia.
Určite ten zákon do začiatku roka 2007 nezmenia - vieme, čo obnáša legislatívny proces. A ten max. VZ musíš mať 25.911 Sk na mesiac. Úplne ideálne by bolo, keby ti to vyšlo na február 2007 - myslím ten začiatok nového PP a maximalizácia VZ.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať