Zavrieť

Porady

Nedoplatok za rok 2005 - vymáhanie

Ahojte, mám takýto problém. Jeden z nájomníkov má nedoplatok za rok 2005 cca 4500,- Sk. V polovici roka 2005 byt predal a súčasný majiteľ má za rok 2005 preplatok cca 9000,- Sk. Neviem ako mali tieto veci vysporiadane v kupno-predajnej zmluve. Predosly majitel zomrel. Chcem sa opytat ako mam postupovat.
1. Mam vratit sucasnemu majitelovi 9000,- Sk, zistit dedica predosleho majitela a pozadovat uhradenie nedoplatku 4500,- Sk od neho?
2. Mam ponizit preplatok sucasneho majitela, vratit mu len 4500-, Sk a predosleho majitela nechat tak?

Poradte mi prosim. Vdaka. Marek.
Usporiadat
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Postupoval by som podľa bodu 1. Nový majiteľ nezodpovedá za dlhy svojho predchodcu. Ak sa aj náhodou dohodli inak, teraz sa nový majiteľ ak tak k tomu neprizná.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predpokladám, že mu nedoplatok vznikol za kúrenie. Máte v dome merače? Treba si uvedomiť, že zálohy za kúrenie sa rozpočítavajú na celý rok, aj keď sa celý rok nekúrilo. Čiže prechádzajúci majiteľ mal smolu, že byt predal v prvej polovici roka. Ale ak je nedoplatok na iných položkách postup by bol u žijúceho iný. Skús ešte špecifikovať aj toto.
0 0
docktor docktor

docktor je offline (nepripojený) docktor

Bytove merace na kurenie nemame. Ale vyzera to tak , ze to budem musiet vymahat od predosleho vlastnika (teda od jeho dedica).
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Vyúčtovanie malo byť spravené tak, že si každý platil svoju časť nákladov, ktoré pripadli na jeho čas bývania v byte. Čiže nový vlastník bytu nemôže zodpovedať za dlh predošlého vlastníka. Ak pôvodný vlastník zomrel, musel prejsť jeho byt na dediča. Ak ale stihol byt predať ešte za života, tak neviem, či s týmto dlhom možno otravovať dediča. To by som asi prekonzultoval s právnikom.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
neviem, ale dedič dedí aj dlhy zomrelého, aj som to čítala v zákone, ale v ktorom, teraz mi nenapadá

už to mám je to občianský zákonník § 470
Naposledy upravil Barbara : 19.06.06 at 09:18
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ale vyúčtovanie mohlo byť už po dedičskom konaní, tak to treba predložiť na dozornej rade, resp. zhromaždení a potom ako sa dohodnete.
0 0
docktor docktor

docktor je offline (nepripojený) docktor

Ďakujem za rady. Pokúsim sa pridať našu požiadavku na splatenie dlhu do dedičského konania, ak ešte nie je ukončené. Chcem sa ešte opýtať, ako je možné vymáhať dlh od bývalého vlastníka bytu. Spomínalo sa tu vo viacerých príspevkoch, že to nie je možné cez dražobnú spoločnosť. Jediná cesta je cez súd ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prečo by to nemalo byť možné cez dražobnú? Je to dlh voči členom SVB. Teda aj s náležitou penalizáciou. Tá plynie zo zmluvy o spoločenstve. Len sa obráť na dražobnú a uvidíš ako sa ti vyjadria. Záleží aj na výške dlhu.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mne to odmietli, že nie je už majiteľom bytu
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

docktor
Ďakujem za rady. Pokúsim sa pridať našu požiadavku na splatenie dlhu do dedičského konania, ak ešte nie je ukončené. Chcem sa ešte opýtať, ako je možné vymáhať dlh od bývalého vlastníka bytu. Spomínalo sa tu vo viacerých príspevkoch, že to nie je možné cez dražobnú spoločnosť. Jediná cesta je cez súd ?
Ako je možné, že predal byt keď mal dlh voči SVB? Veď na katastri predsa pýtajú potvrdenie o tom, že predávajúci, ktorý dáva pokyn na zavkladovanie musí predložiť potvrdenie o tom, že dlh nemá.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

A kto dal pri predaji potvrdenie, že nemá dlh voči spoločenstvu? Bez toho mu zavkladovanie katastrálny úrad neurobí.
0 0
flodur flodur

flodur je offline (nepripojený) flodur

Elena Navrátilová
A kto dal pri predaji potvrdenie, že nemá dlh voči spoločenstvu? Bez toho mu zavkladovanie katastrálny úrad neurobí.
Máš to určite overené, že to tak aj funguje ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prečo? Samozrejme.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Elena Navrátilová
Prečo? Samozrejme.
Že by sa kataster staral pri predaji, alebo kúpe bytu o dlh voči správcovi bytov o tom nič neviem. Kupovai sme byt, previedli ho na základe zmluvy a iné ich nezaujímalo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kedy to bolo? Teraz Ti neurobia zavkladovanie bez potvrdenia o tom, že nemáš dlh za služby, nakoľko predajom bytu by si už SVB nemalo ako vymôcť nezaplatené poplatky. Nový majiteľ neplatí za dlh vzniknutý za bývalého majiteľa. Už minulý rok tí čo predávali byt si chodili po potvrdenia. Zákony sa menia.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
V r.2005 v auguste.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Elena Navrátilová
Kedy to bolo? Teraz Ti neurobia zavkladovanie bez potvrdenia o tom, že nemáš dlh za služby, nakoľko predajom bytu by si už SVB nemalo ako vymôcť nezaplatené poplatky. Nový majiteľ neplatí za dlh vzniknutý za bývalého majiteľa. Už minulý rok tí čo predávali byt si chodili po potvrdenia. Zákony sa menia.

Presne tak, my sme predávali byt v roku 2001 a z Bytového podniku sme museli mať potvrdenie, že nemáme dlh.
Takže podľa mňa SVB malo vydať potvrdenie, že nemajú dlh. Keď to potvrdenie nevydali, tak to je chyba. Podľa mňa kupujúci by sa mal zaujímať oto, aby mali to potvrdenie, či predavajúci má, alebo nemá dlh , lebo t.z., že keď kúpili ten byt, tak to kúpili aj s dlhom.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

ALDA
Že by sa kataster staral pri predaji, alebo kúpe bytu o dlh voči správcovi bytov o tom nič neviem. Kupovai sme byt, previedli ho na základe zmluvy a iné ich nezaujímalo.
To potvrdenie musel predložiť ten čo predáva a nie ten čo kupuje. Možno preto o tom nevieš.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Barbara
Presne tak, my sme predávali byt v roku 2001 a z Bytového podniku sme museli mať potvrdenie, že nemáme dlh.
Takže podľa mňa SVB malo vydať potvrdenie, že nemajú dlh. Keď to potvrdenie nevydali, tak to je chyba. Podľa mňa kupujúci by sa mal zaujímať oto, aby mali to potvrdenie, či predavajúci má, alebo nemá dlh , lebo t.z., že keď kúpili ten byt, tak to kúpili aj s dlhom.
Ja som nepísala, že sme sa o to nezaujímali ale že to kataster nežiadal.
Všetko máme OK.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ALDA
Ja som nepísala, že sme sa o to nezaujímali ale že to kataster nežiadal.
Všetko máme OK.

ale Aldička:p prosím Ťa pekne ja som to písala všeobecne, že predsa kupujúci sa má zaujímať oto, či predavajúci má, alebo nemá dlh. Je to v jeho záujme:p
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať