Zavrieť

Porady

Môže ma zamestnávateľ nútiť čerpať prestávku v práci pri pracovnej smene do 6 hodín?

V práci máme pružný pracovný čas s povinnou pracovnou dobou od 9.00 do 14.00, t.j. 5 hodín.

Viem, že podľa ZP pri pracovnej smene kratšej ako 6 hodín nemám nárok na polhodinovú prestávku (t.j. zamestnávateľ mi ju môže, ale nemusí poskytnúť), ale môže ma zamestnávateľ NÚTIŤ čerpať si ju resp. automaticky ju odrátať, aj keď naozaj celých 5 alebo 6 hodín pracujem?

Ak máme teda v internej smernici uvedené, že 1/2-hodinovú obedňajšiu prestávku môžeme čerpať v rozpätí od 11.00 do 13.00, znamená to automaticky, že si ju MUSÍM čerpať bez ohľadu na dĺžku pracovnejsmeny v ten deň, a teda sa mi automaticky odráta, ak som v práci napr. od 9.00 do 14.00?

A ak by som bola v práci od 6.00 do 11.00 (od 11.00 si zoberiem súkromnú priepustku), tak ho čerpať nemusím a ani sa mi neodráta?

Alebo inými slovami - ak som v práci v čase stanovenom na čerpanie obeda (11.00 - 13.00), tak sa mi 1/2 hodina automaticky odráta bez ohľadu na dĺžku pracovnej smeny v ten deň?

Napr. konkrétne - ak by som z určitých dôvodov (pokrytých súkromnou priepustkou) bola v práci akurát od 11.00 do 13.00, tak sa mi z tých 2 odpracovaných hodín 1/2 hodina odráta, lebo v tom čase si musím čerpať prestávku???



Ďakujem za odpovede a ešte prosba - uveďte mi, prosím, aj "paragrafy", na základe ktorých zamestnávateľ môže prinútiť zamestnanca čerpať prestávku aj pri pracovnej smene kratšej ako 6 hodín.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, znamena to, ze v danom case ju musis cerpat, aj keby si celkovo v praci bol menej ako 6 hodin.
    Ziaden konkretny paragraf ti to tak ako si predstavujes, nedefinuje.
    Zamestnavatel moze definovat prestavku v praci aj pri 4 ci 2 hodinovom pracovnom case.
    Zamestnavatel je zodpovedny za definovanie prestavky a aj za dodrziavanie tohto zakonneho casu prestavky. Takze ma pravo vyzadovat tvoje cerpanie prestavky v danom case / a odpocitavat ju z pracovnej doby/. Co realne v case prestavky robis, to uz je tvoj probkem, ak oracujes, pracujes bez naroku na zapocitanie toho casu do odpracovaneho casu.

    Môže ma zamestnávateľ nútiť čerpať prestávku v práci pri pracovnej smene do 6 hodín?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.