Zavrieť

Porady

Nedoplatok za rok 2005 - vymáhanie

Ahojte, mám takýto problém. Jeden z nájomníkov má nedoplatok za rok 2005 cca 4500,- Sk. V polovici roka 2005 byt predal a súčasný majiteľ má za rok 2005 preplatok cca 9000,- Sk. Neviem ako mali tieto veci vysporiadane v kupno-predajnej zmluve. Predosly majitel zomrel. Chcem sa opytat ako mam postupovat.
1. Mam vratit sucasnemu majitelovi 9000,- Sk, zistit dedica predosleho majitela a pozadovat uhradenie nedoplatku 4500,- Sk od neho?
2. Mam ponizit preplatok sucasneho majitela, vratit mu len 4500-, Sk a predosleho majitela nechat tak?

Poradte mi prosim. Vdaka. Marek.
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

My sme tiež kupovali byt koncom roka 2004 a museli sme na kataster doniesť potvrdenie, že bývalý majiteľ bytu má vysporiadané všetky záväzky voči spoločenstvu. Takže pekne musel doplatiť všetky zálohy, aby nám predseda vystavil takéto potvrdenie. Lenže potom prišlo vyúčtovanie a my sme museli vyplatiť dlh, ktorý vznikol vlaste ešte za teplú vodu a kúrenie za obdobie, kedy tam býval predchádzajúci majiteľ, pretože sme to zmluvne dotiahnuté nemali a predseda vedel, že predchádzajúci majiteľ to už nedoplatí. Potom sme si s mužom vyčítali, že sme to uhrádzať nemali, nech si to spoločenstvo vymáha. No ale čo narobím, keď už aj ja vlastne tvorím to spoločenstvo a viem, že mi to nikto nikdy neuhradí...
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
alušik
My sme tiež kupovali byt koncom roka 2004 a museli sme na kataster doniesť potvrdenie, že bývalý majiteľ bytu má vysporiadané všetky záväzky voči spoločenstvu. Takže pekne musel doplatiť všetky zálohy, aby nám predseda vystavil takéto potvrdenie. Lenže potom prišlo vyúčtovanie a my sme museli vyplatiť dlh, ktorý vznikol vlaste ešte za teplú vodu a kúrenie za obdobie, kedy tam býval predchádzajúci majiteľ, pretože sme to zmluvne dotiahnuté nemali a predseda vedel, že predchádzajúci majiteľ to už nedoplatí. Potom sme si s mužom vyčítali, že sme to uhrádzať nemali, nech si to spoločenstvo vymáha. No ale čo narobím, keď už aj ja vlastne tvorím to spoločenstvo a viem, že mi to nikto nikdy neuhradí...

neviem, či som mimo, ale je to na hlavu postavené. Ja silno pochybujem o tom, že keby ten predošlý majiteľ mal preplatokže by sa neozval a nedomáhal sa , že to vyučtovanie patrí jemu, nakoľko v tom období, čoho sa týka vyučtovanie, ešte tam býval on.
Podľa mňa to vyučtovanie by mali doriešiť s tým predošlým majiteľom.
Neviem prečo by som mala platiť po niekom dlh, keď som tam ešte nebývala?
ja som kupovala byt v decembri v roku 2002 a je to jasné, že vyučtovanie spravili pre predošlého majiteľa, veď zálohy platil on a na jeho meno, ako by to vyzeralo keby vyučtovanie prišlo na moje meno? keď som v tom období ešte tam nebývala.
podľa mňa by sa malo to robiť takto: keď sa predáva byt, zálohy by sa mali uzavrieť tomu dňu pre predávajúceho na jeho meno a druhým dňom by sa malo začať zálohy viesť na meno kupujúceho a vyučtovanie spraviť na 2x.
či sa to takto nedá??

Elenka prosím Ťa môžeš sa vyjadriť??? moc sa v tom nevyznám:p
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

To Barbara:
Áno je to presne tak, ako píšeš. Keď sa byt predáva, zálohové platby začne platiť nový majiteľ tak, ako mu to spoločenstvo určí. To znamená, že spoločenstvo dá novému majiteľovi nielen pristúpenie k zmluve o spoločenstve ale aj výpočtový (evidenčný list), v ktorom je napísané koľko a od ktorého dátumu začne nový majiteľ platiť. Ak k predaju bytu došlo v decembri, samozrejme, že SVB zašle vyúčtovanie starému majiteľovi. Ak v priebehu roka, tak urobí dve vyúčtovania. Do dátumu, kedy býval v byte starý majiteľ a od dátumu, kedy sa nasťahoval nový majiteľ. Pri predaji bytu by však starý majiteľ mal informovať spoločenstvo, aby spravilo odpočty meračov, aby bolo z čoho vychádzať pri vyúčtovaní nákladov. Takže alušik, naozaj ste urobili chybu, ale aj keď ste to nemali zmluvne ošetrené, SVB nemalo nárok pýtať nedoplatok od vás, mal sa vysporiadať so starým majiteľom. Keby ste to neboli zaplatili a celá vec by išla na súd, SVB by prehralo, lebo nedoplatok sa týkal starého majiteľa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Vyúčtovanie sa vždy robí pri zmene majiteľa. Podľa stavu meračov za vodnostočné sa mohlo, TÚV a ÚK sa nedá, až po konečnej Fa na základe ceny za GJ/Sk. Aj ostatné služby /elektrika, výťah, zrážková voda/. Preto sa robí vyúčtovanie až k 31. 05. nasledujúceho raoka, lebo dodávateľ tiež čaká na vyúčtovanie za elektriku, plyn. Presne ako v domácnostiach. Ale za nikoho sa to platiť nemá. Pri zmene si každý platí za obdobie, kedy v byte býval. Tak je to aj v zákone, dokonca sa to je vymáhateľné. Ale SVB by to na súde vyhralo, lebo napr. za teplo a TÚV sa nedá skôr vedieť ako v konečnom dôsledku výjde cena za GJ. Tá je určená až na základe vyúčtovacej Fa od dodávateľa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Teraz budem citovať zo zákona: Zmluva o prevode vlastníctva musí mať písomnú formu a podľa § 5 zvb a NP:
... 3/ musí obsahovať osobitné, v § 5 ods. 1-3 ZVB a NP výslovne /taxatívne/ určené náležitosti:...g/ vyhlásenie nadobúdateľa bytu alebo neb. priestoru v dome o pristúpení k zmluve o spoločenstve vlastníkov alebo k zmluve výkone správy ...
...5. musí mať prílohy: a/ vyhlásenie správcu alebo predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a neb. priestorov v dome, že vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu alebo nebyt. priestoru a na tvorbe FPUaO...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Barbara
neviem, či som mimo, ale je to na hlavu postavené. Ja silno pochybujem o tom, že keby ten predošlý majiteľ mal preplatokže by sa neozval a nedomáhal sa , že to vyučtovanie patrí jemu, nakoľko v tom období, čoho sa týka vyučtovanie, ešte tam býval on.
Podľa mňa to vyučtovanie by mali doriešiť s tým predošlým majiteľom.
Neviem prečo by som mala platiť po niekom dlh, keď som tam ešte nebývala?
ja som kupovala byt v decembri v roku 2002 a je to jasné, že vyučtovanie spravili pre predošlého majiteľa, veď zálohy platil on a na jeho meno, ako by to vyzeralo keby vyučtovanie prišlo na moje meno? keď som v tom období ešte tam nebývala.
podľa mňa by sa malo to robiť takto: keď sa predáva byt, zálohy by sa mali uzavrieť tomu dňu pre predávajúceho na jeho meno a druhým dňom by sa malo začať zálohy viesť na meno kupujúceho a vyučtovanie spraviť na 2x.
či sa to takto nedá??

Elenka prosím Ťa môžeš sa vyjadriť??? moc sa v tom nevyznám:p
Všetko sa dá, keď sa chce. Lenže tu vôľa nebola. Oni sa nerozchádzali v dobrom, lebo ten pán od ktorého sme kupovali byt spoločenstvu predsedal a narobil v účtovníctve také zmätky, že to potom nikto nešiel dať do poriadku. Stále sa vyhováral, že mu aj tak spoločenstvo nič neplatilo a že ešte on doplácal na kancelárske potreby a pod. Vyšiel nedoplatok no a my sme ho v dobrej viere zaplatili. Potom bola schôdza, na ktorej spoločenstvo odhlasovalo odpustenie dlhu nejakej inej osobe vzhľadom k tomu, že sa zdalo, že to bude aj právne nevymožiteľné (bola to nejaká staršia dlžoba, na ktorú sa skôr neprišlo). Tak som sa rozčúlila, že som aj ja mohla urobiť to, že by som nedoplatok nezaplatila - veď sa to týkalo predchádzajúceho majiteľa. Tak ma všetci zrušili, že sa mi to už vracať nebude. Tak som to musela už len "rozchodiť"...
Nový predseda to potom už len uzavrel s tým, že on predsa nemohol vedieť, aká bude reálne vyúčtovaná cena od dodavateľa tepla... A že zálohy boli poplatené riadne.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja to vždy hovorím, že poctivec na všetko len doplatí. NIkto ťa nemohol donútiť zaplatiť, ale teraz sa ti už neoplatí zvyšovať si adrenalín. Iba sama sebe zle robíš. Dúfam, že to nebol vysoký nedoplatok.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 03.07.06 at 19:04
0 0
pavlikova pavlikova

pavlikova je offline (nepripojený) pavlikova

Bod 1. je správny. Dúfam, že pri predaji bytu dostal potvrdenie v zmysle , že má uhradené zálohové platby k určitému termínu a prípadný nedoplatok bude známy až z vyúčtovania za rok 2005.
0 0
linda67 linda67

linda67 je offline (nepripojený) linda67

Ahojte, viete mi niekto poradiť? Dostali sme ročné vyúčtovanie preddavkov na byt a mám dosť vysoký preplatok, rada by som sa k tým peniazom dostala. Čakala som, či mi to nepošlú na účet, ale nič sa nedeje. Mám požiadať bytové družstvo o zaslanie peňazí? Alebo sa to tak nerobí a môžem si sumu odpočítať z ďalších platieb (to teraz nemusím pol roka platiť nájomné)? Radšej by som sa dopracovala k celej sume naraz. Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No všetko to malo byť uzatvorené do konca mája. To znamená aj preplatky vyplatené. Spýtaj sa kedy budú vracať preplatky a ako sa to tam robí. My aj posielame na účet, ale aj dávame keš.


S tymi vyplatenými preplatkami do koca mája som to prehnal - edit
Naposledy upravil Orim : 03.08.06 at 15:20
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak by si si krátila zálohové platby,došlo by k penalizácii a zároveň by sa to považovalo za dlh. Na vyúčtovaní by si mala mať napísané kedy sa budú preplatky vydávať. Malo by to byť najneskôr do 30 dní od ukončenia vyúčtovania. Vyúčtovanie sa robí do 31. 05., teda do 30. 6. by si mala mať preplatok vrátený. Vyzvi správcu a dohodni sa s ním, možno sa začne vyhovárať, že nevedel či chceš na účet alebo v hotovosti. Tak si to s ním aspoň vykonzultuješ. Preplatky sa majú vyplácať po ukončení možnosti rekamácie.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elenka, trošku poopravim, zaleži na spravcovi akou formou vracia preplatky. U nas na OSBD to v pohode robili tak, že nemusi platit, dokedy sa preplatok nevyrovna, žiadne penale z toho neplynu. Su to peniaze ako peniaze a preplatkom si pokryla nasledujuce zalohy. Avšak ak trva na tom, že má trvalý príkaz a nechce ho rušit, musia jej vratit vyčíslený preplatok tak ako žiada. To si treba ale trošku tvrdšie vydobit, lebo niekedy sa spravca tomu brani. ..Mne osobne by to vobec nevadilo, keby som pol roka neplatila a tak si to kompenzovala.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No ja to robím podľa zákona, ale nie som OSBD. Predpokladám, že aj OSBD má uzavrieť zmluvu, resp. nejaký splátkový kalendár, nie? A iniciatíva v tomto prípade mala ísť od OSBD, nie? A nie až keď niekto hľadá preplatok. Monopol je monopol. Darmo. OSBD má svojich právnikov, celú úradnícku garnitúru /samozrejme všetky väčšie správcovské spoločnosti/ tak neviem prečo aj nevyužívajú ich služby za ktoré ich predsa platia, nie? Malo by to byť /vyúčtovanie preplatky-nedoplatky/ tiež určené nejakou zmluvou, nie?
Pokiaľ to nemajú zmluvou určené, mal by platiť zákon.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 03.08.06 at 12:36
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ale však hej, ja ich nezastavam,len som napisala, že to ide aj tak. Prečo sa nejde Linda opýtat tam ako to vlastne je.Myslím, že aj u jej správcu to maju ošetrene. Stači sa len dohodnut. A ešte jedna rada Linde, pokial má tak vysoky preplatok može žiadat o jeho primerané zníženie. To čo ona píše sa mi zda príliš vysoký /pol roka/ neviem či to len tak hodila do placu. Nemusi OSBD dotovat, nech jej upravia zalohy podla posledných nakladov. A koniec koncov na vyučtovaní by malo byt napísane v akom termíne budu vyplatene preplatky /aspon u nas to tak bolo/ a aj ja to píšem do mojho vyučtovania. A zas zaleži len na dohode.Ak nahodou nemam tolko na učte, tak sa jednoducho s ludmi dohodnem a vyplacam to postupne. ...juchuuu, to by tak chýbalo aby som sa zastavala OSBD...
Naposledy upravil Halli : 02.08.06 at 08:55
0 0
linda67 linda67

linda67 je offline (nepripojený) linda67

No takže práve keď som sa rozhodla opýtať tu na fóre, prišli mi peniaze na účet. Pred mesiacom som totiž napísala žiadosť o zaslanie preplatku na účet, ale keď sa tak dlho nič nedialo, začala som si myslieť, že to niekde založili a nechali to tak. Ale aj tak mi prišlo iba 20 tis. a nejaké drobné. Nechápem, ako tú sumu vypočítali, mesačné preddavky sú 5.825,- Sk a v júli som ich nezaplatila (predtým som poctivo všetko uhrádzala), aj keby si to odrátali, nevychádza to. Inak je pravda, že tá suma je strašne vysoká, teraz mi ju určite znížia aspoň o dve tisícky (a to je dvojgarsónka v Petržalke s jedným obyvateľom!).
Veľmi sa mi nepáči, že nás spravuje Bytové družstvo Petržalka, mám z tej inštitúcie zlý pocit.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nedali Ti k tomu žiadne oznámenie akou formou Ti budú preplatok vracať? No ak to vyriešili takto, môžeš zas napísať a upozorniť ich, že svojim prístupom porušujú zákon a preplatok Ti mal vrátený celý do koruny. Ak momentálne nemajú /na OSBD zvykli peniaze z jedného domu točiť v prospech druhého domu/, mali Ti oznámiť koľko Ti ešte majú vrátiť a akým spôsobom sa to chcú realizovať, samozrejme na základe písomnej dohody. Na tej písomnej forme trvaj. Človek nikdy nevie. Mala by si mať od nich doklad, že majú voči Tebe záväzok.
0 0
zany zany

zany je offline (nepripojený) zany

pracujúca mama dvoch detí, ktorá v pracovnom živote už prešla všetkými pozíciami, vrátane manažérskych. Momentálne si užívam slobodu "nerozhodovania". ...viac
Každý rok ma udivuje, akí sú ľudia povrchní pri čítaní Vyúčtovania nákladov za byt. Pracujem vo výbore samosprávy (nemáme SVB - sme v správe SBD) a mám aj osobnú niekoľkoročnú skúsenosť s prácou na oddelení nájmu. Chápem, že Vyúčtovanie môže byť hlavne v dnešnej dobe dosť nezrozumiteľné, lebo zákony vyžadujú mnoho vecí, ktoré treba do neho "vtesnať" ale priznajme si, kým je preplatok, väčšina prečíta len sumu a je spokojná. Akonáhle sa objaví nejaká tá mínusová položka, už sa hromží... No ale nie o tom som chcela... Predpokladám, že bolo treba Vyúčtovanie riadne prečítať a niekde v závere by malo byť uvedené do akého termínu a akým spôsobom sa vracia preplatok. Určite tam boli aj nejaké kontaktné čísla... no a pravdepodobne tam bola aj čiastka, ktorá sa bude vracať. Lebo u nás to robia tak, že vracajú preplatok podľa stavu k určitému dňu (napríklad k 31.03.) čo pokladám za logické - čo keď ten dotyčný od 01.01. až do doby vrátenia preplatku neplatil zálohy - to by mu vznikol zase nedoplatok. Takže by som si na mieste Lindy ešte raz to Vyúčtovanie RIADNE preštudovala. Zálohy sa už od 01.01. aj vám určite menili a tak by to matematicky malo sedieť. Ak sa mýlim, potom tam majú naozaj chaos.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak by aj vznikol nedoplatok po 1. 1. 2006, mal by byť riešený ako dlh, teda upomienka, súd, resp. dražobná. Nemôže sa predsa v žiadnom prípade miešať vyúčtovaný rok 2005 s rokom 2006. Iba ak by to bolo zase odsúhlasené na zhromaždení atď. v zmysle znenia zákona a zmluvy. Toto je téma pre SVB, teda ťažko poradiť, vyjadriť bez znalostí zákona a zmlúv pre OSBD. Myslím, že toto nie je nijako zavádzajúce. Treba len rozlíšiť čo platí v SVB a čo v OSBD.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ja vo vyúčtovaní riešim aj nedoplatok a z minulého roku ak náhodou je.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať